Аналітика

Що дивує в історії з падінням російського Іл-76? Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
25 січня, 2024 четвер
20:18

Дивує надмірна та швидка реакція росіян на збиття цього літака, також дивує наступальна інформаційна атака, яку ворог здійснює зі згадкою наших полонених, які начебто загинули

Зміст

Законопроєкт про мобілізацію

Почну з закону про мобілізацію. Наприкінці минулого року Кабінет міністрів подав у Раду законопроєкт, який передбачав посилення мобілізаційних заходів. В урядовому законопроєкті знайшли багато недопрацювань, тому Кабмін відкликав документ з Верховної Ради. Зараз у парламенті очікують, що новий законопроєкт буде більш збалансованим і більш сфокусованим на мотиваційній частині для тих, хто має бути мобілізований.

Днями зʼявилися певні версії цих доопрацювань та правок. Потім було сказано, що насправді в парламенті ще немає цього законопроєкту в тому вигляді, який має охопити усі побажання. Фактично ми зараз перебуваємо у стані очікування. Хоча я сподівався, що законопроєкт буде обговорений вже цього тижня з огляду на те, що він вкрай актуальний та потрібний, якщо він буде правильно прописаний з усіма нюансами.

Павло Кишкар, заступник командира артилерійського дивізіону, майор, народний депутат України VIII скликання, наголосив, що на передовій вважають, що законопроєкт про мобілізацію потрібно приймати якнайшвидше. У президента дивна позиція, він теж має законодавчу ініціативу і може виступити з якісно підготовленим законопроєктом. Але загалом у Збройних Силах не відбулось жодної докорінної реформи. Говорити про те, що пришвидшення мобілізації підвищить якість ЗСУ, навряд чи доводиться. Хлопці пишуть, що на нарадах у Києві обговорюються питання, які вже мали б бути вирішені. Наприклад, фінансування розвитку озброєння та військової техніки, яке планувалося на 3 роки, не існує. Нема конкретної людини, яка б за це відповідала. А це все розмиття відповідальності, як і питання мобілізації.

Майор переконаний, що мобілізація має складатися з трьох частин. Перше - мобілізація зовнішня, адже бачимо призупинення військово-технічної допомоги з Заходу. Друге - просимо провести внутрішню мобілізацію, це те, про що говорить закон із залученням чоловіків від 27 до 60 років до військової служби. А внутрішню мобілізацію пропонується розпочати з влади, з владних кабінетів, управлінь, які чомусь потрапляють у списки недоторканних і не підлягають мобілізації. Якби влада сказала, що відсьогодні на певні посади в органи державної влади та органи місцевого самоврядування ми відмовляємося приймати військовозобовʼязаних, що бронь з усіх знімається і будуть залучати лише людей, які не підлягають мобілізації, тобто жінок, чоловіків віком за 60 років, людей з інвалідністю, багатодітних. Тобто якщо влада починатиме з себе.

Кишкар зауважив, що військові очікують, що працівники МВС, НАБУ, ДБР долучаться до лав ЗСУ. Якщо вони чоловіки, то хай встають поряд. Ми їх навчимо, за три місяці підготуємо, і будуть воювати разом з нами. Вони вже знають, що таке зброя, як нею користуватись. Ми їх підготуємо до відповідного кваліфікаційного рівня, щоб вести з ворогом бойові дії. А говорити про те, що законопроєкт не такий, що чинне законодавство не можемо виконати - це не те, треба подати зрозумілий в компромісний для всього українського суспільства законопроєкт. Якби влада почала з себе, мобілізувала спочатку свої зайві органи державного управління, а їх достатньо, то цю внутрішню мобілізацію більш підготовлених людей, ми готові сприймати як побратимів.

Народний депутат України VIII скликання додав, що влада теж давала присягу й гарантувала, що буде боротися й виконувати 17-ту статтю Конституції, тому хай своїх чоловіків направляє до нас, а ми їм допоможемо.

Заступник командира артилерійського дивізіону продовжив щодо третьої частини мобілізації - технічної, яка є окремою темою. Ці безглузді наради, які проходять у Генштабі, Міністерстві оборони нічим не завершуються. Зброї сучасної не стає більше на фронті. Ці процеси, як і реформування сектору безпеки й оборони, мають бути ще позавчора завершені, а ми лише про них говоримо замість того, щоб бачити нові зразки озброєння на фронті. Якщо ви не здатні цього робити, то визнайте це та йдіть на фронт, а ми вас замінимо. І будемо приймати якісні рішення заради того, щоб було чим воювати на фронті. А таких розробок у нас достатньо багато.

Про падіння російського літака Іл-76

А далі пройдемося по важливих реперних точках цього тижня. Почнемо з події зі збиттям чи падінням російського літака у Білгородській області. Що дивує? Дивує надмірна та швидка реакція росіян на збиття цього літака, також дивує наступальна інформаційна атака, яку ворог здійснює зі згадкою наших полонених, які начебто загинули. Це така болюча точка у сприйнятті нашого суспільства.

Михайло Самусь, військовий експерт, директор New Geopolitics Research Network, експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння, зазначив загальну тенденцію, про яку час від часу говоримо, що тільки-но у росіян не виходить досягати успіхів на фронті, то вони переходять у гібридний формат. Або, як кажуть, війна нового покоління, що містить інший метод впливу на противника, а це в тому числі  інформаційно-психологічні операції (ІПСО), дезінформація, аби вплинути на створення внутрішніх конфліктів. І цей випадок з Іл-76, який не до кінця зрозумілий, насправді Росія дуже швидко почала відпрацьовувати саме по алгоритму ІПСО та гібридного впливу. Є враження, що було ухвалене рішення десь зверху в адміністрації президента РФ, є там така людина - Сергій Кирієнко (перший заступник очільника адміністрації президента РФ), який полюбляє такі речі. І по всій вертикалі, включно з держдумою, міністерством оборони, з військкорами, навіть Маргаритою Симоньян – всіма це все було відпрацьовано за лічені хвилини. Спостерігаючи за цим всім, скажу, що це дійсно була операція.

Військовий експерт зауважив щодо самого інциденту з падінням літака, єдине, що точно можна сказати - військово-транспортний літак Іл-76 є абсолютно законною ціллю для ЗСУ, тим більше саме такі літаки підвозять ракети С-300 для обстрілу Харкова та інших українських міст. Чи дійсно були на борту цього літака українські полонені чи це була провокація? Тоді виникає запитання: чому росіяни, розуміючи всю небезпеку застосування Україною засобів ППО в зоні 30 км від фронту, все ж таки використовують авіацію? Тому треба ставити питання, щоб Росія закривала свій повітряний простір, так само як закрила Україна, хоча б над європейською частиною РФ. Війна йде у тому числі й у Росії, це потрібно розуміти. Можливо, цей інцидент має призвести до міжнародних рішень щодо закриття авіапростору над європейською частиною Росії.

Директор New Geopolitics Research Network додав, що росіяни дотепер не показали тіла загиблих, якщо там було приблизно до 80 людей з екіпажем, і це дивує. Тіл загиблих немає ні на відео, яке показували, ні на фото. Якби реально була ситуація, як вони її описують, то у РФ би максимально це використовували в ООН, ОБСЄ та на інших міжнародних майданчиках. Зараз ми бачили тільки уламки літака та одне тіло, яке було заблюрено (замито, замазано), але, можливо, це член екіпажу. Тому ситуація, я б сказав, дуже і дуже заблюрена. У цьому випадку важлива українська комунікація з Заходом, щоб чітко встановити фактаж подій. Очевидно, що українська розвідка та наша ППО мають об'єктивну інформацію звідки летів цей літак, сідав чи відлітав, також і інші деталі, які продемонструють сфабрикованість цієї російської ІПСО.

Самусь підкреслив, що абсолютно вірним підходом є те, що президент Зеленський заявив щодо вимоги України про міжнародне розслідування цього інциденту. Але, крім того, росіяни неофіційно опублікували списки полонених, які начебто перебували на борту Іл-76. У тому списку знайшли біля 17 українських громадян, які вже були обміняні або позначені в інших списках. Тобто інформація дуже й  дуже мутна. До речі, ці списки були оприлюднені Маргаритою Симоньян, тому офіційні органи РФ можуть сказати, що вони не знають про ці списки та за дії журналістки не відповідають. Парадокс ситуації у тому, що жодних офіційних фактів росіяни не представили. Це все йде у традиційних межах ІПСО.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:40
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
10:11
Десантно-штурмові війська ЗСУ
21 листопада - Введення у храм Пресвятої Богородиці та День Десантно-штурмових військ України
10:04
Літак. авіація, Польща
Польща підіймала свої винищувачі через російську атаку по Дніпру
Більше новин