Огляд

Як зміниться ситуація: солдати Кім Чен Ина готуються до війни в Україні. Пояснюємо

15 жовтня, 2024 вiвторок
20:19

Війська Північної Кореї готуються до вступу у війну в Україні. 14 жовтня президент Володимир Зеленський особисто заявив про "фактичне включення у війну КНДР", однак не пояснив, що це може означати

Зміст

З початком повномасштабної війни в Україні співпраця між Росією та Північною Кореєю значно посилилася. У червні 2024 року Володимир Путін відвідав КНДР, де підписав новий договір про стратегічне партнерство з Кім Чен Ином. Договір забезпечує військову та дипломатичну допомогу у випадку агресії. Та ще до підписання договору, КНДР надавала й продовжує надавати Росії мільйони артилерійських снарядів для війни в Україні в обмін на харчі, енергію та військові технології. Тепер же ця співпраця вийшла на новий рівень – не лише снаряди, але й солдат КНДР почали готувати до війни проти ЗСУ.

Еспресо розповість, чого слід очікувати від військ КНДР та чому росіяни й північнокорейці пішли на такий крок.

Коли почалася співпраця Росії та КНДР та на якому рівні вона зараз

Путін і Кім Чен Ин

Путін і Кім Чен Ин

Найперше варто розуміти, що КНДР виникла завдяки старанням Радянського Союзу. У 1945 році СРСР допоміг встановити комуністичний режим Кім Ір Сена на півночі Кореї, а згодом активно підтримував КНДР під час Корейської війни (1950–1953 рр.), забезпечуючи країну зброєю та технікою. Тобто саме завдяки діям Москви, Корея й досі розділена та знаходиться у підвішеному стані безпеки, постійно перебуваючи за крок до війни.

Протягом всієї холодної війни, СРСР надавав КНДР економічну і військову допомогу, зокрема технології для розвитку ракетних і навіть ядерних програм. Після розпаду Союзу у 1991 році співпраця закономірно перетекла до Російської Федерації. Спершу стосунки різко скоротилися по всіх позиціях через економічні труднощі Росії в 1990-х роках і зміни у світовій геополітиці. Однак із середини 2000-х років, на тлі міжнародної ізоляції КНДР і посилення санкцій Заходу проти Північної Кореї через ядерні випробування, співпраця між Москвою та Пхеньяном почала відновлюватися.

Це стало можливим через інтерес Росії в пошуках політичних союзників і ринків збуту зброї та ресурсів. Також РФ почала з року в рік рухатися до авторитаризму та імперіалізму, спершу почавши війну в Грузії, а згодом і в Україні. Таким чином режим Путіна вирішив сформувати свій новий погляд на світ, де є "поганий колективний Захід", та всі інші, які протистоять йому. Однак довгий час Путін тримав диктатора КНДР Кім Чен Ина, так би мовити, на відстані, оскільки не хотів наражатися на ще більші санкції.

Та повномасштабна війна Росії проти України все змінила. Міжнародна спільнота запровадила численні санкції проти Росії, зробивши цю країну вигнанцем на міжнародній арені. У відповідь на економічну й політичну ізоляцію та необхідність військової підтримки для ведення війни в Україні, Москва звернулася до кількох своїх союзників, серед яких є і Пхеньян. Вже у 2022 році розпочався таємний товарообіг, що включав військові поставки.

Північна Корея, яка завжди була в міжнародній ізоляції через свою ядерну програму, також шукала союзників і можливості для збільшення економічного потенціалу. Обмін ресурсами та зброєю став новим елементом співпраці між двома країнами. В обмін на зброю КНДР отримує від Росії продовольство, енергоресурси та технології, які тримають її економіку на плаву. Завдяки цьому у 2023 році ВВП Північної Кореї зріс на 3,1% за рік. За даними видання Times, Північна Корея постачає РФ близько трьох млн снарядів на рік, а це половина того, що використовується російськими окупантами в Україні. Хоч багато снарядів вважаються несправними, саме їхня велика кількість дозволила РФ досягати стабільних успіхів і, наприклад, захопити місто Вугледар на Донеччині.

У цій ситуації Володимир Путін став залежним від Кім Чен Ина, так само як і північнокорейський тиран від російського. Тому не дивно, що влітку цього року співпраця вийшла на найвищий рівень за весь час.

19 червня 2024 року Путін здійснив офіційний візит до Пхеньяну. Це був перший візит російського президента до Північної Кореї за 24 роки. Як російські так і північнокорейські ЗМІ підкреслювали важливість цієї події, під час якої було підписано новий договір про стратегічне партнерство, який замінив попередні угоди між країнами. Цей договір передбачає взаємну військову допомогу у разі агресії та загальний розвиток двосторонніх відносин. Цікаво, що офіційно РФ ще не ратифікувала договір. Лише 14 жовтня Путін запропонував Держдумі зробити це.

Під час підписання договору, Кім Чен Ин офіційно повідомив про повну підтримку Росії в її "спеціальних військових операціях" в Україні, пообіцявши надати Росії всю необхідну допомогу для "захисту суверенітету".

Південнокорейська розвідка вважає, що КНДР ще з середини 2022 року надіслала Росії понад 13 тис. контейнерів, у яких могли бути понад 6 млн 152-міліметрових артилерійських снарядів та іншого озброєння, зокрема, північнокорейські ракети KN-23. Ці поставки дозволили Росії компенсувати втрату техніки та озброєння, викликані бойовими діями в Україні.

Читайте також: Точково не вражає, тероризує цивільних: що таке KN-23 – північнокорейська ракета, якою РФ активно обстрілює українські міста

Зрозуміло, що така активна співпраця між двома диктаторами, які володіють ядерною зброєю, викликала занепокоєння серед країн Заходу та міжнародних організацій. НАТО та США неодноразово заявляли, що такий союз може призвести до подальшої ескалації не лише в російсько-українській війні, а й протистоянні північної та південної Кореї.

Як бачимо, так і є. Бо з одного боку, корейських солдат готують до боїв з ЗСУ, а з іншого – КНДР, яка знайшла точку економічної опори завдяки поставкам з РФ, почала готуватися до можливої нової війни з Південною Кореєю. Зокрема, 15 жовтня КНДР підірвала частину доріг, що сполучають із Південною Кореєю та привела в повну бойову готовність свою артилерію біля кордону. 

Читайте також: Відносини КНДР і РФ: яку зброю корейці постачають росіянам для війни

Чому в Україні всі заговорили про солдатів КНДР

Кім Чен Ин інспектує війська КНДР

Кім Чен Ин інспектує війська КНДР

Спершу Москва почала використовувати для економіки північнокорейську живу силу, зокрема будівельників. Ще у 2022 році російські чиновники публічно вітали північнокорейців, які "допомагають пом’якшити нестачу робочої сили". Згодом, коли зброї КНДР в РФ ставало все більше, постало також і питання відправки північнокорейських військових інженерів та офіцерів, щоб обслуговувати й вдосконалювати техніку, яка не завжди працювала.

Головним "промоутером" новин про солдатів Північної Кореї в Україні став президент Володимир Зеленський. У неділю 13 жовтня Зеленський чи не вперше сказав, що союз Москви й Пхеньяна може призвести до появи корейських бійців на теренах бойових дій в Україні.

"Ми бачимо, що нарощується союзництво між Росією й такими режимами, як у Північній Кореї. Це вже не просто про передачу зброї. Це фактично про передачу людей з Північної Кореї до військових сил окупанта", - заявив президент.

Наступного дня, 14 жовтня, він сказав про "фактичне включення у війну Північної Кореї". Це питання обговорили на військовій Ставці, де представники Служби зовнішньої розвідки та ГУР розповіли про можливі загрози. Проте деталей президент не озвучив.

Однак першим про те, що війська КНДР готуються, щоб долучитися до військ російських окупантів, ще 8 жовтня повідомив міністр оборони Південної Кореї Кім Йонг.

"Оскільки Росія і Північна Корея підписали взаємний договір, подібний до військового союзу, можливість такого розгортання є дуже ймовірною", - заявив міністр оборони Кім Йонг Хен законодавцям під час парламентських слухань.

Ця заява передувала фактичному виявленню і знищенню північнокорейських офіцерів на Донбасі українськими ракетами. 4 жовтня Kyiv Post повідомив, що внаслідок ракетного удару по окупованій території Донеччини загинули 20 військових. Серед них, зокрема, були шестеро військових з КНДР, які проводили консультації з російськими військовими. Ще троє північнокорейців отримали поранення. Відомо, що перед ракетним ударом росіяни демонстрували своїм "колегам" підготовку особового складу до штурмових дій та оборони. Вірогідно, щоб ті перейняли досвід і вчили своїх піхотинців, як штурмувати українські позиції.

Це підтвердили у Washington Post, де написали, що представник української військової розвідки на умовах анонімності сказав, що "кілька тисяч" північнокорейських солдатів-піхотинців зараз проходять навчання в Росії й можуть бути направлені на лінію фронту в Україні до кінця цього року.

"Посадовець сказав, що північнокорейські офіцери вже перебувають на території окупованої Росією України, щоб спостерігати за російськими військами та вивчати поле бою, але Київ ще не бачив жодних північнокорейських підрозділів, які воюють", - пишуть у виданні.

Видання LIGA.net отримало коментар від співрозмовника у воєнній розвідці України, який сказав, що Росія формує батальйон з північнокорейських громадян на базі бурятської бригади, а орієнтовна кількість особового складу цього батальйону є близько 3000 осіб. Також українські розвідники припускають, що батальйон може бути залучено до виконання бойових завдань поблизу Суджі та Курська, тобто до відбиття територій РФ, які зараз підконтрольні Україні.

Цікаво, що за даними Української правди, 18 військовослужбовців з Північної Кореї не витримали і вже скоїли втечу з позицій на кордоні Брянської та Курської областей РФ. 

У WP пояснили, чому КНДР вирішила піти на такий крок і відправити своїх громадян на війну . Вони зауважили, що це може "дозволити режиму Кім Чен Ина заробити цінну іноземну валюту для їхньої економіки та ще більше зміцнити їхні зв’язки".

"Кім особливо потребує готівки після пандемії, яка змусила його закрити кордони, навіть для Китаю, відрізавши торгівлю, яка тримає економіку КНДР на плаву", - вважають у WP.

Схожу думку висловила в етері Еспресо Наталія Плаксієнко-Бутирська, експертка з питань Східної Азії. Вона вважає, що повномасштабна війна Росії проти України "стала великим шансом" для влади Північної Кореї. Адже КНДР отримала доступ до дефіцитних товарів та новітніх технологій, яких завжди бракувало цій країні-ізгою.

Що кажуть експерти про роль солдат КНДР у російсько-українській війні

Росія з КНДР

У Пентагоні ще влітку цього року заявили, що солдати КНДР стануть у цій війні лише черговим "гарматним м’ясом". Однак українські експерти мають сумніви, зауважуючи, що велика кількість таких військових можуть спричинити серйозні проблеми та навіть обвалити частину фронту.  

Зокрема, директор фонду "Повернись живим", ветеран АТО Тарас Чмут написав, що у Північній Кореї є великий мобілізаційний ресурс, тому вона може стати "серйозним гравцем" у війні в Україні.

"Одномоментне посилення якоїсь ділянки фронту – 10 тисяч підготовлених військовослужбовців, на фоні тотальної кризи в ЗСУ може призвести до прориву фронту з виходом на оперативний простір", - зауважив Чмут.

Схожої думки дотримується заступник командира 3-ї ОШБр Максим Жорін. Він написав, що навіть невмотивовані та погано оснащені солдати з Північної Кореї "можуть суттєво вплинути" на ситуацію на фронті.

"Залучення північнокорейських військових – цілком реальна історія. На відміну від наших партнерів, союзникам РФ нічого не заважає допомагати всім, чим вони можуть. Тим більше санкціями Північну Корею вже точно не налякати", - відзначив Жорін.

Військовий експерт, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих в етері Еспресо зазначив, що північнокорейська армія є п'ятою у світі за чисельністю.

"Це велика армія, яка за чисельністю є п'ятою у світі. З майже 1,3 млн північнокорейських військовослужбовців 1 млн 100 тисяч становлять сухопутні війська. Вони мають велику кількість сухопутних підрозділів різного рівня, і можна говорити, що вони можуть заповнити ту прогалину, яку наразі відчуває Росія", - сказав Рябих.

Політичний та громадський діяч, аналітик та публіцист Віктор Андрусів висловив думку, що поява на фронті регулярної армії КНДР "серйозно міняє політичну ситуацію навколо війни".

"Фактично, це вступ у війну нової держави. Це поставить питання про зміну нашої підтримки перед партнерами і їх роль у війні. Назагал я поки слабо вірю в можливість залучення регулярної армії КНДР, але навіть якщо це відбудеться, я думаю катастрофи не станеться. По-перше, я б не переоцінював її боєздатність. Для розуміння: військовий бюджет КНДР близько 4 млрд дол. При такій великій армії це просто мізер. Це означає, що більшою мірою — це бутафорна армія і, що типово для диктатур, купа фейків на паперах. По-друге, війна змінилась. Дрони та нові технології — це не те, до чого готували корейців. І перепідготовка займе час. По-третє, це точно призведе до нової відповіді партнерів. Хорошого, звісно, мало, але точно є одне — Путін відчайдушно шукає сили для продовження війни, а отже він на межі", — написав Андрусів.

Схожу думку висловив військовий експерт, полковник ЗСУ Владислав Селезньов, який зазначив в етері Еспресо, що потрібно заявляти на всіх міжнародних майданчиках про дії країни-агресорки, яка втягує у війну все більше країн.

"Що буде далі? Багато що залежить від проактивної позиції наших дипломатів, адже потрібно заявляти на всіх міжнародних майданчиках про такі дії й шукати компроміси, а також підтримку з боку наших західних партнерів", - вважає Селезньов.

Читайте також: Чи зможе Україна переконати союзників прийняти План перемоги після перенесення "Рамштайну". Пояснюємо

 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
06:35
Вірменія
Вірменія зацікавлена ​​у збереженні "високого рівня" співпраці з РФ, проте необхідна дискусія, - глава міноборони Папікян
06:26
Оновлено
корабель рф
РФ завела ракетоносії з Чорного моря до пунктів базування
06:22
розбиті авто у Києві
З вулиць Києва приберуть понад тисячу покинутих автівок, пошкоджених через агресію РФ
06:02
Джо Байден
У прощальній промові Байден згадав про Україну й попередив про загрози впливу олігархів у США
05:54
Канада
Канада готова запровадити мита на американські товари на $105 млрд у відповідь на дії Трампа, - Bloomberg
04:59
вогонь, полум'я, пожежа
У Воронезькій області РФ заявили про атаку БПЛА: горить нафтобаза
04:18
У Миколаєві з Південного Бугу відкачали 195 тонн олійної суміші, яка витекла через обстріл РФ
03:52
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по Україні: ситуація вночі 16 січня
03:26
Держдепартамент США
У Держдепі США пояснили, чому не визнають Росію державою-спонсором тероризму
02:44
Зеленський передав меру Варшави відзнаку "Місто-рятівник"
01:54
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
DeepState заявив, що росіяни окупували Нескучне на Донеччині
01:22
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
00:59
Росіяни обстріляли Нікополь з РСЗВ: загинула жінка, є поранений
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті від початку доби 15 січня зафіксували 118 боєзіткнень: на Покровському напрямку 47 ворожих атак
2025, середа
15 січня
23:50
Володимир Зеленський у Брюсселі
Україна виробила третину зброї від всієї, якою воює, - Зеленський
23:23
декларація
Очільник НАЗК виключає витік даних з їхніх реєстрів
23:02
Володимир Зеленський
Зеленський відповів кандидату у президенти Польщі Навроцькому, який не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО
22:34
Джон Реткліфф
Війна РФ в Україні підвищує ризик конфлікту США з ядерною країною, - кандидат на посаду очільника ЦРУ Реткліфф
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
20:57
У Києві чоловік порізав 17-річного юнака бритвою, бо той гучно слухав музику в автобусі: нападнику оголосили підозру
20:56
Ексклюзив
Війна має перейти у 2026 рік, бо 2025-й може стати програшним для України, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
20:42
У Відні відкриють виставку росіянок, які отримали європейську стипендію для митців, постраждалих від агресії РФ проти України
20:40
Ексклюзив
"Сакральний світ України": у Києві відкрилася виставка українського скульптора Анатолія Куща
20:26
Анджей Дуда
Дуда попросив Зеленського про участь Польщі у потенційних переговорах з РФ
20:05
Володимир Путін
Путін на переговорах з Трампом вимагатиме розірвати звʼязки України з НАТО та визнати окуповані території російськими - Bloomberg
20:02
OPINION
Гасло "Україна — це Європа!» стає актуальнішим саме для європейців
19:58
На 101-му році життя померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар
19:46
ЦПД спростував фейк про відпочинок Зеленської на гірськолижному курорті Санкт-Моріц
19:38
Ексклюзив
військові КНДР
Полонені окупанти розповідають, що військових КНДР готують для боїв на Курщині краще, ніж контрактників з РФ, - офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук
19:29
Марко Рубіо
"Необхідні поступки - і з боку РФ, і з боку України": кандидат у держсекретарі США Рубіо оцінив перспективи завершення війни
19:07
Данило Гетманцев
Гетманцев вніс до Ради законопроєкти про оподаткування посилок з-за кордону
18:44
Лариса Жалінська
В Україні знайшли покарання для веслувальниці та військовослужбовиці Жалінської, яка виїхала до РФ
18:42
Друге засідання робочої групи України та Польщі з історичних питань відбудеться наприкінці січня
18:30
росія, санкції
США запровадили санкції проти структури, яка керує окупованою ЗАЕС, та дочірніх компаній Росатому
18:07
Нарендра Моді
Індія спустила на воду підводний човен, есмінець і фрегат для захисту від присутності Китаю в Індійському океані
18:00
OPINION
Гроші для України або еміграція в Нову Зеландію. Як Рютте вперше розклав Європі, хто такі росіяни?
17:49
соцмережа Х (Твіттер)
Бундесвер зупинив ведення сторінки в соцмережі Маска Х
17:43
Сили оборони відбили атаки росіян на кордоні України з Курською областю, - DeepState
Більше новин