Інфографіка

ЗРК HAWK – американська система для української ППО, для якої ракет точно не забракне

Роман Яворський
26 жовтня, 2023 четвер
19:30

Збройні сили України підтвердили застосування українськими захисниками зенітно-ракетних комплексів MIM-23 Hawk. Це класичні системи часів Холодної війни, які засвідчили свою ефективність у кількох війнах

Зміст

Еспресо розповідає про американські ЗРК, що поступили на озброєння ЗСУ, їхні технічні характеристики та переваги над іншими системами. 

Коротко про те, що ви прочитаєте:

  • Що таке ЗРК HAWK
  • Системи ППО HAWK в Україні
  • Бойове застосування ЗРК HAWK
  • Як працює ЗРК HAWK
  • Переваги та недоліки HAWK, порівняно з іншими системами ППО

Що таке ЗРК HAWK

MIM-23 Hawk – це американський зенітний ракетний комплекс середнього радіусу дії, що був прийнятий на озброєння армії США у 1959 році. Назва системи є традиційною для американського ВПК грою слів. Hawk з англійської означає "яструб", але водночас є й абревіатурою. HAWK – "перехоплювач (вбивця?), керований на всій траєкторії польоту".
У 1971 провели програму ґрунтовної модернізації, яка включала кілька покращень для зенітної керованої ракети та заміну всіх радіолокаційних систем на нові моделі. Покращення тривали наступні двадцять років, зокрема додали покращений радіоелектронний захист, а в 1995 році додано нову боєголовку, яка уможливила боротьбу проти тактичних ракет ближньої дії. Під час Холодної війни MIM-23 Hawk був основним зенітним комплексом США та країн НАТО.
Третю модифікацію ЗРК HAWK, яку використовують українські Сили оборони, почали розробляти в 1983 році, а на озброєння армії США вона надійшла в 1989-му. Тоді оновили комп'ютерне обладнання та програмне забезпечення для більшості компонентів ЗРК. Також було впроваджено новий радар безперервного хвильового спостереження, додано можливість виявлення цілі під час одного сканування та забезпечено функцію протидії груповим атакам завдяки одночасному перехопленню кількох цілей низького рівня.

MIM-23 Hawk

Фото: Getty Images

 

Комплекс має у своєму складі зенітну батарею з двома вогневими підрозділами, кожен із яких має по три мобільні пускові установки. Пускові пристрої можуть бути як самохідними, так і причіпними. На кожній установці розміщені по три зенітні ракети MIM-23. Також до складу батареї входять різні радіолокаційні системи, мобільний пункт управління та допоміжні машини. 

Системи ППО HAWK в Україні

Про передачу Україні комплексів HAWK минулої осені заявила Іспанія – йшлося про 6 пускових установок. Тоді ж 64 військові вирушили на навчання на Піренеї. У жовтні цього року офіційний Мадрид ухвалив рішення передати Україні ще 6 пускових установок для ЗРК HAWK.

Однак не лише Іспанія передає ці системи для ЗСУ. Активно долучаються до процесу, зокрема Сполучені Штати. Восени 2022 року ракети MIM-23 для "яструбів" увійшли в черговий пакет допомоги від Вашингтона. В іншому, двомільярдному пакеті, про який США оголосили в червні 2023-го, йшлося про передачу Україні систем ППО HAWK і ракет до них. Крім того, США планували придбати в Тайваню списані ЗРК Hawk, аби надати їх Україні. Крім Іспанії та Штатів, про передачу для ЗСУ систем HAWK заявляв і прем'єр Швеції.

Застосування "яструбів" в Україні вперше продемонстрували лише в жовтні цього року. Командувач Повітряних сил Микола Олещук показав роботу американського зенітно-ракетного комплексу в ніч на 23 жовтня. 

"Стовідсотковий результат дається нелегко, та ми будемо наближатись до нього щодня, зміцнюючи нашу протиповітряну оборону Західна зброя довела і продовжує доводити свою ефективність на полі бою!", - написав Олещук.

Західні аналітики оцінюють імовірність ураження повітряної цілі HAWKом у 85%. Однак у Повітряному командуванні "Центр" висловили впевненість, що в руках фахівців із ЗСУ ефективність комплексів буде ще вищою.

Бойове застосування ЗРК HAWK

Перше практичне застосування HAWK відбулося 5 червня 1967 в Ізраїлі, йдеться в матеріалі АрміяInform. Втім тоді батарея, що захищала центр атомних досліджень у Негеві, збила ізраїльський же літак Dassault MD 450 Ouragan. Пілот загинув.

MIM-23 Hawk

Фото: із загально доступних джерел


Повномасштабний бойовий дебют комплексів відбувся під час т.зв. "Війни на виснаження" у 1967-70 р.р. між Ізраїлем та арабськими країнами. Тоді батареї HAWK були основою протиповітряної оборони Ізраїлю. Першою бойовою жертвою "яструбів" став єгипетський Міг-21. Усього за час війни ізраїльські HAWK збили, за різними підрахунками 8-12 літаків (в тому числі Іл-28, Су-7, Міг-17 і Міг-21).

Наймасовіше ЗРК HAWK застосовували під час ірансько-іракської війни 1980-1988 р.р.  Тоді американське озброєння закуповував шахський Іран. Як наслідок, після ісламської революції іранська ППО базувалася саме на системах MIM-23 HAWK.

"У війні з Іраком вони показали себе надзвичайно ефективно. Іранці особливо звертають увагу на оборону порту Аль-Фав 12 лютого 1986 року, коли батарея HAWK, що обороняла гавань, випадково опинилася прямо на шляху атакувальних іракських літаків — і збила дев’ять із них. Загалом іранські HAWK претендують на 40 збитих іракських літаків (хоча ці дані не завжди підтверджені)… – і чотири збиті помилково свої ж іранські", – пише АрміяInform.

Ще один іранський літак збив кувейтським HAWK, коли той випадково порушив повітряний простір країни. Також "яструби" використовували французькі миротворці в 1987-му, захищаючи столицю Чаду від нальоту лівійських бомбардувальників Ту-22. 

Під час вторгнення Іраку в Кувейт в 1990 році оборонці мали п’ять батарей HAWK, чотири з яких були захоплені військами Саддами Хусейна і вивезені з країни. До того часу, за даними Кувейта, їхні зенітні ракети збили 14 іракських літаків. Однак незалежним чином були підтверджені тільки два ураження. 

"Батареї HAWK активно розгорталися армією та Корпусом морської піхоти США під час війни в Іраку 1991 року, а також і в інших операціях. Але, за іронією долі, саме HAWK, що належали американцям, так і не вдалося здійснити жодного бойового пострілу", – йдеться в матеріалі.

Як працює ЗРК HAWK

Типова батарея Phase III HAWK складається з радару відстеження імпульсів, радару безперервного хвильового спостереження, двох радарів висвітлення високої потужності, одного центру розподілення вогню, одного передатчика-приймача "свій-чужий", трьох гусеничних транспортно-заряджальних машин і шести цифрових пускових з 18 ракетами. Весь комплекс координується із командного пункту.

Якщо конфігурації радіолокаційних засобів Hawk мають багато варіантів, то головний параметр ЗРК полягає в зенітній ракеті МІМ-23. Дальність знищення цілей сягає 45-50 км, максимальна висота ураження сягає 20 км, швидкість ракети 2,4 Маха (817 м/с). Ракета наводиться на ціль напівактивною головкою самонаведення. Бойова частина – осколково-фугасна.

Імпульсний радар AN/MPQ-50 забезпечує спостереження за повітряним простором та виявлення цілей на відстані до 100 км на середніх та великих висотах, працює за будь-якої погоди. Натомість низьковисотний радар виявлення цілей допоміг реалізувати можливість перехоплення одразу кількох цілей одночасно в ближньому радіусі дії. Модернізовані версії ЗРК HAWK призначені для перехоплення ракет та дронів. Для  комплекс цифровізували, надавши змогу одночасно перехоплювати кілька цілей з-поміж повітряних апаратів, що летять на низькій висоті. 

Пускова установка підтримує до трьох готових до стрільби ракет і активується лише на початку циклу вогню. Якщо активувати кнопку вогню в центрі керування, то одночасно виконується кілька функцій: пускова установка повертається на задані кути азимута й місця, подається живлення для активації гіроскопів ракети, електронної та гідравлічної систем, пускова установка активує двигун ракети й запускає ракету. Пускова установка оснащена електронним відключенням і датчиками, які дозволяють вести вогонь у будь-якій ситуації.

ЗРК оснащений приймачем системи визначення "свій-чужий". Це дуже важливо, адже у ворога ця система працює не завжди. Так у вересня 2023-го року окупанти збили в Запорізькій області власний винищувач Су-35.

Приблизна вартість комплексу складає 15 мільйонів доларів США.

Технічні характеристики ракет МІМ-23 для комплексу HAWK

ЗРК HAWK

  • Розробник – Raytheon Technologies (США),
  • Клас – "земля – повітря",
  • Двигун – твердопаливний,
  • Швидкість польоту ракети – 817 м/с,
  • Максимальна дальність перехоплення – 40 км,
  • Мінімальна дальність перехоплення – 1 км,
  • Максимальна висота ураження цілі – 20 км,
  • Мінімальна висота ураження цілі – 30 м,
  • Довжина ракети – 5,08 м,
  • Розмах крил – 1,2 м,
  • Вага ракети – 590 кг,
  • Маса бойової частини – 54 кг,
  • Час розгортання з маршу – 45 хв,
  • Приблизна вартість ракети – 250 тис. доларів

Переваги та недоліки HAWK, порівняно з іншими системами ППО

Канал "Мілітарний" наголошує, що комплекси третього покоління HAWK за дальністю та висотою ураження не програють таким системам як Бук-М1 і С-125 та все ще здатні ефективно перехоплювати більшість цілей в українському небі. Однак загалом ці системи в багатьох країнах вважають застарілими і знімають з озброєння. Саме необхідність у розконсервації та відновленні є одним із недоліків системи. Чим старіший буде Hawk, тим більше радіолокаційних систем до нього входить і тим складніше їх відновити та обслуговувати, пише Defense Express.

"Мілітарний" називає суттєвим недоліком систем HAWK вік зенітних комплексів.  

"Відомо, що частина переданих комплексів виявилась непрацездатною. Деяка частина запчастин до ЗРК є дефіцитною, у той час як потреба у них велика через зношенність систем. Гарантійні терміни ракет давно прострочені, а їх ревізії не дозволяють повністю уникнути проблем при запуску. Відповідно, кожен постріл буде пов’язаний з ризиком нештатного спрацювання ракет, що змушує дублювати ці ЗРК іншими системами", – йдеться в матеріалі.

Крім того, HAWK залишається одноканальним комплексом, а це обмежує його потенціал. Кожен взвод батареї одночасно може наводити на ціль лише одну ракету, маючи довгий час розгортання та згортання (щонайменше по 30-40 хвилин).

Ці мінуси очевидно не дозволять повноцінно використовувати системи на фронті, однак вони цілком підійдуть для підсилення ППО міст та важливих тилових об’єктів, кажуть військові експерти.

"Якщо мова йде про необхідність перехоплення таких цілей, як крилаті ракети та дрони-камікадзе, а не використання цього ЗРК як передового у прифронтовій зоні, то MIM-23 HAWK цілком може впоратися з цим завданням", – зазначив директор Defense Express Сергій Згурець.

Головною ж перевагою ЗРК HAWK є масовість комплексу та величезний запас зенітних ракет на складах країн-союзниць. 

"Він досі перебуває на оснащенні 10 країн і США мають значні запаси цих ЗРК. Це був наймасовіший комплекс у країнах НАТО й до нього є значний запас ракет – майже 40 тис. Це означає, що Україна не матиме проблем з ракетами до цього зенітно-ракетного комплексу і тому важливо, що ми маємо можливість посилювати свою протиповітряну оборону цими ЗРК", – написав Згурець у статті на Еспресо.

Десятки тисяч виготовлених ракет дозволять Україні у відносно короткі терміни розбудувати широку мережу протиповітряної оборони на основі "яструбів", маючи практично необмежений запас ракет для перехоплення російських дронів та крилатих ракет. Принаймні в осяжній перспективі дефіцит боєприпасів для HAWK не загрожує. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
Більше новин