Загроза теракту РФ на ЗАЕС поки відсутня, але повну безпеку може гарантувати лише повернення станції під контроль України, - Юсов
За інформацією української розвідки, поки відсутня загроза теракту РФ на ЗАЕС, проте повну безпеку може гарантувати лише звільнення станції від окупантів та її повернення під контроль України
Про це в ексклюзивному інтерв'ю телеканалу "Еспресо" розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов.
Коментуючи ситуацію на Запорізькій АЕС Юсов зазначив, що останнє загострення відбулося після підриву росіянами Каховської ГЕС та дамби. Тоді окупанти провели додаткові роботи з мінування об'єктів на території станції, зокрема басейну-охолоджувача. Крім того, РФ завозила вибухівку та проводила мінувальні роботи на ЗАЕС ще торік.
"Але після підриву Каховської ГЕС все активізувалося. Ці та інші чинники вказували на підготовку рашистами сценарію чергового теракту і техногенної катастрофи. Втім останнім часом (інтерв'ю було записане 14 липня, - Ред.) є ознаки того, що загроза саме цього сценарію зараз відсунута", - розповів Юсов.
Представник ГУР наголосив, що поки ЗАЕС та інші українські об'єкти підконтрольні Росії, небезпека зберігається. Усунути загрозу повністю може лише повернення всіх окупованих РФ об'єктів під контроль України.
"Але ми повинні розуміти, що поки Запорізька атомна станція, кримський завод "Титан", інші об'єкти критичної інфраструктури, шкідливого виробництва знаходяться в руках окупантів, то небезпека зберігається. І лише звільнення цих територій і цих об'єктів, повернення контролю законної української влади забезпечить дотримання всіх необхідних норм безпеки, доступ без обмежень міжнародних експертів і фахівців (у випадку ЗАЕС це МАГАТЕ) і дотримання всіх стандартів", - заявив він.
Відповідаючи на запитання стосовно прогнозу Американської ядерного товариства, у якому експерти заявили, що навіть у разі найгіршого сценарію, російської диверсії чи теракту на станції, не буде повторення ані Чорнобилю, ані Фукусіми, Юсов сказав, що для тих людей, які живуть в Україні, особливо, поблизу станції, будь-який інцидент сприйматиметься як катастрофа.
"Сценарії, звичайно, вже відпрацьовані різні. Я думаю, що з далеких кабінетів легше розмірковувати, Чорнобиль чи не Чорнобиль. А для тих людей, які живуть в Україні, безпосередньо ближче до Запоріжжя, будь-який інцидент, пов'язаний з атомною станцією, буде сприйматись як велика катастрофа і трагедія. І, звичайно, ми маємо зробити все, щоб цьому запобігти, щоб звільнити і станцію, і інші території", - наголосив представник ГУР.
На його думку, основна мета Росії - шантаж України та світової спільноти.
"Але завдання рашистів і Путіна насамперед проводити шантаж. Бо, якщо щось станеться, то вже не буде предмету шантажу. А що далі тоді? Чим далі пробувати зупинити українські сили безпеки і оборони від подальших активних дій? Або як далі переконувати світ чи ті уряди, які продовжують ще контакти з путінською Росією, в необхідності підтримування цих контактів?", - додав Юсов.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
Росіяни окупували Запорізьку АЕС наприкінці лютого 2022 року. Відтоді там постійно перебуває особовий склад і військова техніка, яку загарбники зберігають у машинних залах і час від часу виводять на позиції для обстрілу територій Нікопольського району Дніпропетровської області, розташованих по той бік Каховського водосховища.
На станції працює моніторингова місія МАГАТЕ, яка має стежити за тим, аби АЕС не використовували як військову базу, не атакували станцію та не вели вогонь з неї, а також не переривали зовнішні джерела електропостачання. Однак знеструмлення на АЕС відбуваються постійно. Ще з минулого року окупанти почали завозити на ЗАЕС вибухівку.
Про те, що росіяни розмістили в приміщенні турбінного відділення четвертого енергоблока окупованої Запорізької АЕС вибухівку, стало відомо в травні 2023 року. Також окупанти майже повністю знищили систему аварійної готовності й реагування на атомній станції.
22 червня гендиректор МАГАТЕ Гроссі після відвідин ЗАЕС сказав, що обстановка там є вкрай нестабільною. Цього ж дня президент Володимир Зеленський заявив, що розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на тимчасово окупованій ЗАЕС, який спричинить викид радіації.
Згодом начальник ГУР Кирило Буданов заявив, що Росія завершила підготовку до теракту на Запорізькій атомній електростанції. Після чого в чотирьох областях України провели масштабні навчання на випадок теракту на ЗАЕС.
30 червня ГУР повідомило, що окупанти поступово покидають ЗАЕС, рекомендації про евакуацію отримали також українські працівники, які підписали контракт з Росатомом. Окрім того, персонал станції отримав наказ у будь-якій аварійній ситуації звинувачувати Україну. А вже 2 липня мер тимчасово окупованого Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що частина працівників Росатому та колаборантів, що підписали з компанією контракт, виїхала із ЗАЕС.
Уночі, 4 липня, Запорізька АЕС втратила живлення з основної лінії електропередачі, станцію підключили на єдину доступну резервну лінію. А згодом ЗСУ офіційно повідомили про можливу підготовку окупантами провокації на ЗАЕС - на крівлі 3 та 4 енергоблоків росіяни розмістили підозрілі пристрої, схожі на вибухові.
5 липня під час засідання Форуму з безпекового співробітництва ОБСЄ було виголошено заяву Європейського Союзу, у якій ішлося про те, що Росія має негайно припинити дії, які становлять загрозу безпеці ядерних об'єктів та вивести війська з України. Тоді ж гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що агенція не зафіксувала ознак мінування ЗАЕС. За його словами, попри це фахівці "надзвичайно насторожені". Згодом з'явилися супутникові знімки Planet Labs, зроблені вранці 5 липня, що зафіксували на даху четвертого енергоблока Запорізької АЕС появу невідомих об'єктів. Про мінування саме цього енергоблока раніше повідомляв Генштаб.
Водночас начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов 6 липня заявив, що загроза теракту на Запорізькій АЕС зменшується. Однак, президент НАЕК "Енергоатом" згодом повідомив, що на Запорізькій АЕС нині перебувають близько 700 росіян. Станцію заміновано, а на дахах енергоблоків розміщено кулеметні гнізда. Також в Енергоатомі повідомили, що окупанти допускають до роботи на Запорізькій АЕС спеціалістів з РФ, які зовсім не мають необхідних знань та навичок для керування станцією.
7 липня США в ОБСЄ закликали РФ негайно вивести свої війська із ЗАЕС і повернути її під контроль України, оскільки занепокоєнні повідомленнями про мінування Росією станції та плани проведення операції "під чужим прапором". Також того дня стало відомо, що місія МАГАТЕ отримала можливість оглянути декілька об'єктів Запорізької АЕС, крім даху, проте жодних ознак вибухівки не виявила.
Територію окупованої ЗАЕС також відвідав перший заступник керівника адміністрації Путіна Сергій Кірієнко. Візит відбувся на тлі оприлюднення інформації про замінування окупантами ЗАЕС.
Натомість українська розвідка зазначала, що окупанти продовжують мінувати Запорізьку АЕС та об’єкти на території станції. Встановлюють вибухові речовини та мінно-вибухові загородження. Міноборони наголошувало на мінуванні ворогом технічних приміщень та машинних залів.
14 липня стало відомо, що на ЗАЕС наразі перебуває близько 500 російських військових та співробітники Росатому, зокрема вони використовують станцію для обстрілу Запорізької та Дніпропетровської областей. Пізніше президент Енергоатому Петро Котін повідомив, що росіяни продовжують мінувати ЗАЕС. Також окупанти використовують станцію як свою військову базу.
19 липня ГУР попередило, що Росія планує здійснити чергову збройну провокацію на території Запорізької атомної електростанції "під чужим прапором".
20 липня Енергоатом повідомив, що Росія хоче запустити четвертий енергоблок ЗАЕС, проте український персонал відмовляється виконувати наказ нелегітимного керівництва станції.
- Актуальне
- Важливе