Аналітика

Україна вдруге за вересень провела масштабну атаку по об'єктах РФ. Колонка Сергія Згурця

10 вересня, 2024 вiвторок
20:18

Українські дрони атакували об'єкти військової та критичної інфраструктури в дев'яти областях РФ разом із Москвою. Російське міноборони повідомило про збиття 144 дронів, а це фактично говорить про те, що безпілотників було набагато більше

Зміст

Атака українських дронів по РФ

Сьогодні, 10 вересня, було дві атаки дронами, але нас цікавить наша. Україна вдруге за вересень провела масштабну атаку по об'єктах військової та критичної інфраструктури Росії, по дев'яти областях цієї країни разом із Москвою. При цьому використовувалися дрони "Лютий" з дальністю понад 1000 км та вагою бойової частини 50 кг.

Російське міноборони повідомило, що їхнє ППО збило 144 дрони, а це фактично говорить про те, що дронів було набагато більше. З приводу результатів - будемо чекати на супутникові знімки, щоб оцінити ефективність використання наших дронів по ворожих об'єктах. Попередньо відомо, що були прильоти по Жуковську, де розташована низка важливих і технологічних оборонних підприємств РФ.

Також усі три цивільні аеропорти в Москві були закриті. Горіла смуга одного з летовищ через збиті дрони чи то засобами ППО, чи засобами РЕБ. Деякі дрони впали на місто Раменське, там були пожежі в багатоповерхівках.

У купі з нашою операцією в Курській області ці атаки дронами є важливим елементом психологічного тиску на російське населення у поєднанні з конкретними практичними завданнями знищення оборонної та критичної інфраструктури противника.

Ефективна робота нашої ППО

Своєю чергою в ніч проти вівторка, 10 вересня, ворог здійснив атаку "шахедами" зі спробою завдати ударів по наших енергетичних об'єктах. За даними командування Повітряних сил, було знищено 38 зі 46 "шахедів", що в цілому говорить про достатньо високу ефективність роботи нашої Протиповітряної оборони. Але також маємо пам'ятати, що знищення такої кожної цілі потребує роботи і ЗРК, і авіації, і мобільних груп. Вкрай важливо зберегти баланс між вартістю і ціною тієї цілі, яка збивається. Думаю, що з точки зору інтегральності ППО такий підхід у ЗСУ є.

Нові дані ОПК США

Пентагон оприлюднив дані, які стосуються темпів виготовлення значної кількості озброєнь у порівнянні з 2022 роком і у 2024-му американської оборонної промисловості. Ці дані є на сайті міноборони США. Там дуже багато різних показників, але згадаю лише про декілька речей, які цікаві з погляду наших потреб і потреб американської армії.

Зокрема, йдеться про ракети GMLRS до HIMARS. Станом на кінець літа 2024 року їх уже щомісячно виробляють у кількості 1167 одиниць, а це на 40% більше, ніж було у 2022 році. Пускових до HIMARS роблять 8 на місяць, раніше робили 6. Знаємо, що зараз є суттєвий попит і на HIMARS, і на ці снаряди в низці країн, окрім самої України.

Також у Пентагоні повідомили, що за цей час, з 2022 року по 2024 рік, вдвічі зросло виробництво зенітних ракет до Patriot, які зможуть перехоплювати балістичні цілі. Але виготовлення цих ракет на місяць становить 42 ракети. Це не дуже багато, особливо з огляду на ефективність і інтенсивність використання таких ракет, зокрема Україною. Так само є значні замовлення в інших країнах на ці зразки протиракетного озброєння.

Звісно, найактуальнішим є виробництво боєприпасів калібру 155 мм. Відповідно до звіту Пентагону, США зараз виробляють на місяць 40 тис. артснарядів калібру 155 мм. У порівнянні з показником 2022 року зростання становить 178 %, тому що тоді американці виробляли лише 14,5 тис. снарядів на місяць.

Але тут є нюанси. Виявляється, що снарядів виготовляється 40 тис., але ще потрібні заряди, тобто порохи, які виштовхують снаряд через ствол гармати. Виготовлення цих зарядів до снарядів набагато менше, і виготовляється лише 18 тис. на місяць. Тут зростання невеликі. Зараз відбувається основне прискорення, аби забезпечити виготовлення снаряда й заряду в кількості щонайменше 40 тис. на місяць, щоб підтягнути виготовлення зарядів до кількості снарядів.

Ще один нюанс. Дані, які оголосив сьогодні Пентагон, дещо менші, ніж оголошували раніше самі представники міністерства оборони США. Вони казали, що на цей період, на осінь 2024 року, вони мають вийти на кількість виготовлення снарядів 80 тис. на місяць, а у 2025 році - на показник 100 тис. снарядів на місяць. Сподіваюсь, що американці справляться з цими більш оптимістичними цифрами й зможуть дійсно наростити потребу в снарядах, яка зараз насамперед вкрай потрібна ЗСУ.

Генерал Сирський позавчора, 8 вересня, сказав про те, що співвідношення використання російських снарядів на полі бою й наших зараз становить 1:2. Маю надію, що це теж дещо оптимістичні твердження, але навіть якщо 1:3, то це дуже добре. Тому що під час, коли ворог здійснював захоплення Авдіївки, тоді перевага противника була 1:10 в боєприпасах.

Протидія ворожим повітряним ударам

А далі поговоримо про розвиток системи протиповітряної оборони. Про певну динаміку в цій царині, де нам треба і закордонна допомога, і власні зусилля.

На 24-й зустрічі у форматі "Рамштайн" очільник Пентагону Ллойд Остін у своїй промові сказав, що США в кооперації з низкою європейських країн працюють над заміною ЗРК С-300, які використовують ЗСУ, а також над заміною ракет Р-27.

Ігор Романенко, заступник начальника Генерального штабу ЗСУ (2006-2010), генерал-лейтенант, засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України", вважає, що сьогодні наші партнери шукають різні способи, аби стати більш ефективними в озброєнні. Десь рік тому почала працювати програма FrankenSAM, коли на наші старі елементи ЗРК пристосовували ракети від "Кубів", "Буків", були напрацювання і по комплексу С-300. Адже цього недостатньо, бо бачимо, які масштабні удари завдає ворог у повітрі, тому наші союзники шукають можливості в цих напрямах.

Генерал-лейтенант зазначив, що підприємства українського ОПК докладають значних зусиль. В Україні з 2022 року працює ракетна програма. Відомо, що є другий варіант модернізації "Нептуна", з'явилася "Паляниця", також відбулися випробування балістичної ракети. Тобто просування вперед іде, але нам все потрібно, як кажуть, ще вчора. Український ОПК працює з відповідними компаніями союзників, знаходять рішення, які втілюються в конкретні напрацювання у ППО та ПРО.

Засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України" дав коментар щодо іранських ракет Fath-360, зауваживши, що з керованим авіаційними бомбами є два напрями боротьби. Перший – засоби ураження "земля - земля", тобто бити по складах, пускових установках і аеродромах, де розташовані носії. Другий – якщо ракети вже запускаються, то їх можуть знищувати ЗРК з протиракетними можливостями. Таких ЗРК, на жаль, у нас обмаль, це Patriot і SAMP/T. Президент Зеленський з початку 2024 року бореться за сім батарей, поки зайшли німецькі ЗРК, а щодо американських наразі повідомлень немає. Іранські ракети є якіснішими в порівнянні з північнокорейськими, а іранці зараз виправдовуються, що потребують зерна. Поки мова йде про іранські ракети малої дальності до 120 км.

Ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ розказав, що нашими FPV-дронами знищуються ворожі розвідувальні дрони, також завдаються ураження по вертольотах противника. Зараз йде відпрацювання, щоб нашими FPV знищувати або уражати ударні дрони росіян. Ми пам'ятаємо, що наша легкомоторна авіація на Миколаївщині та Херсонщині також знищувала дрони. Відповідно, нам потрібно й далі напрацьовувати та збільшувати засоби протидії нападу противника з повітря.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
18:43
Смартфон
На окупованій Луганщині виникли проблеми з викликом "швидкої", – ОВА
18:41
Sony показала перші кадри фільму жахів "Дожити до світанку" на основі відеогри Until Dawn
18:30
інтернет
У РФ масштабний інтернет-збій: зафіксували проблеми в роботі операторів звʼязку, telegram i YouTube
Більше новин