Президент Азербайджану Алієв: наш літак було осліплено та збито Росією
Глава азербайджанської держави Ільхам Алієв публічно звинуватив РФ у збитті літака Embraer E190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines (AZAL), що 25 грудня 2024 року рейсом 8243 слідував із Баку до Грозного
Про це Алієв заявив у спеціальному інтерв'ю з міжнародного аеропорту "Гейдар Алієв" у Баку, яке вийшло у неділю, 29 грудня. Повний текст розмови оприлюднено на офіційному сайті президента Азербайджану, а також цитується азербайджанською державною інформагенцією АZERTAG у цілій серії новин.
Як усе сталося
Передусім Алієв наголосив: авіалайнер постраждав від дій російської ППО. Борт, за його словами, було приведено у "некерований стан", а потім підбито. Частково врятувати літак і тих, хто в ньому був, як сказав президент Азербайджану, вдалося завдяки професіоналізму та героїзму пілотів.
"І саме внаслідок цього в авіакатастрофі є ті, хто вижив. Саме внаслідок цього частина фюзеляжу не згоріла, і саме завдяки цьому сьогодні ми можемо однозначно сказати, що літак був збитий Росією", - заявив Алієв.
Читайте також: Тарас Шамайда. Збиття азербайджанського літака: жодна авіакомпанія не повинна літати до Росії
Президент Азербайджану виклав установлену наразі послідовність дій росіян, що призвели до катастрофи Embraer E190.
"Зрозуміло, що остаточна версія стане відомою після відкриття чорних скриньок. Але й початкові версії досить обґрунтовані та спираються на факти. А факти полягають у тому, що азербайджанський цивільний літак отримав пошкодження ззовні на території Росії поблизу міста Грозний і практично втратив управління. Ми також знаємо, що наш літак був приведений у некерований стан засобами радіоелектронної боротьби. Це перше пошкодження, завдане літаку», - зазначив глава Азербайджану.
Читайте також: Борис Бабін. Обстріл азербайджанського літака був демонстративним
Після того, продовжив Алієв, "внаслідок вогню, що був відкритий із землі, сильно постраждала хвостова частина літака".
Версії російської пропаганди, спершу вкинуті в інфопростір, щодо нібито "зграї пташок" чи "вибуху на борту кисневого балону" керівник Азербайджану охарактеризував як "абсурд і дурість".
Що ще не з'ясовано
"Чому літак не зміг приземлитися у місті Грозному? Якою мірою засоби радіоелектронної боротьби вплинули на керування літаком? Яким був вплив (на літак, - ред.) наслідків удару в повітрі та вибуху поруч із літаком?" - озвучив питання, які потребують відповіді, президент Азербайджану.
Чого Азербайджан вимагає від Росії
Ще у п'ятницю, 27 грудня, ці вимоги офіційно довели до російської сторони, зазначив Алієв, й перелічив, про що саме йдеться:
"По-перше, російська сторона має вибачитися перед Азербайджаном.
По-друге, має визнати свою провину.
По-третє, винні мають бути покарані, притягнуті до кримінальної відповідальності, і азербайджанській державі, постраждалим пасажирам та членам екіпажу мають бути виплачені компенсації. Це наші умови".
Читайте також: Оксана Забужко. Авіакатастрофа азербайджанського літака: виклик для тих, хто хоче домовитися з Іродом
"Перше з них уже було виконано вчора. Сподіваюся, що й інші наші умови будуть ухвалені. Усі ці умови справедливі. Тут немає якихось надзвичайних вимог чи питань, це ґрунтується на міжнародному досвіді та принципах нормальної людської поведінки", - підсумував президент Азербайджану.
Авіакатастрофа в Казахстані
Уранці 25 грудня в розташованому на східному узбережжі Каспійського моря казахстанському Актау розбився пасажирський літак, який спершу прямував зі столиці Азербайджану Баку до міста Грозний у Чечні (РФ), тобто рухався на захід від Каспію. В авіакатастрофі загинули 38 людей.
Дані попереднього розслідування показали, що причиною катастрофи пасажирського літака в казахстанському Актау є російська ракета класу "земля – повітря".
Azerbaijani Airlines та міністр цифрового розвитку і транспорту Азербайджану Рашад Набієв назвали "зовнішній вплив" попередньою причиною авіакатастрофи в Казахстані.
Читайте також: Сергій Фурса. Кадиров, азербайджанський літак і теорія змови
Радник Білого дому з комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі 27 грудня заявив, що США виявили ознаки того, що літак Azerbaijani Airlines могла збити російська система ППО.
Росіяни кажуть, що того ранку Грозний, Моздок і Владикавказ начебто атакували українські безпілотники, й "російські засоби ППО відбивали ці напади".
Попри повномасштабну війну проти України й закритий повітряний простір, власне, над Україною, іноземні літаки продовжують літати до Росії.
- Актуальне
- Важливе