Аналітика

У війні з Росією потрібен новий "порох". Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
2 листопада, 2023 четвер
21:27
Зміст

Обидві сторони досягли того рівня технологій, які загнали Україну й Росію в глухий кут на полі бою при паритетних можливостях на поточний час

Нова фаза війни

Війна з Росією переходить у нову фазу та перетворюється на позиційну. Де-факто обидві сторони досягли того рівня технологій, які загнали Україну й Росію в глухий кут на полі бою при паритетних можливостях на поточний час. Але такий стан справ несе в собі величезні ризики для української армії і нашої держави, бо це дозволяє РФ відновити свій потенціал і знову загрожувати існуванню України.

Зараз нашому війську потрібен новий технологічний стрибок. Про це і говорить у інтервʼю виданню The Economist Валерій Залужний. У цьому інтерв’ю є емоційна складова і вкрай реалістичний погляд на речі, які ніхто інший крім Залужного, з огляду на посаду та обсяг інформації щодо стану справ на фронті, висловити просто не міг. Він каже, що глибокого й красивого прориву, швидше за все, не буде, проте не можна дати війні осісти в окопах. Найбільший ризик окопної війни полягає в тому, що вона може затягнутися на роки й виснажувати українську державу, каже Залужний. А що тоді робити? Разом з інтерв’ю Залужного в The Economist з’явилось і його велике есе під назвою "Сучасна позиційна війна та як у ній перемогти".

Повний текст у перекладі вже є на сайті Міністерства оборони. Це важлива робота, тому що вона торкається ключових сфер протистояння з ворогом і визначає напрямки, як вийти з пастки цієї затяжної війни на виснаження. За оцінками Залужного Україні необхідно: перше - перевага в повітрі, і це не так пілотовані літаки, як безпілотники різного призначення та різної кількості. Друге - це покращені засоби РЕБ. Трете - посилення контрбатарейних можливостей. Четверте - нові технології розмінування. Пʼяте - можливості мобілізувати і якісно готувати більше людей. Кожен з цих пʼяти напрямків розписаний на основі поточного стану і проєктів, з огляду на те, що є і буде у ворога, і те, що є вже у нас, і що нам ще треба зробити. Залужний переконаний, що цю війну не можна виграти зброєю минулого покоління і застарілими методами. Він каже, що чим довше триватиме війна, тим важче буде її продовжувати. Тож треба шукати технологічні рішення, треба знайти новий порох, як каже Залужний, швидко опанувати його, і використовувати для швидкої перемоги. Бо інакше, рано чи пізно, ми виявимо, що у нас просто не вистачає людей для боротьби, каже Головком.

Як на мене, це нова усвідомлена точка для кристалізації нової стратегії України щодо бачення війни на найближчу перспективу і відповідних дій та планів на основі більш реалістичного сприйняття загроз та наших можливостей.

Михайло Самусь, військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, зауважив, що ця стаття є підбиттям підсумків 2023 року з визнанням помилок, які були допущені. Залужний каже, що розрахунки щодо наступу не виправдалися. Звісно, західні партнери ще не всім забезпечили нас. Наразі відчувається чітка трансформація поглядів генерала Залужного. Він тепер дивиться на війну по-іншому і говорить про технологічний прорив.

Головне завдання Росії полягає в тому, щоб протягом 2024 року не допустити прориву України на південному фронті, заморозити фронт і, дочекавшись Трампа, запропонувати йому припинити допомогу Україні, аби потім примусити Київ підписувати якісь новий договір. У нас же протилежне завдання - не допустити втягування в позиційну війну, а для цього потрібен технологічний прорив. Залужний зазначив, що ми досягли паритету з Росією. А для прориву потрібно комбінувати все, що у нас є, і знаходити нові підходи. Наприклад, використання штучного інтелекту. У цій статті генерал Залужний звертається до української нації, до українських інженерів, державників, айтішників, військових, що саме ми маємо скомбінувати технології, які надали нам союзники, і свої доробки. За рахунок інтеграції технологій ми й досягнемо технологічного прориву. Ця стаття - це більше звернення до нас, ніж до партнерів.

Самусь зазначив, що стаття Залужного - це західний цивілізований підхід, коли Головнокомандувач Збройних Сил виносить на публічну дискусію проблемні питання. Стаття Залужного чітко розкладає, що командування ЗСУ і Верховний Головнокомандувач чітко розуміють ситуацію та напрямки, які потрібні Україні для того, щоб досягти перемоги. Ця стаття призведе до посилення позицій України.

Висновки ДАСУ гальмують розвиток оборонних підприємств

А далі поговоримо про нашу оборонку, бо у своєму есе генерал Залужний так само згадує про наш оборонно-промисловий комплекс і про важливе значення розвитку підприємств. Зокрема тих виробництв, які розробляють асиметричну зброю, ракетне озброєння. А в цей час самі ці підприємства перебувають у пастці, тому що й досі діє ситуація, пов'язана з висновками Держаудитслужби, коли ці підприємства зараз вимушені реагувати на начебто звинувачення в нераціональності використання прибутків. Зараз виникає питання щодо подальшої бюрократичної тяганини, яка йде вже шостий місяць поспіль.

Віталій Немілостівий, голова Всеукраїнського об’єднання роботодавців-машинобудівників України, розповів, що відбулася зустріч з заступником міністра оборони, на якій посадовець підтвердив позицію Міноборони, що підприємства мають право отримувати прибутки. Ба більше, саме Міноборони подало до суду, не погоджуючись з висновками ДАСУ. Усі закони України дозволяють підприємствам України мати прибуток. Деякі постанови уряду, які діяли від початку повномасштабного вторгнення і діють на сьогодні, також дозволяють мати прибуток. Є роз'яснення Мінекономіки окремо для ДАСУ та окремо для Міноборони, які підтверджують позиції, що підприємства мають право отримувати прибуток.

На думку голови Всеукраїнського об’єднання роботодавців-машинобудівників України, ДАСУ давно мала б відкликати свій акт і вибачитися перед усіма. Але, на жаль, вони цього не роблять, тому уряд, виконуючи постанову Верховної Ради, прийняту 306 голосами, зараз розробляє ще одну постанову про те, що підприємства мають право отримувати прибутки.

Немілостівий додав, що сьогодні вже є приклади, коли приходять на підприємства з зустрічними перевірками на підставі акту та доручень ДАСУ і вимагають передати креслення. Просять надати конструкторську документацію, наприклад, на ракети. На запитання для чого ДАСУ креслення і конструкторська документація, поки що нормальної відповіді немає. Хочуть перевірити наявність виробничих потужностей на підприємствах, які були розбомблені по два рази. Це все не є повноваженнями ДАСУ, але чомусь це відбувається. Зібрано всі документи, щоб відповідні органи розібралися, чому ДАСУ цікавлять, наприклад, секретні креслення.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
07:20
На фото: система ППО
Нічна атака БПЛА: українська ППО знищила 12 з 13 ворожих "шахедів"
07:10
РФ проведе перші російські військові навчання після 24 лютого
Росіяни збільшують північне угруповання військ для можливого нападу на Харків, - ISW
06:02
Су-34
На Харківщині на Великдень від ударів РФ загинула жінка, є поранені
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
Більше новин