Огляд

Чому через спікера Джонсона і тінь Трампа пів року Україна не може отримати $60 млрд від США. Пояснюємо

Юрій Мартинович
8 березня, 2024 п'ятниця
20:27

Політична фігура спікера Палати представників США Майка Джонсона стала справжнім каменем спотикання, через який президент Джо Байден та прихильники України в Конгресі не можуть узаконити багатомільярдну допомогу для Києва. Фактично, час вже вичерпано, американці вже надіслали останню допомогу, яка була прийнята раніше. А нова досі висить в повітрі і однією з головних перешкод є позиція республіканця Майка Джонсона, який підігрує рейтингам Дональда Трампа на майбутніх виборах президента США

Зміст

Зранку п'ятниці, 8 березня, за київським часом, президент США Джо Байден виступив із промовою "Про стан держави" перед Конгресом. Його палка промова була в тому числі спрямована, щоб переконати конгресменів таки врешті решт ухвалити довгоочікуваний пакет допомоги Україні на суму понад 60 млрд доларів, який не можуть ухвалити з жовтня минулого року. На заваді цьому стоїть республіканська партія, а саме погляди політичного опонента Байдена – Дональда Тампа щодо внутрішньої безпеки країни (зокрема, десятиліттями дискусійне питання кордону з Мексикою), які чітко репрезентує спікер Палати представників США Майкл Джонсон.

Фото: колаж nytimes.com

У The New York Times присвятили цілу статтю лише одній міміці Майка Джонсона на виступі Джо Байдена, яку назвали "Багатоликість нового спікера демонструє все, крім схвалення".

"Майк Джонсон сидів у центрі сцени, трохи вище лівого плеча президента Байдена, з одним із найгірших покерних облич в американській політиці. Його брови вигиналися й опускалися. Він стиснув губи. Він не міг вирішити, чи йому встати, посміхнутися чи насупитися. Він усміхнувся. Він виправився. Він ніби закотив очі. Він подивився вниз. Він зітхнув. Він похитав головою. Він проковтнув. Він знову посміхнувся. Він виглядав веселим і терплячим, коли явно мав намір виглядати серйозним і зовсім не задоволеним", - пишуть американські журналісти і додають, що спікер Джонсон напевно тренував свою міміку вдома перед дзеркалом, щоб так гротескно виглядати протягом години на національному телебаченні за плечем президента.

Тож, Еспресо розповість про цього "багатоликого" політика Майка Джонсон, через якого українська армія продовжує страждати ("снарядний голод"), а російські окупанти - невеликим кроками просуватися на Донбасі.

Про що у статті:

  • Коротка біографія політика Майка Джонсона;
  • Відношення спікера Джонсона до війни в Україні;
  • Коли Майк Джонсон підтримає пакет допомоги Україні.

Коротка біографія політика Майка Джонсона

Майк Джонсон

Фото: gettyimages

 

Джонсону 52 роки. Він народився в південному штаті Луїзіана у часи Вотергейтського скандалу та поступового відводу американцями військ з В’єтнаму. За словами політика, він був незапланованою дитиною, адже його батьки були ще підлітками, коли він народився.

Майк Джонсон був здібним учнем і став випускником Юридичного центру Пола М. Геберта при університеті штату Луїзіана, отримавши ступінь доктора права. До того як прийти в політику, він працював адвокатом і ще з тих років відзначався консервативними поглядами. Зокрема, виступав за "закони про содомію" та кримінальну відповідальність за гомосексуалізм. Він був старшим юрисконсультом Alliance Defense Fund – це соціально-консервативна правозахисна група.

У ті роки Джонсон називав себе "захисником релігійної свободи, святості людського життя та біблійних цінностей, включаючи захист традиційного шлюбу та інших подібних ідеалів, коли вони зазнали нападу".

Стрімка політична кар'єра Джонсона почалася, коли він був обраний до Палати представників Луїзіани в 2015 році. Він виконував обов’язки у цьому органі до 2017 року. Тоді він ідентифікував себе, як член правої християнської партії. Та з 2016 року, коли він вперше потрапив в Конгрес США до Палати представників, він перейшов до республіканського табору, ставши провідним членом християнської фракції партії. У 2018, 2020 та 2022 роках виборці тричі його переобирали.

Під час роботи в Конгресі він оскаржував результати президентських виборів 2020 року в Палаті представників і в суді. Тобто намагався допомогти Дональду Трампу домогтись скасування виборів в яких переміг Джо Байден. Цікаво, що у 2021 році Джонсон, як і всі інші сім лідерів Палати представників республіканців проголосували проти створення національної комісії з розслідування штурму Капітолію, що мав місце 6 січня 2021 року, коли американська демократія була під загрозою через прихильників Трампа.

Також Джонсон підтримав законопроєкти, які запроваджують загальнонаціональну заборону абортів.

З 2019 по 2021 роки Джонсон був головою Республіканського дослідницького комітету, найбільшого об’єднання консерваторів у Конгресі. З 2021 по 2023 роки він був віце-головою Республіканської конференції Палати представників. А з 25 жовтня 2023 року, після усунення Кевіна Маккарті з поста спікера і трьох тижнів паралічу Конгресу, за Джонсона проголосували і обрали 56-м спікером Палати представників США.

У своїй інавгураційній промові на посаді спікера Палати представників Джонсон підкреслив його баптистські переконання як основу своєї політики. Чимало ЗМІ називають його християнським екстремістом.

Читайте також: "Інший офіціант, те саме меню": що відомо про американського спікера Майка Джонсона

Відношення спікера Джонсона до війни в Україні

на фото: Майк Джонсон

Фото: Getty Images

Цікаво, що до приходу в Конгрес, Май Джонсон не був прихильником Дональда Трампа. Адже ще в 2015 році він писав, що "Трампу не вистачає характеру та морального центру, які нам знову вкрай потрібні в Білому домі… він може зламати більше речей, ніж виправити". Однак працюючи в Вашингтоні, він різко змінив свою думку про Трампа, ставши не лише його прихильником, але й одним з юридичних радників.

Тож, будучи відкритим "трампістом" Майк Джонсон не має своєї власної позиції до українського питання, а ретранслює погляди Джо Байдена. Це легко простежити. Адже до обрання спікером, Джонсон у перший рік повномасштабної війни як і всі республіканці заявляв, що жорстко засуджує повномасштабне російське вторгнення та виступає за надання Україні всього необхідного. Однак, коли після невдалого українського контрнаступу влітку 2023 року почали наростати голоси республіканців про те, що "Україна стає другим Афганістаном" для Америки і тому треба вже негайно припинити надсилати гроші українцям, щоб припинити війну, і вирішувати свої внутрішні питання, Джонсон, звісно, почав ретранслювати ці голоси. А потім політичний вітер знову змінився, коли в його руках зосередилася влада.

Після обрання спікером Палати представників, спершу Джонсон заявив, що "відкритий до переговорів" щодо прохання Байдена про додаткові кошти для допомоги Україні. Однак вже за місяць сказав, мовляв, допомога Києву буде залежати від нових заходів безпеки на кордоні. Тоді почався, як висловився президент Байден, політичний шантаж.

"Республіканці в Конгресі погрожують припинити підтримку України, якщо їм не вдасться проштовхнути свою надзвичайно однобічну прикордонну політику. Це політичний шантаж, однозначний і простий. Ставки надто високі, а наслідки – надто значні для політичних ігор", – написав 7 грудня Байден у мережі X.

Читайте також: Чому мексиканський кордон "блокує" військову допомогу США для України та чи вплине на це ситуація з Техасом: пояснюємо по пунктах

Коли ж Байден пішов на значні поступки щодо безпеки кордону, вже у січні 2024 року спікер Джонсон виступив проти домовленого двома партіями пакету заходів безпеки на кордоні, який включав і допомогу Україні та іншим союзникам США.

"Я не думаю, що зараз настав час для комплексної імміграційної реформи, тому що ми знаємо, наскільки це складно. Ви не можете зробити це швидко", – заявив Майк Джонсон.

Тобто простежується чітка лінія заяв і відмов, щоб затягувати час щодо вирішення будь-яких важливих питань. Зокрема, 13 лютого Сенат США затвердив і позитивно проголосував за окремий від кордону пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Та цього не сталося в Палаті представників. Бо спікер Майк Джонсон на закритому засіданні знову сказав членам своєї партії, що він "не поспішатиме" реагувати на законопроєкт про надання допомоги Україні і не буде його виносити на розгляд. За його словами США мають спершу подбати про свої власні проблеми, перш ніж розв’язувати їх у всьому світі.

Фото: Вікіпедія

 

Чому так? Бо як показово сказав кандидат в президента США Дональд Трамп, він вирішить питання війни в Україні за 24 години, коли знову повернеться в Білий Дім. Тобто зараз у Вашингтоні відбуваються великі політичні ігри, щоб забезпечити максимально високі рейтинги лідеру республіканців Трампу. Відповідно, вірні "трампісти" в Конгресі намагаються блокувати і затягувати важливі питання, щоб показати слабкість демократа Джо Байдена і також, щоб дати сприятливе підґрунтя для різноманітних лозунгів популіста Дональда Трампа.

Однак така політична гра безпосередньо відбивається на життю українців. Щоб схвалити нову допомогу Україні, обидві палати Конгресу (Сенат та Палата представників) мають проголосувати за це, а тоді вже президент підписує відповідний указ, який вступає в силу. Та чим довше американці зволікають з критично важливим для ЗСУ пакетом допомоги (нова зброя й боєприпаси), тим більше розігруються апетити в Володимира Путіна, особливо перед виборами президента РФ. Путін, між іншим, кілька місяців тому відкрито сказав, що без допомоги союзників, його армія швидко зможе захопити Україну.

Вперта позиція "трампістів" та важка ситуація на полі бою все ж напоумила європейських союзників, які збільшили свою допомогу Києву, а рішучі заяви президента Франції лише підкреслюють, наскільки європейці бояться, що війна вийде за рамки України. Адже брак військової допомоги, через який Київ вже втратив Авдіївку та кілька інших селищ, по наростаючій може призвести до ще гіршого сценарію для світу – в подальшому нападу Путіна на одну з країн НАТО та, можливо, початку Третьої світової.

"Мені сказали, що мій попередник дзвонив республіканцям у Конгрес й вимагав, аби вони заблокували законопроєкт. Він вважає, що ухвалення закону було б політичною перемогою для мене й політичною поразкою для нього. Справа не в ньому чи в мені. Це було б перемогою для Америки", - сказав Джо Байден у Конгресі США, нагадуючи, що загроза, яку представляє Путін є значно більшою, ніж війна за територію, це війна за новий світовий порядок.

Однак у відповідь спікер Джонсон лише показово розкритикував виступ Байдена. У мережі Х він написав, що президент США "промахнувся" зі своїм зверненням.

"Як і очікувалося, Джо Байден повністю промахнувся зі своїм зверненням, і його повідомлення не має резонансу серед американського народу", - сказав Джонсон, тим самим говорячи, що буде грати в політику до останнього, замість того, щоб шукати порозуміння.

Коли Майк Джонсон підтримає пакет допомоги Україні

на фото: Майк Джонсон

Фото: Getty Images

 

Теперішній Конгрес США ще ніколи не був настільки роз’єднаний та поділений. Конгресмени досі не можуть не те що проголосувати за допомогу Україні, а схвалити законопроєкти про державне фінансування, які є критично важливими для внутрішньої роботи системи влади Америки. Як відзначають у CNN, зараз Сенат поспішає прийняти пакет із шести законопроектів про державне фінансування до кінцевого терміну припинення роботи, який спливає 8 березня. Тобто не те що до останнього дня, а останньої години затягуються такі важливі рішення.

"Завершений пакет законопроєктів про витрати, підтриманий демократами та республіканцями в обох палатах, є великим проривом для законодавців. Після кількох місяців зупинок в цьому питанні, Конгрес нарешті на порозі ухвалення оновленого законодавства для фінансування критично важливих державних департаментів і агенцій протягом решти фінансового року. Але робота ще не закінчена: законодавці все ще повинні завершити та ухвалити другий список законопроєктів про фінансування до кінцевого терміну 22 березня", - кажуть американські журналісти.

Раніше, а саме 28 лютого спікери 23 парламентів закликали Палату представників США нарешті розглянути підтриманий 13 лютого у Сенаті законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Однак спікер Майк Джонсон сказав, що він готовий перейти до розгляду цього питання, коли буде ухвалено фінансування витрат уряду. Відповідно, враховуючи попередні затягування прийняття рішення, швидше за все лише 22 березня всі законопроєкти щодо фінансування державних структур будуть затверджені. Отже, лише в останній тиждень березня спікер Джонсон в кращому разі може поставити на голосування питання допомоги Україні, яке вже пів року конгресмени не можуть схвалити.

Та останніми днями Майк Джонсон почав відкидати і цю позицію, кажучи, що швидше за все не буде ставити на голосування законопроєкт, який підтримав Сенат, адже там немає нічого про кордон… Тобто знову повернення до питання, яке десятиліттями розділяє республіканців та демократів, а це не інакше, як політичні ігри та затягування. Враховуючи, що Палата представників зараз настільки поділена та радикально налаштована, Майк Джонсон також побоюється ставити на голосування питання кордону й України, щоб не спровокувати іншого голосування – за його відсторонення з посади, як це сталося з його попередником. Відповідно, виходить замкнуте коло з якого намагаються вибратися конгресмени.

Хоча проукраїнські конгресмени не сплять і намагаються пришвидшити розгляд питання допомоги Україні. У палаті представників шукають шлях, як винести допомогу Україні на голосування в обхід спікера Майка Джонсона. Це можна зробити за допомогою спеціальної петиції. Але для цього потрібно назбирати 218 голосів, що є складним завданням.

Як відзначає CNN, хоч спікер Джонсон своїми новими заявами фактично зірвав двопартійний пакет допомоги Україні, запропонований Сенатом, але залишив двері відкритими для нової пропозиції, що з'явилася в Палаті представників – спробувати таки проголосувати одним пакетом за питання кордону і допомогу Києву. Хоча це може бути знову таки пасткою, бо Дональд Трамп може фактично знищити новий законопроєкт одним постом у соціальних мережах.

Цей новий план зовнішньої допомоги, що розробляється двопартійною групою, передбачає надання військової допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, але не передбачає гуманітарну допомогу, яка була частиною сенатського пакету та пріоритетом для багатьох демократів. Стосовно кордону, план заборонятиме в'їзд нелегальних іммігрантів до США, поки не буде досягнуто оперативного контролю над кордоном, і відправлятиме мігрантів до Мексики або країни їхнього походження, поки вони чекатимуть на розгляд їхніх претензій у США. Один з розробників нового плану повідомив CNN, що група також розглядає можливий арешт заморожених російських активів у США і передачу їх Україні, та можливість перетворення частини допомоги на американський кредит (власне, це ідея, яку висунув Трамп).

Але знову таки, чи знайде цей проєкт прихильність в обох палатах Конгресу? А якщо так, чи не передумає в останній момент спікер Джонсон ставити його на голосування, бо так вирішить Дональд Трамп? Питань досі багато, а дні спливають. За оцінками американських чиновників, без зовнішньої підтримки Україні, наприклад, ракет для роботи систем протиповітряної оборони вистачить лише до кінця березня. Також мовиться, що мине щонайменше кілька місяців, перш ніж відсутність американської допомоги матиме масовий вплив на всю лінію фронту. Тому березень-квітень – це критичний час для прийняття конгресменами США нового пакету допомоги Україні.

Читайте також: Два роки великої війни. Як змінилася українська армія, чого вона досягла і що втратила, а також якими є перспективи воєнних дій. Аналізуємо

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
Більше новин