Деталі ракетної атаки: є випадки застосування засобів ураження, які раніше ворог не використовував. Колонка Сергія Згурця
Російська атака цього разу була скерована на найбільші міста - Київ і Харків. Для подолання протиповітряної оборони України ворог використовував тактику концентрованого удару
Ракетна атака РФ 2 січня
Сьогодні, 2 січня, вночі противник вдався до чергової далекобійної атаки по Україні з використанням чи не всього наявного арсеналу, починаючи від "шахедів" і завершуючи гіперзвуковими ракетами. Це була друга масована атака за останні пʼять днів. Російська атака цього разу була скерована на найбільші міста, на Київ і Харків. Для подолання протиповітряної оборони ворог використовував тактику концентрованого удару. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що росіяни сьогодні запустили 99 ракет різних типів, з яких 72 вдалося збити. Також вдалося збити 10 із 10 аеробалістичних ракет "Кинджал", і це унікальний результат.
Олександр Рувін, директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, розповів, що фахівці інституту виїжджали на місця, де ворог застосував усі засоби ураження як 29 грудня, так і сьогодні. Це були атаки не на обʼєкти енергетичної інфраструктури, а на промислові обʼєкти, також це були свідомі удари росіян по цивільних районах. На даний час майже усі докази зібрано. Наразі проводяться дослідження. Сподіваємось, що найближчим часом буде надана більш детальна інформація. Вже є приблизна інформація що й звідки прилетіло. Майже на всіх місцях, де впали "кинджали", знайдено уламки цих ракет, що і є підтвердженням, що це саме "кинджали". Вже точно можна сказати, де застосовувалися "кинджали" та звідки летіли. Уламки цих ракет знайдено переважно на промислових обʼєктах.
Експерт зауважив, що 29 грудня й сьогодні ворог використовував ракети Х-101, які були вироблені в 3-4 кварталі 2023 року. Це 97-ма серія цих ракет, які є найновішими. Напевно попередня версія цих ракет вже закінчилась у ворога.
Рувін додав, що ворог використовував чорні "шахеди", про які всі говорять, і є багато випадків, коли сірі "шахеди" пофарбовані чорною фарбою. Але є й нові, які виробляються безпосередньо в Росії. Вони з дещо іншого матеріалу, чим відрізняються від іранських дронів, також мають інші означення й починаються з літери К.
Науковець зазначив, що сьогодні росіяни використали ракету Х-55, яка не розірвалася і була без бойової частини з імітаторами ядерного боєприпасу. Щодо теплових пасток, про які всі говорять, то це не зовсім теплові пастки. Це дипольні відбивачі, які з'явилися у росіян у 3-4 кварталі минулого року. Вони використовують їх з метою введення в оману наших засобів РЕБ та РЛС. Навколо ракет відстрілюється аерозольна хмара, яка світиться. Такі нові відбивачі зʼявилися на ракетах Х-101 та інших ракетах, які використовує Росія.
Директор НДІ розказав, що 29 грудня ворог застосовував ракети С-400, модифікації 48М6, і їх було тоді багато. Щодо сьогоднішньої атаки, то поки що нічого не можна сказати стосовно застосування С-400. Тому, що у тих місцях, де були фахівці, їх знайдено не було. Переважно були залишки Х-101," кинджалів" та інших ракет, які зустрічаються вже вдруге. Наразі триває розслідування, що це за ракети. Ракети С-400 також були випуску 3-4 кварталу 2023 року з новим корпусом. Ворог і раніше їх використовував, це 48-ма серія.
Пан Олександр поділився інформацією, що є кілька випадків застосування засобів ураження, які ворог раніше не використовував. Наразі точна інформація ще перевіряється. Але можна сказати, що це дуже серйозна зброя, яка раніше не використовувалась. Може, це нові "кинджали", але ми думаємо, що це інше. Найближчим часом про це повідомимо.
Протидія ППО та ПРО атакам ворожих ракет
А далі ми з'ясуємо окремі військові аспекти, що пов'язані з ворожою тактикою та засобами протидії цій ракетній навалі противника, яка вочевидь не є останньою, з огляду на сталу практику ракетного терору особливо у зимовий період.
Ігор Романенко, засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України", генерал, заступник начальника Генерального штабу ЗСУ 2006-2010 рр., зазначив, що, якщо ворог використовує понад сотню засобів завдання ударів, то це призводить до того, що в окремих випадках сили ППО та ПРО технічно й тактично неспроможні переробляти потік цих цілей. Ворог це знає, тому вже не перший раз, зібравши велику кількість ракет і маючи "шахеди", організовує такого роду повітряний удар. Ми бачили, що з вечора 1 січня противник застосував "шахеди", а потім використовувалися різного типу ракети. Було випущено 10 "кинджалів", які є квазігіперзвукові ракети, що запускаються спеціалізованими винищувачами МіГ-31К. Крім того, були балістичні ракети різного типу.
Генерал зауважив, що різниця між ракетними ударами 29 грудня та 2 січня у тому, що 29-го числа потужність ударів розподілялась на більшу кількість об'єктів. А 2 січня росіяни зосередилися на атаках на столицю та Харків. Відповідно, це ускладнювало виконання завдань нашими силами ППО та ПРО. Головне, щоб для систем ППО та ПРО вистачало снарядів, а час перезарядження не відіграє великої ролі.
- Актуальне
- Важливе