ЄС виділить €100 млн на підтримку організацій громадянського суспільства Грузії, - Боррель
Європейський Союз тимчасово зупинить надання фінансової допомоги уряду Грузії й натомість передасть €100 млн на підтримку організацій громадянського суспільства країни
Про це повідомив високий представник ЄС з закордонних справ Жозеп Боррель, передає Укрінформ.
"Я запропонував зупинити важливу частину програм, які стосуються (підтримки) уряду. Понад 100 мільйонів євро будуть заморожені і замість передання владі будуть спрямовані на підтримку організацій громадянського суспільства, щоб підтримати їх у боротьбі за чесні вибори. Народ Грузії буде продовжувати отримувати допомогу від Європейського Союзу", - заявив він.
Також Боррель підкреслив, що необхідно розслідувати порушення на виборах грузинського парламенту.
"Ви не можете сказати, що вибори не були вільними та справедливими, і не розслідувати це. Ми від початку просили владу прояснити все, що пов’язано зі скаргами людей. Очевидно, що має бути і розслідування, і відповідальність", - наголосив дипломат.
Вибори в Грузії 26 жовтня 2024 року: що відомо
У суботу, 26 жовтня 2024 року, в Грузії відбулося голосування на виборах до парламенту. Центрвиборчком країни визнав переможцем керівну проросійську партію "Грузинська мрія" (54%), що побудувала свою кампанію на відмові від членства в ЄС і НАТО, які буцімто загрожують Грузії війною. На "підтвердження" білборди та відеоматеріали "Мрії" містили кадри зруйнованих українських міст.
З-поміж лідерів іноземних держав та урядів чинну грузинську владу привітали з "перемогою" поки що лише Віктор Орбан (Угорщина), Нікол Пашинян (Вірменія) та Ільхам Алієв (Азербайджан).
Водночас президент Європейської ради Шарль Мішель відреагував на оприлюднений 27 жовтня звіт спостерігачів з ЄС, що 26 жовтня вивчали перебіг голосування на виборах у Грузії. Зокрема, він закликав ЦВК Грузії розслідувати та виправити порушення під час підрахунку голосів.
Президентка країни Саломе Зурабішвілі ввечері 27 жовтня виступила зі зверненням, у якому наголосила на "тотальній фальсифікації та конфіскації голосів".
Увечері 28 жовтня у столиці Грузії розпочалися протести після оприлюднення результатів парламентських виборів. Близько 15 тис. осіб вийшли до будівлі парламенту в центрі міста.
Прокуратура Грузії 30 жовтня розпочала розслідування за фактом імовірної фальсифікації парламентських виборів з ознаками злочину. У межах слідства президентку Зурабішвілі викликали на допит, проте вона відмовилася. Наступного дня стало відомо, що прокуратура розслідує 47 справ за фактами ймовірних злочинів, скоєних у передвиборчий період і в день виборів. Зокрема, правоохоронці затримали двох людей за підозрою у вкиданні бюлетенів.
Опозиційні партії Грузії анонсували проведення другої акції протесту проти визнання результатів парламентських виборів. Експерт-міжнародник, учасник акції протесту у Грузії Гіоргій Іналішвілі розповів про акцію протестів у Грузії, яка зібралася 4 листопада.
Згодом апеляційний суд Грузії скасував рішення щодо анулювання результатів голосування на кількох дільницях.
7 листопада апеляційний суд Грузії скасував рішення судді щодо анулювання результатів голосування на кількох дільницях через порушення таємниці голосування на виборах до парламенту.
Депутати опозиційних коаліцій у Грузії відмовились від своїх мандатів на знак протесту проти результатів парламентських виборів.
- Актуальне
- Важливе