Червінському продовжили арешт на 15 діб, адвокат назвав це "внутрішнім компромісом судді"
У п'ятницю, 5 квітня, Шевченківський райсуд Києва продовжив на 15 діб тримання під вартою розвідника Романа Червінського, обвинуваченого в перевищенні повноважень під час спроби викрадення російського літака
Про це повідомила із зали суду журналістка Еспресо Катерина Галко.
Адвокат Романа Червінського Андрій Йосипов припустив, що рішення про продовження арешту ухвалене суддею під тиском з боку виконавчої влади.
"Ухвалення сьогоднішнього рішення про продовження строку тримання під вартою лише на 15 днів - це своєрідний внутрішній компроміс слідчої судді (Оксани Голуб - ред.) між розумінням того, наскільки недолуге клопотання прокурора про продовження тримання під вартою, і тиском виконавчої влади на судову владу", - сказав Йосипов.
Адвокат також припустив, що далі прокурор проситиме продовжити арешт Червінського в суді Кропивницького.
"Я розумію, що протягом цих 15 днів буде призначене перше підготовче засідання в суді міста Кропивницького, на якому прокурор також буде вчергове ставити питання про продовження строку тримання під вартою", - сказав Йосипов.
Крім того, адвокат Червінського заявив про маніпуляції щодо вибору судді для розгляду запобіжного заходу.
"Я впевнений, що слідчий суддя в ухвалі не пропише багато з речей, про які ми сьогодні говорили і які ми сьогодні заявляли, зокрема маніпуляції з автоматизованим розподілом, "ручний" вибір слідчої судді і т. д. Слідчий суддя про це не напише в ухвалі, але я впевнений, що це вплинуло на ухвалення рішення слідчим суддею саме про той срок, який суддя визначив", - додав Йосипов.
Адвокат Червінського Костянтин Глоба зазначив, що сторона захисту вже пів року домагається належного медичного обстеження звинуваченого, а також додав, що був вимушений подати скаргу до Європейського суду з прав людини щодо стану здоров'я і медичного обстеження свого підзахисного.
"Минулого тижня ми вимушені були, адже вичерпали усі алгоритми національного захисту, і сторона захисту звернулася до Європейського суду саме в частині надання медичної допомоги Роману Червінському. Фактично, сьогоднішнє рішення національного суду є дублюючим, але не відміняє той факт, що дійсно дана обставина є, вона важлива і необхідно забезпечити Роману належну медичну допомогу", - сказав Глоба.
Першу комунікацію від Європейського суду адвокати сподіваються отримати наступного тижня.
"Було застосоване правило 39 Протоколу невідкладності розгляду, тому чекаємо негайної реакції", - додав адвокат Йосипов.
Захисники також сподіваються, що в найближчі два тижні справу призначать до розгляду в Кіровоградському райсуді, де має бути винесене остаточне рішення щодо винуватості Романа Червінського. Проте у суді в Кропивницькому підійматимуть питання про зміну підсудності.
"Кіровоградський суд є неналежним судом, ми подаємо відповідне подання і клопотання до Верховного суду про зміну підсудності у цьому провадженні, тому що маємо глибоке переконання в тому, що виходячи з того, що прописане в обвинувальному акті, Кіровоградський районний суд не в праві розглядати цей обвинувальний акт відносно Романа. Таким судом може бути або Печерський, або Шевченківський", - пояснив адвокат Йосипов.
Що відомо про справу Романа Червінського
Роман Червінський – офіцер Сил спецоперацій і колишній співробітник Головного управління розвідки. Його звинувачують у перевищенні службових повноважень під час спроби викрадення російського військового літака. Обвинувачення стверджує, що внаслідок його дій РФ завдала ракетного удару по аеродрому "Канатове" у Кіровоградській області в липні 2022 року.
За матеріалами справи, Червінський разом з іншими особами самовільно вирішили провести спецоперацію – заволодіти літаком повітряно-космічних сил РФ. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України. Натомість влітку 2022 року Росія обстріляла аеродром "Канатове" на Кіровоградщині.
Унаслідок ракетного удару загинув командир військової частини та зазнали поранень 17 військовослужбовців. Також було повністю знищено 2 бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітну смугу, техніку та будівлі було пошкоджено.
Романа Червінського затримали, 25 квітня 2023 року йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 60 діб без можливості внесення застави.
СБУ наполягає, що виступала проти проведення цієї операції і її проводили попри заперечення спецслужби та без згоди відповідних державних органів. Червінський натомість заявив, що всі заходи в межах операції санкціонували голова СБУ (на той момент – Іван Баканов) і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
17 липня Київський апеляційний суд ухвалив рішення залишити без зміни запобіжний захід Червінському – обвинуваченого залишили під вартою до 21 липня. На засіданні 18 липня суд продовжив термін тримання під вартою ще на два місяці без права на заставу. 30 серпня засідання у справі Червінського у Шевченківському суді Києва тривало близько п'яти годин. Суд постановив залишити під вартою колишнього розвідника ще на два тижні, до 15 вересня.
12 вересня, прокурори намагалися провести закрите засідання Шевченківського суду, але суддя відмовив. Наступного дня суд відхилив апеляцію на продовження терміну тримання під вартою розвідника й не дозволив депутатам взяти його на поруки. 20 вересня суд переніс засідання щодо розгляду справи Червінського, а 5 жовтня не розглянув апеляцію щодо терміну тримання його під вартою. Судді Київського апеляційного суду заявили самовідвід. 10 жовтня суддя відмовив адвокатам у задоволенні скарги на необґрунтованість підозри полковнику.
20 листопада відбулося засідання у справі, проте суд так і не розглянув апеляційні скарги.
7 грудня Апеляційний суд Києва залишив Романа Червінського під вартою.
20 грудня відбулося чергове засідання апеляційного суду. Захисники підозрюваного подали клопотання до суду викликати як свідків Валерія Залужного та низку командирів ЗСУ. Крім того, адвокати просили пом'якшити або й скасувати Роману Червінському запобіжний захід. Проте всі клопотання були відхилені, на що захисник Романа Червінського Віктор Василюк сказав, що судді порушили присягу, мають упереджене ставлення і порушують усі конституційні права.
3 січня Шевченківський райсуд Києва відмовив колишньому розвіднику Роману Червінському у скарзі на Державне бюро розслідувань.
7 березня повідомлялося, що Шевченківський суд Києва продовжить розгляд клопотання по справі розвідника Романа Червінського 11 березня.
12 березня Шевченківський районний суд Києва заслухав клопотання адвокатів колишнього розвідника Романа Червінського про відвід судді. Після цього справу розглядала нова суддя - Інна Міхєєва, але вона відмовила в клопотанні захисників ексрозвідника, і справу знову розглядає попередній суддя Андрій Осаулов.
4 квітня під час розгляду питання запобіжного заходу Червінського судді Апеляційного суду заявили про самовідвід.
- Актуальне
- Важливе