Чорноморський флот РФ покидає Крим. Окупанти накопичують сили для наступу на Лимано-Купʼянському напрямку. Воєнні підсумки тижня з Сергієм Згурцем
Фактично весь потенціал Чорноморського флоту РФ був передислокований до Новоросійська та частково до Феодосії. Це говорить про те, що Україна як держава, яка не має власного флоту, за допомогою інших засобів змогла витіснити ЧФ РФ із Севастополя та убезпечила кораблі, які курсують "зерновим коридором"
Росіяни продовжують накопичувати сили на Лимано-Купʼянському напрямку
Росіяни продовжують накопичувати сили та резерви на Лимано-Купʼянському напрямку. Також окупанти й далі використовують авіацію для ударів по мостах. Зокрема, за останній час було знищено 6 мостів, які перетинають річку Оскіл. Все це вказує на те, що росіяни планують здійснити наступальні дії на цій ділянці фронту, щоб витіснити наші війська за річку Жеребець і далі за річку Оскіл. Головна мета окупантів - вихід на адміністративні кордони Луганської області. Зараз на цій ділянці фронту росіяни накопичили понад 110 тис. особового складу.
Про це повідомив речник цього напрямку Євлаш. За його словами, динаміка бойових дій на Лимано-Купʼянському напрямку активніша, ніж під Бахмутом. Нещодавно росіяни здійснили спробу провести штурмові дії неподалік Макіївки, а також спроби атакувати Синьківку. Однак ці просування ворога на Синьківку було зупинено контратакою ЗСУ. Біля Макіївки противник просунувся не більш ніж на 100 метрів, але і ця ситуація згодом, думаю, буде виправлена нашою армією. Перед цими подіями Лимано-Купʼянський напрямок відвідав президент України Володимир Зеленський, який зустрівся з командирами бригад, які діють на цьому напрямку. Розуміємо, що цей напрямок буде актуальним для противника в найближчому майбутньому. Завданням же для ЗСУ залишається стримати противника та завдати максимальних втрат.
Карта бойових дій на Лимано-Купʼянському напрямку станом на 6 жовтня
Ситуація на Бахмутському напрямку
Кількість вагнерівців, які повернулись і беруть участь у боях на Бахмутському напрямку, не є критичною. Біля Бахмута продовжують діяти підрозділи окупантів "Ахмат", "Шторм Z", а також десантники. Фактично противник і далі намагається втримати всю цю ділянку фронту - Андріївка, Кліщіївка та Курдюмівка.
Зараз тривають бої за залізницю. Є інформація про те, що ЗСУ перейшли цю залізницю, проте за іншими джерелами, це не так. Ця залізниця проходить за Андріївкою, Кліщіївкою й упритул до Курдюмівки. Зараз ці залізничні колії є основною лінією оборони противника. У боях біля Бахмута наша армія робить головний акцент на артилерію. Тобто зараз, якщо зважити заяви наших командирів, ЗСУ і далі перерізають дорогу від Бахмута на південь внаслідок вогневого контролю.
Карта бойових дій на Бахмутському напрямку станом на 6 жовтня
Оперативна ситуація на Південному фронті
Ворог намагався контратакувати біля Приютного. Вся ділянка фронту від Приютного до Копанів понад три тижні залишається незмінною. Оскільки російські окупанти вибудували там потужну лінію оборони та контролюють панівні висоти. Зараз основні зусилля ЗСУ концентрують на напрямку від Роботиного до Токмака. Вся увага та сили обох сторін сконцентровані навколо Роботиного.
Карта бойових дій на Південному фронті станом на 6 жовтня
Що стосується Новопрокопівки, то наша армія перебувала на півночі цього населеного пункту. Потім, після контратак противника, наші підрозділи змушені були відійти. Зараз ми збираємось з силами й готуємось до того, щоб відтискати противника. Такі дії тривають у напрямку Новопрокопівки й Вербового. Між цими населеним пунктами також тривають атакувальні дії ЗСУ. Бої тривають за панівні висоти, які потім забезпечать вогневий контроль на цій ділянці. Фортифікації росіян навколо Новопрокопівки дуже потужні. Саме тому фортифікації, мінні поля та авіація противника не дозволяють нам швидко просуватись. До того ж ця лінія фронту займає ділянку 10 на 12 км. Цей клин ЗСУ, який просто вгризся в оборону ворога, має флангову загрозу. Тому за останній тиждень було знищено суттєвий потенціал противника на флангах. Ця загроза значно зменшена, проте нам потрібно розширяти цю ділянку фронту для того, щоб спростити лінію оборони.
Росія будує нові логістичні шляхи на ТОТ
Жовта лінія на інфографіці - це 250 км залізниці, які росіяни намагаються збудувати. Оскільки вони намагаються забезпечити безперебійне забезпечення окупаційних військ. Від Ростова-на-Дону до Донецька є автомобільна траса, якою вони забезпечують свої війська. Далі ця дорога проходить через Волноваху, яка є в зоні досягнення нашої артилерії. Тому вони хочуть дещо нижче обійти Волноваху й збудувати нову залізницю, яка буде основною для логістики їхньої армії.
Ми розуміємо, що ця залізниця може бути під нашими ударами. Однак розуміємо й те, що чим більше таких логістичних шляхів створюється, тим більше доведеться використовувати боєприпасів. Тому з одного боку, в окупантів є розуміння того, що керченський міст працювати не буде, а з іншого боку, їхні спроби створення нових логістичних шляхів мають бути нівельовані ЗСУ вже зараз.
Росіяни планують збудувати нову залізницю на тимчасово окупованих територіях України.
Чорноморський флот РФ покидає Крим
Севастополь був головною базою для Чорноморського флоту РФ. Після успішних дій наших ЗС, в Севастополі не залишилось військових кораблів РФ. Всі свої військові кораблів росіяни перебазовують до Новоросійська. Зокрема, туди було перебазовано три підводні човни, два фрегати, шість десантних кораблів, один патрульний та два малі ракетні кораблі. Тобто фактично весь потенціал Чорноморського флоту РФ був передислокований до Новоросійська та частково до Феодосії. Це говорить про те, що Україна як держава, яка не має власного флоту, за допомогою інших засобів змогла витіснити ЧФ РФ із Севастополя та убезпечила кораблі, які курсують "зерновим коридором".
- Актуальне
- Важливе