Оновлено

У Тбілісі пройшла акція протесту проти закону про "іноагентів": 14 людей затримали

16 квітня, 2024 вiвторок
10:55

У Тбілісі біля будівлі парламенту пройшов мітинг проти ухвалення закону про "іноагентів" – сталися сутички з поліцією та було затримано 14 людей

Зміст

У Тбілісі біля будівлі парламенту Грузії розпочався безстроковий мітинг опозиції і неурядових організацій "Так Європі, ні – російському закону" пише "Радіо Свобода".

Організатори заявляють, що мітинг триватиме доти, поки владна партія не відмовиться від спроб ухвалити закон, який протестувальники називають антидемократичним й антиєвропейським. Будівлю парламенту охороняють поліцейські спецпризначенці.

У МВС Грузії заявили про затримання 14 протестувальників, повідомила грузинська служба "Радіо Свобода". Їх звинуватили у хуліганстві та непокорі поліції. Відомо про одного пораненого поліцейського.

Пізно вночі протестувальники розійшлися по домівках, на місці залишилася невелика група, яка оголосила сидячий страйк. Мітинг планують відновити у вівторок, 16 квітня, об 11:00.

Станом на ранок вівторка, 16 квітня, акція протесту завершилась, передає "Новости-Грузия".

Як зазначили у виданні, напруга спала після того, як у парламенті завершилося голосування щодо законопроєкту про іноагентів, а депутати керівної партії "Грузинська мрія" залишили законодавчий орган.

Наразі законопроєкт про "іноагентів" знову виноситься на пленарне засідання парламенту Грузії.

У парламенті знову ввели "жовтий рівень" безпеки на тлі очікування обіцяного продовження акції протесту.

Президентка Грузії підтримала протестувальників

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі розкритикувала перешкоджання з боку поліції акції протесту у Тбілісі. Про це вона написала у Twitter (X).

"Масова мирна демонстрація громадянського суспільства в Тбілісі проти "російського закону". "Спецназ" із водометами й газовими балончиками готовий перейти до дій проти мирних громадян, які захищають своє європейське майбутнє. Тривають арешти. Грузія не піддасться новій совєтизації!" – написала Зурабішвілі.

Сутички в парламенті

Сутички в парламенті, Грузія

Фото: Reuters


У грузинському парламенті в понеділок, 15 квітня, на засіданні юридичного комітету, де обговорювали законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу", сталася бійка між депутатом від опозиції (партія "Громадяни") та від керівної партії "Грузинська мрія", яка й представила проєкт, повідомляє "Ехо Кавказу". 

Бійка розпочалася на тлі обговорення проєкту закону про "іноагентів". Коли депутат "Грузинської мрії" Мамука Мдінарадзе мав суперечки з представницею опозиційної партії "Лело", лідер партії "Громадяни" Алеко Елісашвілі підійшов до нього і вдарив кулаком в обличчя. Після інциденту обидва депутати покинули залу засідання, але продовжили бійку в коридорі. 

Невдовзі Елісашвілі вийшов із парламенту й дав коментар журналістам: "Я завжди намагався спілкуватися з "Грузинською мрією" по-людськи, а вони нас ведуть до Росії… Зараз не час сидіти вдома, треба виходити надвір. Ми повинні викинути їх разом із їхнім російським законом. Набридло все це, і я врізав по обличчю цього російського агента Мдінарадзе". 

Мдінарадзе водночас заявив, що опозиціонер "підкрався до нього, як злодій" і вдарив його, що було "не по-чоловічому". 

Голова комітету Анрі Оханашвілі після відновлення засідання звернувся до опозиції з закликом "дати оцінку огидній поведінці цієї особи", обіцяючи "сувору відповідь" на "будь-яку провокацію". 

"Ехо Кавказу" повідомляло, що акредитованим журналістам не дозволили бути присутніми на засіданні щодо проєкту закону. До парламенту впустили лише тих журналістів, які працюють у телекомпаніях. 

"Там лише кілька представників неурядових організацій, а щодо журналістів, то, як ви знаєте, їх не пустили, бо вони (представники парламентської більшості) їх дуже бояться. Природно, ухвалити "російський закон" дуже складно. Усі чудово розуміють, що це зрада інтересів нашої країни, і зрозуміло, чому вони бояться наявності камер у залі, хоча ми намагатимемося тримати громадськість у курсі всього, що відбувається всередині", - сказала голова фракції опозиційного "Національного руху" Тіна Бокучава.

Зранку того самого дня під парламентом Грузії зібралися протестувальники, які виступили проти ухвалення закону про "іноагентів", про що повідомила "Грузия Online". Учасники акції, представники громадських організацій та ЗМІ, тримали банери з написом "Ні російському закону!". Також була присутня поліція. 

Водночас ще одну акцію протесту проти закону "Про прозорість іноземного впливу" перед парламентом почали ввечері - о 19:00. 

"Боротьба за європейське майбутнє Грузії триває. Не залишайся вдома, виходь на вулицю. Російський закон стосується всіх громадян Грузії! Російський закон – це велика стіна між Грузією і Європою! Так – Європі! Ні – російському закону!" – йдеться в інформації, яку поширили в соцмережах організатори протестів. 

Закон про "іноагентів" у Грузії: що відомо

7 березня 2023 року парламент Грузії схвалив у першому читанні законопроєкт "Про прозорість іноземного впливу", який значною мірою наслідує російський закон про іноземних агентів. Після цього в країні спалахнули протести. Поліція застосувала до учасників акцій сльозогінний газ. На ранок 8 березня було відомо про затримання біля будівлі парламенту 66 учасників мітингу. Опозиція натомість оголосила про нові протести.

У ЄС попередили Грузію про "серйозні наслідки" в разі остаточного ухвалення законопроєкту про "іноагентів".  

Міністерство закордонних справ України заявило, що солідарне з грузинським народом на протестах в Тбілісі та поділяє позицію ЄС про законопроєкт щодо "іноагентів". А президент Володимир Зеленський побажав Грузії демократичного успіху, коментуючи акції протесту.

8 березня грузинський народ продовжив протести біля будівлі парламенту. Мітингарі й далі вимагали скасувати законопроєкт про так званих іноагентів. Ближче до 23:00 за грузинським часом, спецназ почав розганяти учасників акції, проти мітингувальників застосували водомети, сльозогінний газ і перцевий спрей. 

Протест в Тбілісі

Фото: Reuters


Після чергового силового розгону частина учасників акцій знову повернулася на проспект Руставелі, люди почали зводити барикади. Загалом за 7-8 березня поліція затримала щонайменше 76 протестувальників.

Уже 9 березня політрада "Грузинської мрії", "Сили народу" та парламентської більшості відкликала закон "Про прозорість іноземного впливу", що спричинив масові протести в Грузії. Пізніше парламент країни відхилив цей законопроєкт у другому та остаточному читанні.

Проте 3 квітня 2024 року у парламенті Грузії знову ініціювали законопроєкт про "іноземних агентів". Після цього генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що ці наміри уряду Грузії повернутися до розгляду законодавства щодо "іноземних агентів" суперечать зміцненню демократичних інституцій.

6 квітня повідомлялось, що після повторного ініціювання законопроєкту про "іноагентів" у Грузії очільники парламентських комітетів закордонних справ низки країн Європи закликали Тбілісі відмовитись від нього. У США також заявили, що цей закон збиває Грузію з європейського шляху.

У день, коли "Грузинська мрія" планує представити закон про "іноагентів", опозиція Грузії має намір подати до парламенту законопроєкт про захист від російського впливу.

8 квітня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що всупереч негативній реакції громадськості та медіа, влада готова ухвалити закон про "іноагентів", а президентка Саломе Зурабішвілі оголосила, що накладе вето на закон, якщо його ухвалить парламент.

9 квітня у столиці Грузії місті Тбілісі тисячі людей взяли участь у мітингу проти закону про "іноагентів", який владна партія "Грузинська мрія" вдруге зареєструвала у парламенті.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
00:38
Оновлено
ППО
РФ безперервно запускає групи БПЛА по Україні: у Києві уламки впали на приватну забудову, у Запоріжжі - інфраструктурний обʼєкт
00:07
Росіяни перетнули річку Оскіл неподалік від Дворічного на Харківщині, - DeepState
2024, неділя
24 листопада
23:58
Олександр Сирський і блогери
"Відверто обговорили ситуацію на фронті": Сирський зустрівся з блогерами, які висвітлюють військові теми
23:49
Кароль Навроцький
Називає Галичину "Східною Малопольщею", виправдовує операцію "Вісла": що відомо про боксера та історика Кароля Навроцького, висунутого ПіС кандидатом у президенти Польщі
23:48
Вибух
РФ вдарила ракетами по Чернігівщині: постраждав 28-річний чоловік
23:34
президентські вибори в Румунії
Вибори президента Румунії: екзитполи назвали тих, хто виходить у другий тур
23:12
Ексклюзив
"Росіяни продемонстрували європейським країнам дистанцію": дипломат Чалий про удар 21 листопада по Дніпру
23:08
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті сталося 198 боєзіткнень: найбільше атак на Курахівському напрямку
22:28
Иркут МС-21 ближньо-середньомагістральний пасажирський літак
В Анталії загорівся російський літак, який прилетів із Сочі
22:15
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Кривбас" обіграв "Оболонь", "Верес" здобув нічию у грі з "Олександрією". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
22:09
Ексклюзив
ядерна зброя
Треба припинити публічні дискусії і ухвалити політичне рішення, - ексміністр енергетики Плачков про можливість створення в Україні ядерної зброї
22:08
РФ намагається запровадити штучний інтелект у БПЛА, щоб вони "спілкувалися" між собою й оминали українську ППО, - The Guardian
21:49
В Україні запустили додаток "єППО", в якому можна повідомляти про повітряні цілі
Як кожен українець може допомогти ППО за допомогою застосунку ЄППО: пояснення від Міноборони
21:40
Марія та Михайло Грушевські. Київ, 1928 рік
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
21:25
Дональд Трамп
Конгресмен Волц заявив, що Трампа "надзвичайно непокоїть кровопролиття" в Україні
21:18
застосунок Дія
У Дії" з’явиться опція отримання та продовження дозволів на володіння зброєю
20:53
Адель
"Буду страшенно сумувати": співачка Адель заявила про паузу у музичній кар'єрі
20:37
Володимир Зеленський
"Працюємо з партнерами для встановлення деталей": Зеленський про удар РФ новою ракетою по Дніпру
20:23
Генератори та зброя: Литва передала Україні новий пакет допомоги
20:06
OPINION
Це війна, яка пропонує Цивілізації вибір
20:01
Ексклюзив
ППО THAAD
Чи можна протидіяти ракеті "Орешнік" та наскільки це ефективно: пояснив авіаексперт Криволап
19:43
Дмитро Медведєв
Медведєв: потенційно ми можемо передати свої ядерні технології ворогам США
19:18
Лондонське Сіті
На Вестмінстерському мосту в Лондоні четверо чоловіків влаштували бійку: один з них - у лікарні з ножовим пораненням
18:53
Андрій Сибіга
Сибіга: партнери України повинні надати нам ППО, здатне перехоплювати нові ракети Росії
18:49
Інтерв’ю
путін
Захід має чітко дати зрозуміти Путіну: якщо він збирається вести глобальну війну, то вона буде, - російський опозиційний експерт Морозов
18:40
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Вдень 24 листопада РФ запустила по Україні кілька груп БПЛА: на Київщині пошкоджено промислове підприємство
18:32
З 14:00 до 20:00: коли відключатимуть світло 25 листопада
18:04
OPINION
Соціальна ненависть як зброя проти України
17:57
Ярмак на вулиці Вокзальній у Бучі (весна 2022 року)
"Всіх чекає присяга або прапору, або ординській ганчірці". Yarmak випустив пісню "Замкнутий контур" про те, як Україні перемогти у війні
17:40
Андрій Мельник
Посол Мельник: наступні вісім тижнів будуть найбільш відповідальними і складними в історії України після 1991 року
17:37
Інтерв’ю
НАТО, Трамп
Трамп прагнутиме угоди, яка не дозволить Україні залишатися вразливою до тиску Росії, - дипломат Брайза
17:10
скрішот
Удар "Орешником" по Дніпру: СБУ показала уламки ракети
16:54
В Одесі через відключення світла діти застрягли на атракціоні
16:45
ТЭС в Курахово
Курахівської ТЕС більше нема. Після ударів Росії не лишилося навіть труб
16:41
Ексклюзив
вибори в румунії
"Стане, якщо не президентом, то принаймні опозиційним політиком №1": журналістка Присяжнюк про перебіг першого туру виборів у Румунії
16:40
Інтерв’ю
Іван Уривський
Гейт "Конотопської відьми", українська класика та обличчя вітчизняного театру, - розмова із режисером-постановником театру ім. Франка Уривським
16:28
Оновлено
Вбивство у готелі Києва: де це сталося і хто стріляв
16:16
Оновлено
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору
У Греції комуністи напали на учасників акції до роковин Голодомору: яка реакція України
16:04
OPINION
Ескалація: як вийти з цього пекельного кола — невідомо
15:45
окупанти
Увійшли до квартири й відкрили вогонь: у Торецьку росіяни розстріляли двох і поранили одного цивільного
Більше новин