Збройні сили України змінюють динаміку на свою користь. Колонка Сергія Згурця
ЗСУ тримають стратегічну й тактичну ініціативу, а на деяких напрямках відбивають удари противника, захищаючи наші рубежі. На території України триває найбільша війна після Другої світової
Фронтова динаміка за останні чотири доби
Ракетний тероризм ніяк не вплинув на події на фронті. Наступ ЗСУ на Луганщині та Херсонщині дещо збавив темпи, а ворог намагається вибудувати нову лінію фронту та перейти у контрнаступ.
Луганщина
Найбільше гострою залишається ситуація у районі траси Р-66 між Кремінною та Сватовим. Дорога перебуває під щільним вогневим контролем ЗСУ і ще остаточно не перерізана. Днями московити намагалися відкинути українську армію та контратакували у районі села Терни. Однак, наступ був відбитий, а окупанти зазнали значних втрат і відступили у район селищ Червонопопівки та Житлівки, що на 5-10 км північніше Кремінної. Наші воїни скористалися цією ситуацією та звільнили низку сіл на відстані 30 км між Тернами та Сватовим, зокрема Невське, Греківку, Новоєгорівку, Андріївку, Стельмахівку та Надію.
Остання розташована за 15 км від Сватового. Між звільненими селами та трасою Р-66 є значна територія, яка перебуває у сірій зоні. Ворог її не контролює, а Сили оборони постійно намагаються просунутися далі на схід. Водночас у районі Сватового і далі на північ до російського кордону окупанти стягнули потужні сили та формують ударний кулак з метою наступу на Куп‘янськ і Дворічну. Саме у цьому районі ЗСУ найменше просунулися на схід, а ворог має змогу оперативно черпати ресурси за кордоном. Поки що окупанти вибудовують оборону по лінії Володимирівка — Нова Тарасівка - Арапівка - Тополі, щоб надійно захистити логістичну артерію Троїцьке — Сватове.
Донеччина
Ситуація у районі Бахмута і Соледара залишається найбільш напруженою на Донеччині. Московити вже другий місяць без успіху штурмують околиці цих міст, а також пробують обійти Бахмут з півдня, де у них днями з’явився частковий успіх. Зокрема вони захопили Зайцеве та Веселу Долину. Інші атаки ворога на Курдюмівку та Одрадівку Сили оборони відбили.
Водночас саме тут ворог сточує найбільш боєздатні свої ресурси. Бахмут стане тим каменем спотикання, об який путінська армія зламає свої зуби остаточно.
Херсонщина
Стрімкий наступ ЗСУ, який тривав увесь минулий тиждень, збавив темп, адже на цій території ворог упродовж пів року вибудовував кілька ліній оборони, в тому числі із залізобетонних конструкцій. Попри те, що загарбники зуміли відійти на заготовлені позиції, їхнє становище суттєво погіршилося, а тому вже зараз вони підривають мости навіть на позиціях, які самі займають, як це сталось у Міловому, щоб не дати нашій армії змоги швидко пройти до Нової Каховки.
Втім російські пабліки стверджують: росіяни посилено готують останню лінію оборони: Берислав – Дар’ївка – Херсон, а це може вказувати на те, що вони самі не вірять, що зможуть довго втримувати наступ ЗСУ. Поки що днями нашим воїнам вдалося звільнити Нову Кам’янку. Важкі бої тривають уздовж дороги Давидів Брід – Берислав, у районі сіл Брускинське та Костромка.
Ракетний тероризм
8 жовтня після вибуху у море впало кілька частин Кримського мосту. І тільки після 48 годин підготовки російські фашисти змогли зібрати ресурси для помсти за такий несподіваний та знаковий удар по їхній гордості та репутації. Росіяни запустили по наших містах понад 100 ракет, з яких 61 збили наші ППО, ще 24 дрони й безпілотники не долетіли до своїх цілей.
У перший день масштабного удару загинули 11 людей. Від російських ракет постраждали 100 об’єктів у всіх областях, окрім Черкаської, Чернівецької та Волинської. Ракетні удари росіян 10-11 жовтня стали наймасштабнішими після 24 лютого, коли по нашій країні було запущено 160 ракет. Однак Україна пережила їх суттєво спокійніше та з меншими наслідками для людей та інфраструктури.
Шоста зустріч у форматі "Рамштайн"
Для перемог на полі бою нам потрібно більше зброї вчасно і під ті місії, які планує наше військове керівництво. Саме у цьому сенсі ми розглядаємо чергову зустріч міністрів оборони у форматі "Рамштайн", яка сьогодні відбулась у Брюсселі разом з зустріччю, пов’язаною з розвитком НАТО. Це шостий Рамштайн і у ньому беруть участь міністри оборони та головнокомандувачі з півсотні країн, а головував Ллойд Остін, голова Пентагону, та голова об’єднаного комітету начальників штабів НАТО Марк Міллі. Ця зустріч вже традиційна, але дещо іншим було її тло. Насамперед це успіхи контрнаступу ЗСУ, які змінили динаміку війни, як сказав Ллойд Остін, а з іншого боку це безпрецедентна ракетна істерія РФ, яка впродовж останніх днів здійснює удари крилатими ракетами, ударними дронами по нашій критичній інфраструктурі. Масований ракетний обстріл України, здійснений Росією, ще більше згуртував Захід у його рішучості підтримувати Київ у цій війні, саме так сказав у середу міністр оборони США Ллойд Остін. Також голова Пентагону зазначив, що США будуть підтримувати Україну на полі бою так довго, як буде потрібно. Це відома теза, яка передбачає довготривалу військову підтримку з боку США та інших країн.
На цій зустрічі було кілька складових. Насамперед задоволення оперативних потреб ЗСУ, друге — це обговорення нових ініціатив скерованих на довгострокові проєкти військового вишколу в інтересах ЗСУ і третє — формування нової оборонно-промислової кооперації США та Європи для створення озброєння, які потрібні й Україні, і країнам НАТО, Європи та США. З приводу оперативних потреб, то головний наголос був зроблений на забезпеченні України новими засобами протиповітряної оборони. Про це вчора говорив і генсекретар НАТО Столтенберг, що ми розглядаємо збільшення підтримки України й пріоритет буде у посиленні ППО України різними комплексами. Тому, що ми потребуємо системи малої та великої дальностей, систем оборони проти балістичних ракет, крилатих ракет, дронів, тобто всього того спектру, який сьогодні використовує противник для ударів по наших військах та цивільних об‘єктах. Це збіглося і з твердженням міністра оборони України Резнікова, який зауважив, що пріоритетом номер один "Рамштайн" буде обговорення питання протиповітряної оборони.
На зустрічі лідерів Великої сімки вчора Зеленський говорив про пріоритети, що пов‘язані з передачею Україні комплексів для захисту від балістичних та крилатих ракет, і тоді ж президент України звертався до Франції та Італії щодо передачі комплексів SAMP-T. Це було тим дороговказом, який мав бути більш детально проговорений на зустрічі у форматі "Рамштайн". До речі, так сталося, що напередодні засідання у Брюсселі, Україна отримала перший ЗРК IRIS-T від Німеччини, який додасть нових можливостей нашій ППО.
- Актуальне
- Важливе