Страсті за київською Лаврою: як московський патріархат виїжджає зі святині і скільки це може тривати
Ченці УПЦ МП відмовляються покидати одну з найбільших українських святинь – Києво-Печерську лавру. Представники московського патріархату, попри закінчення терміну оренди Лаври, залишаються на території, що їм не належить
Що передувало теперішнім подіям
Успенська Києво-Печерська лавра, зведена в 11 столітті і є одним із найбільших монастирських комплексів та християнських центрів України. Після Другої світової війни богослужіння і чернече життя припинили, відновили вже із 1988 року. У 2000-у відбудували Успенський собор, знищений у 1941 році. Впродовж 35 років Лавра перебувала в розпорядженні УПЦ московського патріархату. За цей час тут із почестями приймали російського патріарха РПЦ і приспішника Путіна Кіріла Гундяєва, виховували бойовиків для Гіркіна. Так, наприклад, дзвонар лаври Сергій Журиков та інші стали проросійськими бойовиками і воювали проти України.
Новий виток протистояння розпочався у 2019 році, коли Православна церква України отримала Томос, а УПЦ МП навпаки порвала стосунки з Вселенським православним патріархатом. З того часу священники та миряни почали переходити від проросійської конфесії до ПЦУ. До слова, за даними з відкритих джерел, в період з грудня 2018 року до березня 2023 року про перехід заявили 1236 релігійних громад та монастирів.
Повертаючись до самої святині зауважимо, впродовж цих десятиліть користування Лаврою УПЦ МП не була власником комплексу, а лише орендувала його. У 2023 році Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" не продовжив представникам московського патріархату договорів оренди. Спочатку припинили користування Верхньою лаврою. 7 січня тут першу різдвяну службу ПЦУ в Успенському соборі провів предстоятель церкви митрополит Епіфаній. А тепер завершився термін оренди і Нижньої лаври, на якій саме й розміщений чоловічий монастир.
фото: reuters
Вигнання московського патріархату з Лаври
Як би "душевно" і "по-домашньому" не жилось ченцям у Лаврі, їх попередили про те, що прийде час виселятись. Так, 10 березня цього року УПЦ МП отримала від Державного заповідника попередження про припинення договору оренди. Представників проросійської конфесії повідомили, що вони повинні виселитися до 29 березня. Причиною розірвання угоди міністр культури Олександр Ткаченко назвав незаконне будівництво на території Лаври. Державна аудиторська служба нарахувала на території монастиря 36 незаконних споруд.
Головні представники УПЦ МП з таким рішенням не погоджувались і навіть прийшли апелювати до совісті президента. Члени Священного Синоду на чолі з митрополитом Онуфрієм 20 березня прийшли домагатись зустрічі з Зеленським, але в аудієнції їм відмовили, зустріч відбулася лише з чиновниками офісу президента. Представники московського патріархату влаштували "вуличне стояння", однак через сигнал повітряної тривоги були змушені покинути Банкову. 23 березня синод УПЦ МП заявив, що захищатиме Києво-Печерську лавру "всіма законними засобами" та не покине її територію після 29 березня.
Як монастир Києво-Печерську лавру ще 1 грудня 2022 року зареєстрували в ПЦУ. 29 березня, саме тоді, коли московський патріархат мав покинути святиню, предстоятель ПЦУ Епіфаній представив нового виконувача обов'язків намісника Лаври. Ним став Авраамій (Лотиш), який до того був ризником у монастирі УПЦ МП. Він закликав монахів переходити під юрисдикцію української церкви, тобто ПЦУ. До слова, на території Лаври перебуває від від 100 до 200 ченців та священнослужителів МП, із них 15% готові приєднатися до ПЦУ, стільки ж радикально підтримують Москву, а інші зайняли вичіквальну позицію.
Реакція колишніх соратників була блискавичною. На Авраамія, який був одним із наближених до Онуфрія і отримав від нього чимало нагород, наклали заборону в служінні. Його вже звинуватили "в ухиленні в розкол" і "грубому порушенню присяги священнослужителя". Такого покарання не наклали на жодного з колаборантів у складі УПЦ МП чи тих, хто перейшов до РПЦ.
фото: reuters
МП не здається
Попри усі перипетії проросійські монахи покидати українську святиню не поспішають, хоча вже більше тижня вивозять із Лаври речі. За інформацією журналістів, з храму виносили все, в тому числі ікони.
29 березня на території заповідника московський патріархат зібрав своїх прихильників і провів літургію. А колишній предстоятель Лаври Павло Лебідь, більш відомий як "Паша-Мерседес", записав відео з погрозами президенту України Володимиру Зеленському.
30 березня на територію заповідника прибула комісія з приймання-передачі державного майна. Однак розпочати свою роботу вона не змогла. "Представники Монастиря від Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, які входять до складу Комісії, не змогли пояснити, у кого знаходяться ключі від будівлі, перевірка якої була запланована. До того ж, численні невідомі особи перешкоджали потрапляння членів Комісії всередину будівлі", – написав міністр культури Ткаченко. За його словами, комісія всерівно продовжить свою роботу на території заповідника.
Зовсім не по-християнськи приймали на території Києво-Печерської лаври і журналістів, які намагалися висвітлювати події. Екс-намісник Лаври Лебідь вибивав мікрофон в журналістки Еспресо та обіцяв бити представників преси палицею. Раніше, зрештою, він проклинав журналістів. Інші люди в рясах намагалися пошкодити камери. В підсумку поліція відкрила провадження за фактом перешкоджанню професійній діяльності журналістів біля Лаври.
31 березня представники УПЦ МП вдруге не пустили до Києво-Печерської лаври комісію Міністерства культури та інформаційної політики.
Що чекає далі московський патріархат?
У будь якому випадку ані ченці, ані Павло Лебідь без даху над головою не залишаться. Кілька тижнів тому намісник Банченського монастиря, одіозний митрополит Лонгин (Михайло Жар) запросив всю братію переселитись на Буковину. Хоч представники представники МП наголошують, що не мають намірів виселятися з території заповідника.
Законних підстав залишатися на території Києво-Печерської лаври у них немає. Судовий позов, що його УПЦ МП подала, щоб затягнути розгляд питання, результатів не приніс , оскільки суд відмовив московському патріархату, назвавши одностороннє розірвання договору законним. Крім того, 30 березня уряд визнав таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України часів Януковича від 2013 р. про передачу в безоплатне користування чоловічому монастирю будівель і споруд на території Лаври.
фото: reuters
Зараз питання полягає в тому, яким чином УПЦ МП буде виконувати і дотримуватись законів. Адже секретар РНБО Олексій Данілов запевнив, що проти представників московського патріархату силу застосовувати не будуть, а в них є багатий досвід ігнорування українського законодавства – починаючи від самобудів і закінчуючи невиконанням закону про перейменування в Російську православну церкву в Україні чи колабораціонізмом.
На думку політолога Віктора Тарана тактично події, що відбуваються вже є перемогою Православної церкви України. Але, щоб цю перемогу закріпити, необхідно зробити наступні кроки:
"ПЦУ має отримати від держави договір оренди на користування Лаврою мінімум на 50 років, заселити келії монахами та служителями, процес переходу має максимально потужно висвітлюватися у ЗМІ. Експерти мають пояснювати історичність процесу і його важливість у духовному протистоянні з Московією.
І останнє. Держава має ініціювати наступний крок – ініціювати процес повернення Почаївської лаври. Паралельно СБУ має працювати з агентами ФСБ усередині УПЦ МП"– зазначив у дописі політолог.
- Актуальне
- Важливе