Аналітика

Залякування на кордоні: як Білорусь намагається відтягнути українські війська з Курщини. Пояснюємо

27 серпня, 2024 вiвторок
18:00

Нещодавно диктатор Білорусі Олександр Лукашенко наказав розгорнути майже третину білоруської армії на кордоні з Україною. Однак фактично там спостерігається лише тисяча військових, а в ДПСУ запевняють, що "ситуація незмінна". Попри це українське МЗС про всяк випадок закликало владу Білорусі "не робити трагічних для власної країни помилок під тиском Москви"

Зміст

Останні події на кордоні між Україною та Білоруссю можуть викликати занепокоєння лише в тому разі, якщо раптом забути, якої політики дотримується Олександр Лукашенко – блефу заради виживання. Про те, що загроза з боку Білорусі є значно меншою, ніж це намагається показати режим Лукашенка неодноразово говорили різні експерти. Імовірно, що Мінськ в черговий раз використовує інформаційні маніпуляції для залякування України, щоб змусити перекинути війська з інших гарячих точок на північний кордон, де насправді не спостерігається якихось незвичних дій. З іншого боку, Лукашенко змушений блефувати через ситуацію на Курщині, щоб показати Москві свою вірність. При тому, що диктатор Білорусі не забуває привітати  українців з Днем Незалежності. Все це в сумі показує бажання Лукашенка бути хитрішим за всіх, щоб зберегти владу, а війна з Україною точно не допоможе в цьому.

Еспресо розповість, як самопроголошений президент Білорусі Лукашенко грає в ігри Москви, щоб відвернути ЗСУ, а також, щоб зберегти лояльність перед своїм господарем – Путіним.

Хронологія заяв: реальність проти риторики Мінська

Путін та Лукашенко

Фото: відкриті джерела

 

З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року Білорусь стала одним із ключових союзників Росії, надаючи свою територію для російських військ та логістики. Хоча Білорусь офіційно не бере участі у війні, протягом всього конфлікту вона продовжує відігравати свою важливу роль у підтримці російських зусиль. Крім зброї з білоруських складів, яка вже довгий час годує російські сили в Україні, режим Лукашенка продовжує грати в інформаційні ігри, неодноразово даючи приводи говорити у ЗМІ про те, чи нападе білоруська армія на Україну? А нещодавнє розміщення російської ядерної зброї на території Білорусі ще ближче до кордонів НАТО – чергове попередження Заходу про "червоні лінії" Кремля.

Останні місяці про Білорусь в новинах згадували мало, однак у серпні змінилася стратегія війни. 6 серпня Україна розпочала Курську операцію у війні з Росією – блискавично й несподівано атакувала територію РФ, яка не була прикрита, тому змогла захопити понад 1200 квадратних кілометрів, які в майбутньому можуть мати важливе значення на переговорах. Ця подія стала як сніг на голову для світу, який до останнього вірив в "червоні лінії" Кремля, чия пропаганда не втомлювалася кричати, що напад на їхню територію призведе до застосування ядерної зброї та неминучої відплати. Як бачимо, ядерної зброї РФ не застосувала, однак вкотре показала своє терористичне лице і завдала масованого ракетного удару по енергетиці України. Крім цього, Путін приєднав до атаки, але вже інформаційної, свого вірного союзника – диктатора Білорусі Лукашенка.

"Враховуючи обстановку, що складається в Україні, а також у Курській області Росії, головнокомандувач збройних сил (Лукашенко, - ред.) віддав вказівки на посилення угруповання військ на Гомельському та Мозирському тактичних напрямках з метою реагування на будь-які можливі провокації. Військові частини сил спеціальних операцій, сухопутних військ, ракетних військ, у тому числі реактивні системи "Полонез" та комплекси "Іскандер", отримали завдання на марш у призначені райони", - сказав 10 серпня очільник білоруського оборонного відомства генерал-лейтенант Віктор Хренін.

Причиною передислокації військ очільник білоруського оборонного відомства назвав "провокацію щодо Республіки Білорусь" з використанням українських ударних дронів, що нібито з'явилися у небі над Білоруссю. Першим про начебто збиття українських безпілотників повідомив Лукашенко.Звісно, жодних доказів білоруська сторона не навела. Натомість у проєкті "Беларускі Гаюн", що відстежує військову діяльність російських і білоруських військ на території країни, написали, що ніякі українські дрони не залітали, їх ніхто не збивав, а Лукашенко просто бреше.

Вже за тиждень, а саме 18 серпня самопроголошений президент Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь змушена тепер перекинути до кордону з Україною майже третину своєї армії, бо Київ нібито розмістив там понад 120 тис. українських військових. Згодом його підлеглі додали про розгортання засобів ППО та авіації вздовж кордону з Україною. Однак знову таки проєкт "Беларускі Гаюн" 23 серпня написав, що насправді Білорусь перекинула трохи більше тисячі військових. А це точно не третина армії Білорусі, яка загалом становить близько 50 тис. військових.

Реакція України на білоруські заяви

Два тижні влада України майже ніяк не реагувала на всю цю білоруську риторику, однак 25 серпня МЗС України несподівано заявило, що проведення білорусами військових навчань в прикордонній смузі та близько до Чорнобильської АЕС створює загрози національній безпеці України та світовій безпеці загалом.

"За даними розвідувальних органів України, збройні сили Республіки Білорусь під виглядом навчань зосереджують значну кількість особового складу, зокрема, Сил спеціальних операцій, озброєння та військової техніки, включно з танками, артилерією, РСЗВ, засобами ППО та інженерною технікою, в Гомельській області поблизу північних кордонів України. Також зафіксована присутність найманців колишньої ПВК Вагнера", - йдеться у повідомленні.

У Міністерстві закликали посадовців Білорусі "не робити трагічних для власної країни помилок під тиском Москви", а її збройні сили - припинити недружні дії та відвести війська від державного кордону. "Наголошуємо, що Україна ніколи не робила та не збирається робити жодних недружніх дій проти білоруського народу", - додали у МЗС.

Тобто не українські військові попередили й закликали білорусів, що їхні дії можуть мати наслідки, а саме дипломати. Це багато про що говорить. Найперше, що наразі загроза має дипломатичний характер, а не військовий. Тобто це чергова інформаційна гра задля залякування. Підтвердження цьому, що наступного дня після заяви МЗС речник Держприкордонслужби Андрій Демченко сказав протилежне – на білорусько-українському кордоні не фіксується будь-якого переміщення військ, мовляв, ситуація контрольована.

"Загалом на кордоні ситуація незмінна. Сили оборони України різних складових, а це і прикордонники, і Збройні Сили, Національна гвардія, повністю контролюють лінію кордону. Якихось нестандартних ситуацій безпосередньо на нашому держкордоні не було", - зазначив Демченко.

За його словами, підрозділи розвідки також стежать за ситуацією, яка відбувається у глибині території Білорусі, аби "розуміти, наскільки ситуація може змінюватись, щоб ми були готові на тому чи іншому напрямку, якщо якісь дії розпочнуться з території РБ".

"Але можу зазначити, що в безпосередній близькості до нашого кордону ми не відмічаємо і не спостерігаємо ні переміщення техніки, ні особового складу", - додав він.

Також керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко підтвердив цю інформацію, що загрози немає.

"Щодо Білорусі. Не варто панікувати, станом на зараз всі "загрози наступу з Білорусі" виключно інформаційні, не більше. Сили оборони контролюють ситуацію", - написав він 25 серпня.

Які навчання поблизу кордону проводять білоруси

Білорусь солдати

Фото: modmilby

 

Білоруські військові навчання, що почалися у серпні, проходять у Гомельській області, поблизу кордону з Україною. Вони триватимуть до 6 вересня. Офіційно, головна мета навчань — перевірити готовність територіальної оборони області, оцінити роботу органів управління та військових комісаріатів. Залучені місцеві підрозділи територіальної оборони, а також представники районних виконавчих комітетів. Міністерство оборони Білорусі підкреслює, що ці навчання мають суто оборонний характер.

Цікавості цим навчанням додає те, що 22 серпня Державний секретар Ради безпеки Білорусі Олександр Вольфович провів інспекцію прикордонних районів, де відбувається зміцнення оборонних позицій білоруської армії. Генерал-лейтенант Олександр Вольфович відомий своїми проросійськими поглядами. Він зазначив, що білоруська розвідка уважно стежить за угрупованнями на українській території та готова реагувати на будь-які загрози.

Хоча візит Державного секретаря Ради безпеки Білорусі був широко висвітлений білоруськими державними медіа, аналітики вважають, що це більше схоже на інформаційну операцію, спрямовану на залякування України, ніж на реальну військову загрозу.

Думки експертів: що означають заяви Лукашенка

Ще в середині серпня Центр протидії дезінформації писав, що успіх української операції в Курській області викликає у Білорусі побоювання та тривогу.

"Заява білоруського міністра є частиною інформаційної кампанії з нагнітання напруженості на кордоні з Україною, мета якої – відтягнути до північного кордону українські сили з важливих ділянок фронту. Білорусь вже не вперше вдається до подібних інформаційних атак проти України, діючи в інтересах Москви", - написали в ЦПД.

Керівник "Беларусь 2.0. Робім разам", білоруський громадський діяч Сергій Бульба висловив думку, що Путін не схвалює наступний президентський термін Лукашенка, тому диктатор Білорусі шукає способи довести Кремлю свою необхідність.

"Ось чому він почав говорити про нібито вторгнення українських безпілотників на білоруську територію", - сказав Сергій Бульба.

Міністр закордонних справ України (2007-2009), керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко в етері телеканалу "Еспресо" розповів, що Лукашенко все ж розуміє, якщо білоруська армія піде на українців, то від неї "не залишиться навіть згадки, тоді йому і його режиму прийде кінець".

"Оскільки ми відтягуємо сили з Донеччини і Луганщини в Курськ, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко за вказівкою Москви хоче зробити щось подібне тут (на північному кордоні з Україною — ред). Але якщо він концентрує війська на кордоні, ми повинні на це реагувати. Ми повинні стягувати війська, які будуть у разі чого протидіяти цьому наступу. Лукашенко балансує, розуміючи, що можна говорити на публіку, можна сказати це в телевізор, але розуміти межі своїх можливостей він також мусить. Інакше йому доведеться дуже швидко тікати кудись в район Зеленого Клину, і невідомо, що там його зустріне, або можливо в Китай", - зазначив Огризко.

Майор запасу НГУ, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман підтвердив, що армія Білорусі буде розбита, якщо Лукашенко полізе у війну.

"Можна з великою ймовірністю бути впевненим, що найближчим часом дії з території Білорусі проти нас проводити не будуть, особливо по суходолу. Адже у протилежному випадку ми можемо використовувати 51 статтю статуту Організації Об’єднаних Націй про самооборону і маємо право атакувати будь-які військові об’єкти на території агресора. Для цього не треба додаткових дозволів", - повідомив він.

Про блеф Лукашенка також висловився військовий експерт, співробітник СБУ 2004-2015 рр. Іван Ступак в етері Еспресо. Він вважає, що Білорусь почала стягувати війська до кордонів з Україною, щоб змусити Генштаб ЗСУ відтягнути військових із гарячих точок війни.

"Кремль усвідомлює, що не може витягнути ситуацію зараз із Курськом тими силами, які в них є, а перекидання людей, техніки, амуніції з інших напрямків вже відбувається, і це може негативно позначитися для них на тих напрямках. Тому ймовірно було ухвалено рішення: повертаймо в цю гру Білорусь, Лукашенка, щоб він почав напружувати ситуацію - начебто у відповідь на провокацію України збільшувати кількість військ на кордоні з Україною - у Гомелі, Мозелі - Чернігівській, Київській області відповідно", - сказав Ступак.

Експерт додає, що таким чином ворог намагається "змусити українське командування нервувати, бути в режимі турбулентності і змусити відтягнути всі або частину своїх військ з Курської області знову на кордон з Республікою Білорусь, як це було до липня 2024 року".

Такої ж думки дотримується політичний оглядач Віталій Портников.

"Ми прекрасно розуміємо, що робить білоруський диктатор. Його задача — відволікти Збройні Сили України, щоб погіршити ситуацію на Донецькому напрямку і насамперед ситуацію у Курській області Російської Федерації", - написав Портников.

Раніше ми писали, що білоруська армія не може похвалитись ні чисельністю, ні якістю, а також має серйозні проблеми з технікою і боєприпасами, до того ж велику частину з яких віддали на потреби росіян у війні з Україною. Тобто все це лише підкреслює головну тезу, про яку говорять експерти, що Лукашенко продовжує займатися інформаційним блефом. Звісно, це не означає, що Україна може розслабитися, оскільки будь-яка слабинка буде використане проти нас. Однак точно можна сказати, що українська сторона за ці роки навчилася бути готовою як до слів, так і дій Лукашенка по той бік кордону.

Читайте також: Боротьба за піщані фортеці: як Україна відвойовує Кінбурнську та Тендрівську коси. Пояснюємо

Теги:
Читайте також:
Київ
+25°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
13:16
Донецька область, стела
Війська РФ обстріляли Черкаське на Донеччині: загинули троє жінок, є постраждалий
13:15
Іран
"Гірше, ніж зараз, бути не може": іранський депутат зізнався, що країна надає Росії балістичні ракети в обмін на їжу
12:58
Кількість загиблих унаслідок російського удару по Полтаві 3 вересня збільшилась до 58
12:42
Оновлено
Вибух на АТП у Києві 8 вересня
У Києві на автотранспортному підприємстві вранці стався вибух: загинули двоє людей
12:29
Ентоні Блінкен
Блінкен здійснить візит до Великої Британії: говоритиме про Україну та Близький Схід
12:24
Володимир Зеленський
Зеленський призначив Верещук і Микиту заступниками керівника ОП, Литвина та Камишіна - радниками президента
12:00
OPINION
Олег Манчура
Шаг - це крок до скасування Росії в Україні
11:43
шахед
Росіяни вночі атакували Вилкове на Одещині: є руйнування
11:41
Кіберфахівці ГУР атакували низку російських підприємств, які виготовляють елементи зброї
11:38
Іран
Іран спростовує заяви про постачання Росії балістичних ракет
11:19
осінь
Тиждень в Україні розпочнеться комфортною погодою, - синоптикиня Наталка Діденко
11:10
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Під час нічної атаки на Україну російські дрони порушили повітряний простір Румунії
10:48
Грант Шаппс
Ексміністр оборони Британії Шаппс закликав уряд країни дозволити Україні бити ракетами Storm Shadow по території Росії
10:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
За тиждень росіяни випустили по Україні майже 300 "шахедів" і понад 60 ракет, - Зеленський
10:09
OPINION
Чи завадять американські JASSM іранським ракетам для Росії
10:01
різдво пресвятої богородиці
Різдво Пресвятої Богородиці: заборони та традиції
09:35
Очільник ЦРУ: Ризик ядерного удару РФ по Україні був реальним у 2022 році
09:11
сили ППО
Вночі РФ атакувала Україну чотирма ракетами Х-59 та 23 БПЛА: скільки знищила українська ППО
08:33
Ілон Маск
Щоб побудувати там місто: Маск розповів, коли відправлятиме кораблі з екіпажем на Марс
08:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Минулої доби на фронті зафіксували 183 боєзіткнення: Покровський та Курахівський напрямки залишаються найгарячішими
08:22
Алієв
Президент Азербайджану Алієв заявив, що може допомогти в мирних переговорах РФ та України
08:10
Інтерв’ю
Глен Грант
Полковник Грант: Росіяни сподіваються на прорив, кидаючи тисячі резервів і утримуючи бронетехніку, щоб потім проїхатися на ній до Києва
08:04
OPINION
Віктор Каспрук
Чи розпочне Путін війну проти Молдови
08:01
Анонс
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Ліга націй: розклад матчів і трансляцій 8 вересня
07:57
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган закликав ісламські країни створити альянс проти Ізраїлю
07:37
Удар по Сумах 8 вересня
Окупанти вночі атакували авіацією Суми: є загиблі та поранені, серед них - діти
07:27
втрати окупантів
Втрати армії РФ на фронті сягнули 625 тисяч військових
07:21
Португалія допоможе відбудувати школи на Житомирщині
Португалія відправила в Україну 6 пожежних гелікоптерів Ка-32
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2. Онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
Більше новин