Аналітика

Війна технологій: як системи РЕБ змінюють хід бойових дій. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
13 березня, 2024 середа
21:16

Сьогодні FPV-дрони та системи РЕБ стали ключовими факторами, які впливають на хід бойових дій. Україна та Росія продовжують вдосконалювати власне виробництво РЕБ, адаптуючись до нових реалій сучасної війни

Зміст

Україна атакує нафтопереробний комплекс РФ

Україна продовжує системно переносити війну на територію ворога. ЗСУ завдають ударів у найболючіші точки російської економіки. Саме так можна розцінити вчорашні й сьогоднішні атаки українських дронів, які скеровані на нафтопереробні заводи РФ. Зокрема, нафтопереробний завод у Рязанській області, завод у Кірішах, нафтозавод в Новошахтинську та НПЗ у Кстово. Ці обʼєкти якраз належать до пʼятірки найбільших НПЗ у Росії. До прикладу, НПЗ "Лукойлу" у Нижньогородській області є найбільшим за обсягами перероблення. Цей завод був атакований 13 березня й припинив свою роботу. Така ж доля спікала й НПЗ в Рязані. На тлі цього низка українських агенцій з посиланням на джерела в СБУ повідомляли, що ці атаки є продовженням системної операції проти ворожих НПЗ. Ця стратегія дасть змогу зменшити економічний потенціал РФ. Головним завданням є позбавлення ворога ресурсів й зменшити потік нафтових грошей, які Росія направляє на війну проти України. До речі, в Росії вже почали стрімко зростати ціни на пальне й уряд РФ з 1 березня на пів року заборонив експорт бензину.

Український далекобійний дрон-камікадзе "Лютий"

Україна атакувала НПЗ в Росії далекобійним дроном-камікадзе "Лютий". Саме такого типу БПЛА використовувався для ударів по Таганрогу 9 березня, а також для удару по стратегічно важливому для ворога металургійному комбінату в Липецьку. Це було наприкінці лютого цього року. З тих даних, що є у відкритому доступі, відомо про дальність польоту цих дронів та вага бойової частини. Зокрема, дрон "Лютий" може долати відстань понад 1000 км та несе 70 кг бойової частини. Також, як ми вже могли бачити, він має досить високу точність влучання.

Також на одному з відео атаки українських дронів НПЗ в Росії можна було розгледіти інший далекобійний БПЛА. Це був дрон під назвою "Бобер". Цей дрон уже більш відомий експертам.

БпЛА "Бобер"
Український далекобійний дрон-камікадзе "Бобер" (фото: building-tech)
 

США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні

Використання Україною дронів-камікадзе для атак по території РФ вже набуває системного характеру. Втім, на тлі цього деякі експерти почали говорити, що якщо так чудово виходить атакувати обʼєкти на території РФ, то потрібно також завдавати ударів по російських летовищах, де базуються ті ж літаки Су-34, які використовуються ворогом для ударів КАБами. Думаю, що це зауваження є цілком слушним й за наявності достатньої кількості далекобійних дронів перелік цілей на території РФ буде зростати.

Ми завдаємо ударів по території РФ шляхом наших технологічних розробок, але зброя від наших партнерів нам все одно потрібна, і цього тижня ми отримали позитивні сигнали з боку США. Вчора адміністрація президента США оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на $300 млн. Оголосив про цей пакет допомоги радник з нацбезпеки Білого дому Джейк Салліван. Він сказав про те, що, коли російські війська наступають, українським військовим не вистачає боєприпасів, щоб стріляти у відповідь, і через це Україна втрачає території. Так само він визнає, що цього пакету вистачить на незначний період часу. В цей пакет увійшла значна кількість боєприпасів, також ідеться про те, що в пакеті будуть передані снаряди до РСЗВ Himars. Низка видань припустили також імовірність передачі ракет ATACMS у цьому пакеті військової допомоги. Тим більше що потреба в цих ракетах в армії США не є критичною.

Війна технологій: розвиток й адаптація до бойових умов систем РЕБ

Сили оборони й російська окупаційна армія конкурують на полі бою за двома критеріями - FPV-дрони та засоби РЕБ. Сьогодні у New York Times вийшла стаття під назвою "Придушення". В ній ідеться про те, які цифрові технології змінюють поле бою російсько-української війни. Наголошується на сильних сторонах української армії, втім, також і говориться про успіхи російської армії. Зокрема, про засоби РЕБ та підходи до їх використання.

Редактор журналу Ukrainian Defense Review компанії Defense Express Антон Міхненко пояснив, що Росія має досить хороший потенціал у розробці РЕБ. Росіяни розробили лінійку різних засобів РЕБ. Ці комплекси торкаються тактичного, оперативно-тактичного й використовуються для придушування різних систем комунікації. Міхненко зауважив, що в цьому компоненті росіяни працюють, і досить непогано. Безумовно, їм не вистачає певної злагодженості дій, оскільки потрібно, щоб ці засоби працювали більш погоджено. З іншого боку, росіяни відкрили для себе напрям, який торкається тактичного РЕБу. У 2022 році питання використання засобів придушування сигналу на тактичному рівні в них ще було. Зараз ситуація змінилась.

Росіяни, користуючись тим, що в них є певні напрацювання у цьому компоненті, почали застосовувати РЕБ на тактичному рівні. Втім, це не означає, що наш противник може використовувати такі засоби досить ефективно. За словами Міхненка, засоби РЕБ еволюціонують й змінюються відповідно до умов ведення бойових дій. Противник адаптується до цих умов, так само як і Україна. Зі свого боку, в Україні є низка виробників, які себе дуже добре зарекомендували ще до 2014 року. Після 2022 року в Україні зʼявилась низка виробників, які також працюють над розробкою й виробництвом ефективних систем РЕБ.

Війна вдосконалюється. За словами Міхненка, сьогодні важко сказати, як противник застосовував засоби РЕБ у 2022 році і як робить це зараз. До прикладу, зараз йде багато розмов про суцільну заваду. Втім, в сучасних умовах ведення війни це не буде доцільним. Оскільки це створює перешкоди для власних військ. Тобто, якщо армія застосовує РЕБ, який перекриває весь частотний діапазон, то це створює певні проблеми для використання власних засобів звʼязку та дронів. Відповідно потрібні засоби, які будуть пригнічувати саме той частотний діапазон, на якому працює той чи інший дрон. Такі засоби є, і вони впроваджуються в українській армії. Втім, як зауважив Міхненко, ці речі є досить коштовними. Взагалі, засоби РЕБ - недешеве задоволення.

Українська система РЕБ "Плутон"

Антон Міхненко також розповів про актуальну проблему - своєчасне попередження підрозділів, які перебувають в глибині, про присутність дронів. Оскільки останнім часом ворогу вдається знищувати нашу техніку, попередньо виявивши її дронами-розвідниками. Сьогодні в Україні виготовляється система РЕБ “Плутон”, яка й виявляє ворожі дрони. Ця система може виявляти саме дрони, які торкаються саме РФ. Система ідентифікує сигнали ворожих дронів, які вже відомі.

Наші спеціалісти вже за сигналом можуть відрізнити кожен тип російських дронів. Саме специфіку сигналу допомагає виявляти "Плутон", що дає змогу своєчасно попереджати про ворожий дрон в небі. Втім, як наголосив Міхненко, те, що противник почав залітати дронами вглиб лінії фронту, означає, що вони почали використовувати більш стійкі до дії РЕБ засоби. Це певний виклик для українських засобів РЕБ й ця ситуація потребує негайного вирішення.

Антон Міхненко повідомив, що ЗСУ вже отримали певну партію систем РЕБ "Плутон". В окремих підрозділах система вже активно використовується. Ситуація на сьогодні виглядає так, що таких засобів наша армія отримає значно більше.

Кооперація українських та іноземних виробників РЕБ

Антон Міхненко пояснив, що багато країн придивляється до того, що відбувається в Україні. Безумовно, вони аналізують події на лінії фронту. В тому числі іноземні виробники зброї роблять висновки щодо застосування РЕБ в умовах ведення війни. Міхненко зауважив, що сьогодні багато засобів РЕБ виробництва наших партнерів використовуються ЗСУ. Він також наголосив, що було б дуже добре, якби відбувалась певна кооперація українських компаній та іноземних у питанні виробництва засобів РЕБ. Оскільки у наших партнерів є непогані математичні рішення, хороші підсилювачі й софтові рішення, які дають змогу здійснювати обробку сигналів. Тобто, в них є низка рішень, які були б цікаві українським виробникам засобів РЕБ.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Більше новин