Вірменія та Азербайджан звинуватили одне одного в обстрілах. Баку заявив про удар відплати
Зранку 13 лютого міністерство оборони Вірменії заявило, що азербайджанські військові відкрили вогонь по вірменських позиціях, унаслідок чого загинули 4 людей. В Баку заявили про обстріл вірмен увечері 12 лютого
Про це повідомила пресслужба відомства.
"13 лютого починаючи з 05:30 (03:30 за Києвом,- ред.) підрозділи ЗС Азербайджану відкрили вогонь зі стрілецької зброї за вірменськими позиціями, розташованими в районі Неркін Ханд, внаслідок чого, за попередніми даними, вірменська сторона має поранених", - йдеться у повідомленні.
Згодом у відомстві повідомили про чотирьох убитих та одного пораненого, стан якого оцінюється як середній. Міноборони Вірменії додало, що опублікує список загиблих військових згодом.
Неркін Ханд - це село на кордоні між країнами. У відомстві заявили, що згодом нададуть додаткову інформацію.
Близько 7-ї ранку в міноборони Азербайджану звинуватили ЗС Вірменії в обстрілі, який відбувся раніше. Місце обстрілу - на іншому кінці кордону двох держав.
"12 лютого о 20:50 та о 23:40 підрозділи збройних сил Вірменії з позицій у напрямку населеного пункту Чинарли Товузгалинського району обстріляли зі стрілецької зброї позиції Азербайджанської Армії у напрямку населеного пункту Коханабі Товузського району", - йдеться у повідомленні.
У Єревані назвали заяву Баку дезінформацією.
"Повідомлення міністерства оборони Азербайджану про те, що 12 лютого в період з 20:50 до 23:40 підрозділи ЗС Республіки Вірменія нібито відкрили вогонь по азербайджанських позиціях, розташованих у північно-східній частині прикордонної зони, не відповідає дійсності", - заявили в міноборони Вірменії.
Державна прикордонна служба Азербайджану заявила, що обстріл ними вірменських військ - це удар відплати у відповідь на провокацію.
"В результаті операції був повністю знищений бойовий пост ЗС Вірменії поблизу населеного пункту Неркін Ханд, де вчора були обстріляні наші військові", - йдеться у повідомленні.
Там сказали, що є інформація про серйозні втрати у вірмен.
"На кожну провокацію вірменської сторони, спрямовану на погіршення оперативної обстановки на азербайджано-вірменському державному кордоні, віднині відповідатимуть більш серйозними та рішучими заходами. Повну відповідальність за інцидент несе військово-політичне керівництво Вірменії", - заявили азербайджанські прикордонники.
Натомість у МО Вірменії заявили, що військові Азербайджану припинили вогонь.
"Станом на 09:30 (07:30 за Києвом) азербайджанські ЗС припинили вогонь у напрямку вірменських позицій, розташованих у районі Неркін Ханд (Сюнікська область). Міністерство оборони належним чином проінформує громадськість про втрати та стан здоров'я поранених з вірменської сторони", - заявили в відомстві.
Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном
19 вересня 2023 року міністерство оборони Азербайджану оголосило про початок "антитерористичних заходів локального характеру" для відновлення конституційного ладу в Карабаху. У МЗС Вірменії заявили, що таким чином Азербайджан проводить "етнічні чистки".
Наступного дня влада Нагірного Карабаху повідомила про припинення вогню. Президент Азербайджану заявив, що "всі завдання в регіоні" були виконані. Згодом в Азербайджані заявили про амністію вірменським військовим Нагірного Карабаху, які складуть зброю.
25 вересня протестувальники в Єревані анонсували в країні загальну акцію непокори. Станом на вечір 29 вересня з Нагірного Карабаху до Вірменії прибули близько 100 тис. біженців.
Пізніше Вірменія подала позов до Міжнародного суду ООН проти Азербайджану за звинуваченнями Баку в утисках прав вірмен у Нагірному Карабаху. 1 жовтня місія ООН вперше за 30 років прибула до Нагірного Карабаху через масовий вихід етнічних вірмен з регіону.
3 жовтня Вірменія ратифікувала Римський статут і зобов'язалась виконувати рішення Міжнародного кримінального суду, а прем'єр Вірменії Нікол Пашинян підписав декларацію про визнання Нагірного Карабаху частиною Азербайджану.
Згодом прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Єреван готовий підписати мирний договір з Азербайджаном і відкрити транспортні комунікації до кінця року.
17 листопада Міжнародний суд ООН зобов'язав Азербайджан дозволити етнічним вірменам повернутися до Нагірного Карабаху.
У суботу, 18 листопада, прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Єреван та Баку змогли домовитися про основні принципи мирного договору, але все ще "розмовляють різними дипломатичними мовами".
Влада Азербайджану та Вірменії 7 грудня оголосила про подальші кроки з нормалізації відносин і встановлення миру, зокрема про обмін полонених та продовження переговорів щодо мирної угоди.
1 січня 2024 року офіційно припинила своє існування невизнана Нагірно-Карабаська Республіка (Республіка Арцах).
28 січня прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян запропонував владі Азербайджану підписати пакт про ненапад.
- Актуальне
- Важливе