Аналітика

Про колізію навколо використання Storm Shadow та новий пакет військової допомоги США. Воєнні підсумки тижня

12 липня, 2024 п'ятниця
20:59

США оголосили про новий пакет збройової допомоги для України вартістю $225 млн, який задовольняє нагальні потреби ЗСУ, насамперед у царині ППО. Головне у пакеті - одна батарея Patriot, яка буде другою батареєю від США

Зміст

Про новий пакет військової допомоги США

На тлі завершення саміту НАТО США оголосили про новий пакет збройової допомоги для України вартістю $225 млн. Цей пакет задовольняє нагальні потреби Збройних Сил України, насамперед у царині ППО. Тут є ракети до ЗРК NASAMS, а також боєприпаси до артилерії, HIMARS, гармат 155 мм та 105 мм, протитанкове озброєння, Javelin, TOW, AT4, ПЗРК Stinger і патрони до стрілецької зброї.

Але головне у пакеті - одна батарея Patriot, яка буде другою батареєю від США. А якщо будуть виконані всі обіцянки, включно з постачанням з Румунії та Нідерландів, то загалом у Києва буде вже 8 систем Patriot. Зазвичай одна батарея Patriot коштує десь у межах одного мільярда доларів, а тут $225 млн на все. Пояснити можна тим, що вся ця зброя береться із запасів міністерства оборони США, тобто це швидше і дешевше, ніж нові зразки. А ракети до Patriot є в інших пакетах. Зокрема, у пакеті, який був оголошений раніше на $2 млрд, де йшлося про виготовлення значної кількості ракет і до Patriot, і до NASAMS.

Однак тут питання не тільки у кількості зброї, а й у можливості її використовувати на повну відповідно до технічних і тактичних можливостей. З Patriot, начебто, все зрозуміло: летить, ворожу ціль збиваємо і навіть над територією РФ. Але зараз військово-політичне керівництво України прагне, аби США зняли обмеження на використання іншої зброї вглиб російської території. Йдеться про ATACMS з дальністю у 300 кілометрів з касетним оснащенням. Це ідеальна зброя для проріджування російських літаків на летовищах і для знищення російських систем ППО, а також сил, які можуть накопичуватися в оперативній глибині для підготовки наступальних дій. Але поки що наш головний партнер непорушний.

Цікаво було слухати пресконференцію президента США Джозефа Байдена за підсумками саміту НАТО, коли його запитали, чи дозволить він використовувати Україні американську далекобійну зброю для ударів по військових об'єктах вглиб Росії. І Байден відповів, що військові США не бачать доцільності в цьому, проте США дозволили використовувати американську зброю в прикордонних регіонах Росії, тобто це HIMARS до 100 кілометрів. Байден сказав, що він дотримується порад начальника штабу, а також міністра оборони та співробітників розвідки, і щодня вирішується, що українці повинні робити, а що не повинні, а також, як далеко можуть зайти.

Тут така собі логіка, бо, як на мене, було б значно логічніше, щоб ми зайшли дійсно значно далі, ніж зараз, і знищили всі цілі, які становлять загрозу. І логіка тут полягала б у збереженні життів і військових, і цивільних, бо у ворога суттєво поменшало б можливостей для нападу.

Про колізію навколо використання Storm Shadow

А тут ще додається колізія навколо використання британських крилатих ракет Storm Shadow. Цими ракетами ми вже знищили значну кількість російських ЗРК та РЛС в Криму, і навіть підводний човен з кораблем, які були в ремонті. Дальність у 300 км - це оптимальна дальність, яка дозволяє використати повний потенціал цього озброєння. З приводу Storm Shadow ми ще вчора, 11 липня, сказали, що Велика Британія не має обмежень на те, аби її ракети використовувалися вглиб території РФ. Про це сказав новий прем'єр Британії.

Але ситуація впродовж дня змінилася. Британське видання Telegraph  випустило матеріал, в якому йдеться про те, що Велика Британія насправді не давала Україні дозвіл бити ракетами Storm Shadow по території РФ. Так пояснили кореспондентам Telegraph у міністерстві оборони Британії й нагадали про те, що дозвіл стосується лише можливості використання цих ракет по Криму, бо якщо бити по РФ, то це призведе до ескалації й може втягнути Велику Британію у конфлікт з РФ. Як на мене, ситуація не є адекватною з погляду наших потреб.

І сьогоднішнє ще одне повідомлення, в якому було сказано про позицію вже міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Леммі. Він сказав, що в Лондоні розмірковують над запитом України щодо використання крилатих ракет Storm Shadow по цілях у глибині Російської Федерації.

Хочу сподіватися, що ці "червоні лінії" в головах наших партнерів будуть подолані, бо практика минулого довела, що насправді теорія так званої контрольованої ескалації у війні з Росією не виглядає результативною. Тут потрібні принципові й суттєві зміни.

Про розробки детекторів дронів та РЕБ

А далі ми будемо говорити про протистояння з ворогом там, де у нього до певного часу була перевага. Мова йтиме про системи радіоелектронної боротьби. За короткий проміжок часу у нас так само розвинулись і окопний РЕБ, і об'єктовий РЕБ, і баневий РЕБ.

Сергій Бескрестнов за позивним "Флеш", військовий фахівець в галузі радіотехнологій, розповів, що практично весь сегмент вітчизняного окопного РЕБу виробляється так званим гаражним ВПК, і це скоріше питання масштабування та масовості. Окопний РЕБ у нас збирають десятки та навіть сотні маленьких виробництв, які розташовані по всій країні. І уявіть собі, що таке виробництво працює за стандартними принципами комерції попри те, що це мале підприємство. Тобто у цього підприємства є склад запасних частин, які закуповуються під прогнози та поточні замовлення.

Військовий фахівець зазначив, що у виробництві РЕБ дуже необхідна допомога держави, тому що приватний підприємець передусім рахує гроші. Ніхто не буде інвестувати багато грошей, наприклад, у склад. Бо якщо завтра станеться якесь перемир'я чи закінчення війни, то тоді приватний підприємець ризикує залишитися з цими залишками на значну суму. Відповідно, наша держава своїм коштом має створювати запас модулів на певні частоти. Наприклад, тиждень тому ми дізналися про нову частоту противника в Очеретиному, це була важка новина, тому що він влаштував буквально "сафарі" за нашими хлопцями. Кожного дня РФ атакувала приблизно 10-20 автівок наших військових, це було жахливо, бо у нас нема окопного РЕБу цього діапазону. Зараз наші виробники розмістили відповідні замовлення на підприємства.

Бескрестнов зауважив, що на сьогодні є 3-4 дивайси (технічний пристрій), які працюють як детектори дронів. Серед них на першому місці виріб під назвою "Цукорок", який дуже популярний, а черга на нього близько 3-4 місяці. Треба розуміти, що "Цукорок" детектує тільки російські крила, тобто він не бачить FPV-дрони. Однак бачить Mavic та крила розвідників, що важливо для нас. Розуміємо, що перед ударом "іскандера", як ми бачили на аеродромах Миргорода та Полтави, завжди кружляє російський розвідник. Якщо у всіх наших військових будуть такі детектори "Цукорок", тоді буде розуміння, що після кружляння розвідника треба чекати на потенційну атаку ворога. Також "Цукорок" бачить "ланцети", що важливо для наших хлопців, які працюють на стаціонарних позиціях, наприклад, це артилерія. А для піхоти детектори дронів мають бути дуже прості, щоб не розбиратися у спектрах, а "Цукорок" пише на екрані, що летить, і це дуже зручно.

Флеш додав, що у нас існують й інші прилади. Є дуже якісний детектор проти FPV-дронів, який розробили наші військові, але поки що зберігається таємниця щодо нього. Не розголошується його назва, як він працює, на яких частотах, тому що ворог може дізнатися і у відповідь щось вигадає. Цей виріб поширюється по військових каналах, тому саме військові знають, як і де його замовити. Інші дрони також існують. Однак є проблема у відсутності детекторів дронів DJI Mavic, хоча "Цукорок" працює проти них, але не дуже далеко, не більше 200 м. Нам треба детектувати дрон з відстані 1-2 км.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:28
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 15, серед них діти
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:49
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
10:00
OPINION
Курськ, ракети та омріяне "замороження": як українська операція зруйнувала російські плани
09:53
Оновлено
світло
У низці регіонів України запроваджували екстрені вимкнення світла
09:46
Ексклюзив
ППО, ЗСУ
"Ніхто не може змусити Україну піти на капітуляцію": колишній головний військовий прокурор України Чумак
09:43
Оновлено
електроенергія, відключення
Укренерго змінило графіки відключень світла на 21 листопада
09:39
"Ля Палісіада"
Відібраний на "Оскар" від України фільм "Ля Палісіада" покажуть на кінофестивалі у Польщі
09:36
ППО
РФ атакувала Дніпро ракетами різного типу: збито 6 цілей, була запущена МБР, - Повітряні сили
09:32
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
"На деяких ділянках ворогу вдалося підійти до річки Оскіл": начальник Куп’янської МВА Беседін
09:18
РФ увечері скинула авіабомбу на житловий квартал Костянтинівки: 6 поранених
08:59
Ексклюзив
Люди самі встановили собі спеціальні умови, - депутатка Херсонської міськради Погомій про ситуацію в місті
08:54
Зіткнення потягів у Польщі
У Польщі зіштовхнулися два вантажні потяги, один з вагонів перекинувся: постраждав машиніст
08:34
OPINION
Зброя, енергетика, гроші: як Польща допоможе Україні в 2025 році
08:31
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 153 боєзіткнення, з них 34 - на Покровському напрямку
08:23
Ллойд Остін
Міністр оборони Китаю відмовився від зустрічі з главою Пентагону
08:11
Енергодар, Запорізька АЕС
Запорізька АЕС на межі блекауту: через обстріл РФ знеструмлено одну з двох ліній живлення
08:00
OPINION
блог Андрій Магера
Якщо Москва застосує "ядерку", то отримає таку ж відповідь
07:36
ЗСУ знищили втрати ворога
РСЗВ, 50 артсистем, 8 танків і 1510 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
07:27
путін путлер
"Поділ на 3 частини": РФ намагається просувати на Захід план, де Україна втрачає державність, - ЗМІ
06:59
Ракета Storm Shadow
"Не будемо вдаватися в деталі": Умєров прокоментував використання Україною ракет Storm Shadow
Більше новин