Аналітика

Про знищення ворожого корабля у Феодосії та першу пресконференцію Валерія Залужного. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
26 грудня, 2023 вiвторок
21:10

Сьогодні 26 грудня о 3-й годині ночі в районі Феодосії крилатими ракетами з літаків Повітряних сил України був уражений великий десантний корабель "Новочеркаськ" зі складу Чорноморського флоту РФ. До того ж у цій зоні є військовий полігон Чауда, який ворог використовує для запуску ударних дронів Shahed по Україні

Зміст

Знищення десантного корабля РФ у Криму

Почну з гарної й епічної новини, яка стосується знищення російського корабля. 26 грудня о 3-й годині ночі в районі Феодосії крилатими ракетами з літаків Повітряних сил України був уражений великий десантний корабель "Новочеркаськ" зі складу Чорноморського флоту РФ. Корабель було знищено на причалі, а далі в цій зоні є військовий полігон Чауда, який ворог використовує для запуску ударних дронів Shahed по Україні. Тож одна з версій полягає в тому, що "Новочеркаськ" привіз для вивантаження нову порцію дронів Shahed. Саме бойові частини дронів так гарно здетонували після влучання. Хоча на борту міг бути й інший вантаж, з огляду на той одномоментний і вкрай потужний вибух, який перетворив корабель на шматки. Деякі з цих шматків долетіли аж до центру Феодосії.

Повітряні сили України підтвердили, що по ворогу були використані крилаті ракети без деталізації цих зразків. Проте відомо, що зараз в арсеналі наших Повітряних сил є ракети Storm Shadow/SCALP, які ми отримали від наших британських та французьких партнерів. І вони використовуються з літаків Су-24М.

Нагадаю, що в перші місяці широкомасштабного вторгнення ворог сконцентрував у Чорному морі 11 великих десантних кораблів цього типу. Такі кораблі були перекинуті з північного та балтійського флоту РФ, і на сьогодні знищено вже 4 великих десантних кораблів. Їхня втрата для Росії є дуже відчутною, тому що такі кораблі, серед іншого, противник використовує для налагодження поромних переправ через Керченську протоку, особливо, коли Кримський міст не працює. Тому це вкрай важливе значення для знищення російської військової потужності.

І тут не менш важлива і показова реакція наших закордонних партнерів. Міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс сказав про те, що удар українських сил по російському військовому кораблю в окупованому Криму свідчить, що помиляються ті, хто вважає, що війна в Україні зайшла в глухий кут. Вони не помітили, що за останні 4 місяці було знищено 20% російського Чорноморського флоту. Про це написав міністр оборони Британії, і це абсолютна правда.

Перша пресконференція Валерія Залужного

Сьогодні 26 грудня була перша конференція Валерія Залужного, де він говорив насамперед про мобілізацію, про новий закон і нюанси, які повʼязані з мобілізацію. Але він також говорив і про технології, зазначивши, що 2024 рік має відрізнятися від того, що було в цьому році, аби уникнути тих глухих кутів, про які йшлося в його відомій статті, опублікованій у The Economist. Залужний говорить, що ми вже бачимо проблеми й на 90% знайшли шляхи розв'язання цих проблем.

Антон Міхненко, військовий експерт, редактор журналу Ukrainian Defense Review компанії Defense Express розповів, що наша оборонна промисловість не стоїть на місці. Партнери теж уважно придивляються до ходу бойових дій, і бачать, як діє наш ворог, як ми намагаємося протидіяти, пропонуючи низку різноманітних рішень. Залужний акцентує на сучасних технологіях. Питання полягає в тому, що це може бути. Останнім часом активно обговорюється питання нарощування можливостей засобів РЕБ. Тут йдеться про отримання від наших виробників і наших партнерів комплексів різного ґатунку, які будуть забезпечувати ефективне придушення сигналів противника, що використовуються для організації комунікації та навігації в управлінні дронами. Саме це буде тим інструментарієм, який нам може забезпечити певну перевагу. Противник має арсенал комплексів РЕБ. А ми маємо нарощувати власний арсенал. В Україні є низка виробників, які виготовляють комплекси РЕБ. І ці комплекси вже використовуються на полі бою.

Редактор журналу Ukrainian Defense Review компанії Defense Express зазначив другий напрямок - використання роботизованих платформ наземного базування. Найцінніше, що в нас є - люди, і ми маємо їх берегти. Потрібно використовувати різноманітні роботизовані наземні платформи, наприклад, для завдання вогневого ураження, евакуації поранених, підвозу боєприпасів або озброєння. Цей напрямок потрібно розвивати, бо за ним майбутнє. Третій напрямок - БПЛА, в тому числі FPV-дрони, безпілотники різного призначення, як розвідувальні, так і ударні. Це теж чинник, який надалі сприятиме отриманню технологічної переваги над противником. В Україні владою оголошено, що буде нарощене виробництво дронів і вже заявлено про 1 млн дронів. Цей напрямок можна розвивати, і це та технологія, яка нам надасть перевагу над противником.

Міхненко продовжив, що наступним моментом є нарощування систем ППО. Чим більше засобів ППО буде на території України, чим більше вона буде ешелонована, тобто прикривати на різних відстанях, чим більше вона буде насичена, тим краще буде прикриття наших обʼєктів. Посилена ППО буде забезпечувати функціонування нашої економіки, що дозволить функціонувати нашій державі.

Військовий експерт додав, що Залужний також наголошував на отриманні авіаційної складової, що використовуватиме широкий арсенал озброєння, яким можна було б завдавати удари вглиб території противника й відганяти російську авіацію. Отримання переваги в повітрі - важливий чинник, що може сприяти нашим технологічним перевагам у ході бойових дій.

Перспективи сучасного озброєння

А далі ми продовжимо тему сучасного озброєння, його використання з тактиками та можливостями як сьогоднішнього дня, так і щодо перспективних рішень.

Валерій Романенко, провідний науковий співробітник Державного музею авіації, зазначив стосовно епічного знищення ворожого корабля у Федосії, що перше питання, яке виникає: а чим вдарили по російському кораблю? Судячи з карт DeepState, відстань до точки враження була 250 км, що є максимальною для Storm Shadow. І складається перше враження, що ми отримали більш далекобійні варіанти цих ракет. Щодо тактики, то тут наші льотчики ризикнули і десь дуже наблизилися до лінії фронту. Бо якщо відстань 300 км, то наближатися за 30 - 40 км до лінії фронту є небезпечним. І тут десь ми придушили ворожу ППО чи то засобами РЕБ, чи запустили протирадіолокаційні ракети HARM, але все ж таки знайшли нішу і випустили ці ракети. А вибух там стався дійсно класний - новорічний феєрверк, який гріє душу навіть на такій відстані.

Провідний науковий співробітник Державного музею авіації додав, що подібні операції старанно готуються. Щоб запрограмувати політ Storm Shadow, треба добряче попрацювати з цифровими картами місцевості. Такі операції будуть повторюватися. Єдине, що вони мають дуже ретельно готуватися та використовувати якнайбільше розвідувальної інформації щодо розміщення ворожих ЗРК. Були вже випадки збиття ворогом цих ракет, оскільки у нас їх мало, то такі моменти треба виключати.

Що стосується F-16, Романенко зауважив, що в перспективі, за результатами повітряних боїв, з часом можна буде розібратися, яка апаратура встановлена на F-16, які ми маємо шанс отримати. Бо була стандартна комплектація цих винищувачів у окремих країнах НАТО на момент зняття з озброєння, але зараз йде процес модернізації цих літаків. Є сподівання, що вони отримають сучасні ракети, більш сучасні радари та останні моделі станції РЕБ. Крім того, якщо вдасться підвищити дальність виявлення радіолокатора, який встановлений на цих F-16 або встановити нові сучасні РЛС з фазованими антенними решітками, тоді шанси знищення російських літаків підвищуються. А якщо отримаємо ці літаки зі старим озброєнням, то будемо використовувати їх як винищувачі ППО та засоби знищення російських ударних гелікоптерів і штурмовиків, не підлітаючи близько до лінії фронту. Тобто міра користі F-16 залежатиме від того, яке обладнання вони отримають.

Авіаційний експерт розповів щодо тандему літаків F-16 та AWACS (літаки дальнього радіолокаційного виявлення та стеження), то у F-16 є система обміну тактичною інформацією. Якщо ця функція буде у наших F-16, то треба лише дозвіл на отримання інформації від натівських AWACS, які зараз базуються в Румунії. Тоді над південними районами та над Чорним морем ми спокійно можемо отримувати ці дані прямо на борт винищувачів, тобто в режимі реального часу можемо знати  про перебування російських літаків, кораблів чи ЗРК. Тобто у деяких районах ми зможемо закрити питання з ситуаційним поінформуванням пілота. Проте, наприклад, у східних районах це буде важко зробити, бо туди AWACS не дістають з території сусідніх країн. Тобто частково нам це допоможе, але в окремих районах.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.55
  • EUR
    Купівля 44.66
    Продаж 45.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
3 листопада
17:31
Оновлено
"Карпати" - "Лівий Берег" 3:0 (02.11.2024)
"Ворскла" програла "Колосу", а "Полісся" поступилося "Олександрії": розклад і результати матчів 12-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
Стає дедалі ймовірніше, що США можуть переглянути свою позицію щодо членства України в НАТО, - дипломат Брайза
17:26
Повенб в Іспанії
Постраждалі від повені у Валенсії закидали брудом короля й королеву Іспанії та президента уряду Санчеса
16:46
Оновлено
Вибори в Молдові, Мая Санду і Олександр Стояногло
Другий тур президентських виборів у Молдові: явка є вищою, ніж у першому турі
16:37
ЗСУ
З початку доби окупанти 110 разів атакували позиції Сил оборони: найактивніше ворог діє на Курахівському та Покровському напрямках
16:18
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
Трамп і Гарріс мають майже однакову підтримку серед виборців у ключових штатах, - опитування NYT
16:16
Крим
Росіяни почали використовувати покинутий командний пункт Чорноморського флоту в Севастополі, - Атеш
16:03
OPINION
Навіщо нам підкидають "зацифровану" корупцію
15:42
Ексклюзив
гроші
Закон про підвищення податків є неконституційним, - аналітик Несходовський
15:27
"Європа не зможе залишатися провоєнною": Орбан спрогнозував, що в разі перемоги Трампа залученість заходу до війни в Україні зменшиться
15:23
погода мокрий сніг зима
Синоптикиня Наталка Діденко розповіла, в яких областях засніжить наступного тижня
15:10
Виборці з Придністров'я на дільниці для голосування у Варниці
Президентські вибори у Молдові: виборців з підконтрольного РФ Придністров'я організовано завозять на дільниці, а молдаван Москви відправили літаком до Мінська
15:01
Ексклюзив
мобілізація
Нам терміново потрібно змінювати систему мобілізації та підготовки військовозобовʼязаних громадян, - капітан запасу ВМС ЗС України Риженко
15:01
ізраїль обстріл
"Хезболла" випустила по півночі Ізраїлю 60 ракет
15:00
Пошкоджений навчальний корпус ННІЖ та ІМВ у Києві
Після нічної атаки "шахедів" вибито вікна у корпусі Інституту журналістики та Інституту міжнародних відносин Університету Шевченка: студентів переводять на дистанційку
14:54
вибори у США
Для запобігання масовим заворушенням на виборах у США буде залучена національна гвардія, - CNN
14:49
Іранська студентка роздягнулася на знак протесту проти обов'язкового хіджабу, її затримали
14:31
Disney
Ексдизайнера Disney і Pixar засудили до 25 років тюрми за педофілію та торгівлю людьми
14:00
OPINION
У Кадирова загострюється параноя
13:59
Речник Повітряних сил Юрій Ігнат
Ексречник Повітряних сил ЗСУ Ігнат: так, наших військових частково переводять у піхоту, але відсоток збиття "шахедів" аж ніяк не зменшився
13:54
світ Південна Корея США КНДР військові новини
Південна Корея, США та Японія провели спільні військові навчання
13:49
Житловий район у Слов'янську
У Слов'янську залишаються понад 50 тисяч жителів: яка нині ситуація в місті
13:35
Google - ілюстративне фото
ЦПД: Google-карти поширюють знімки з розміщенням військових систем ЗСУ: у компанії заявили, що працюють над виправленням
13:26
Туреччина . Посольство в Україні в Києві
Голова МЗС Туреччини попередив про появу "нової ситуації" на війні в Україні у 2025 році
13:12
Херсонська область
Окупанти обстріляли Білозерку на Херсонщині: під удар потрапила бригада швидкої
12:29
Тайвань заявив про зростання військової активності Китаю напередодні виборів у США
12:07
Аналітика
Вибори Президента США
Похибка мінімальна. Хто веде у виборчих перегонах президента США та до чого готуватися Україні. Спецпроєкт Еспресо "Вибори в США: український погляд"
12:00
OPINION
Вибори в США. Що буде після голосування: основні сценарії
11:49
Оновлено
шахед
Росіяни вночі атакували Україну дронами: у Києві та низці областей зафіксували падіння уламків
11:20
Вибух
Війська РФ скинули КАБ на будинок у Запорізькій області: поранено двох цивільних
10:53
Кінофестиваль Молодість
Кінофестиваль "Молодість" оголосив переможців: які стрічки здобули нагороди
10:26
Іранська ракета Fateh-110
"Не зможемо стримати ізраїльтян": США застерегли Іран від повторної атаки на Ізраїль, - Axios
10:07
Ексклюзив
"Ситуація складна не тільки на Донеччині": військовий експерт Снєгирьов назвав напрямки, де росіяни намагаються просуватись
10:01
OPINION
Уроки Грузії та Молдови проходять повз нас невивченими
10:00
Ексклюзив
Інша "1984" та Anima Oscura: як живе незалежний танц-театр INSHA Dance Company в Україні
10:00
Інженерні війська
3 листопада - День інженерних військ і День ракетних військ і артилерії
09:33
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч збили ракету і 66 із 96 дронів, якими РФ атакувала Україну
09:16
Південна Корея
ISW: Південна Корея може посилити підтримку України через відправку військ КНДР до Росії
08:40
тюрма
У колонії в Білорусі помер 22-річний політв'язень, засуджений за "шпигунство" та "екстремістську діяльність"
08:22
Оновлено
Курахове
За добу на фронті сталося 173 боєзіткнення: найбільше окупанти атакують на Курахівському напрямку
Більше новин