Євро-2024: Чого чекати від збірної України, хто буде фаворитом та все найважливіше про ЧЄ в Німеччині
У п'ятницю, 14 червня, стартує чемпіонат Європи з футболу. Еспресо розповідає про шанси збірної України, фаворитів турніру та все найважливіше про Євро-2024
На що здатна збірна України на Євро-2024
Ілля Забарний (на передньому плані), Фото: Getty Images
Нинішнє покоління збірної України заведено називати одним із найталановитіших в історії національної команди. Але чи насправді це так, цьому складу команди ще лише належить довести. Перше випробування станеться у фінальній частині ЧЄ-2024. Адже за кількістю талантів та рівнем футболістів вона, не переважає принаймні збірну кінця 1990-х - початку 2000-х, базовою командою якою було київське "Динамо", яке доходило до півфіналу Ліги чемпіонів - 1999.
Інша справа, що якщо раніше збірна комплектувалася переважно з представників українських клубів, то тепер більшість її лідерів виступає в іноземних топчемпіонатах.
Голкіпер Андрій Лунін майже весь сезон відіграв у воротах іспанського "Реалу" через травму основного воротаря мадридців бельгійця Тібо Куртуа. У фіналі ЛЧ українець не зіграв, але вдруге у кар'єрі став переможцем головного єврокубкового турніру. Ще один наш голкіпер - Анатолій Трубін - є першим номером португальської "Бенфіки".
Андрій Лунін (праворуч), Фото: Getty Images
Іллю Забарного з англійського "Борнмуту" вже у 21 рік визнають одним з найкращих центральних захисників Прем'єр-ліги. А Віталій Миколенко з "Евертона" в АПЛ заслуговує на аналогічні оцінки за позиції лівого оборонця.
Правий вінгер Віктор Циганков та форвард Артем Довбик провели неймовірний сезон за "Жирону", якій допомогли сенсаційно фінішувати третьою в чемпіонаті Іспанії. Довбик взагалі забив 24 голи та став найкращим бомбардиром Ла Ліги.
Лівий вінгер Михайло Мудрик, за якого "Челсі" взимку минулого року виклав 100 млн євро, відіграв не найкращий сезон в англійському чемпіонаті. Але досвід виступів на найвищому рівні найдорожчий в історії український футболіст здобув неоціненний. Його також має Олександр Зінченко, який випав у другій частині сезону зі складу "Арсеналу". Проте чотири чемпіонські титули лівого оборонця, який в збірній зазвичай грає у центрі півзахисту, в складі "Манчестер Сіті" кажуть самі за себе.
Як Україна зіграла товариські матчі перед ЧЄ-2024
Віталій Миколенко (праворуч), Фото: Getty Images
Безпосередньо перед Євро-2024 збірна України провела три контрольні матчі, які дали вдосталь інформації для роздумів.
3 червня збірна України у Нюрнберзі зіграла внічию 0:0 з Німеччиною. 7 червня команда Сергія Реброва у Варшаві програла Польщі 1:3. 11 червня Україна перемогла з рахунком 4:0 у Кишиневі Молдову.
В зустрічі з німцями українці випробували модель гри "другим номером" та довели, що вона дієва у протистоянні з топзбірними. Попри суттєву перевагу господарів Євро-2024 та велику кількість створених ними моментів, команда Реброва відстояла нульову нічию, моментами непогано діяла на контратаках, а наприкінці матчу в одній з них навіть могла вирвати перемогу. У цій грі відмінно виглядав Трубін, який здійснив кілька сейвів та додав тренеру головного болю при виборі основного голкіпера на фінальну частину.
На матч з Польщею Сергій Ребров виставив експериментальний склад. Українці за перші пів години гри пропустили три голи. Найбільше запитань виявилося до центральних оборонців Валерія Бондаря і Максима Таловєрова та правого оборонця Олександра Тимчика. Зустріч продемонструвала, що в захисті у збірної України відсутня "глибина" складу. У центрі оборони виглядають безальтернативними Ілля Забарний та Микола Матвієнко. Є ще Олександр Сваток, який добре відіграв на позиції третього центрбека з Німеччиною. Справа виграє конкуренцію Юхим Конопля. Не було б запитань й щодо лівого оборонця, якби не травма Віталія Миколенка. Він не дограв клубний сезон через проблеми з гомілкостопом, а в грі з Молдовою отримав нове ушкодження. Лікарі констатували, що найгіршого - перелому чи розриву зв'язок - вдалося уникнути. Проте участь ключового футболіста в стартових матчах турніру залишається під питанням. Замінити Миколенка на лівому фланзі оборони має Зінченко, який саме на цій позиції багато років грає в АПЛ.
Олександр Зінченко (праворуч), Фото: Getty Images
До цього підштовхує й те, що футболіст "Арсеналу" зараз не виглядає беззаперечним гравцем основи збірної у центрі поля. З Німеччиною та Молдовою там з Тарасом Степаненком і Георгієм Судаковим вдало відіграв Микола Шапаренко. А є ще досвідчений Руслан Малиновський, який на відміну від футболіста АПЛ, набрав непогану форму наприкінці клубного сезону в італійській "Дженоа".
На правому фланзі ж на заміни виходитиме Андрій Ярмоленко, який у 34 роки не здатен на повну потужність відіграти 90 хвилин, але посилити гру з лави запасних все ще спроможний.
В нападі у Сергія Реброва теж є опції. Роман Яремчук перебуває в непоганому стані - він ефективно відпрацював у атаці проти Німеччини та забив Молдові. Частину свого ігрового часу в основного форварда Артема Довбика він має відібрати.
Судячи з товариських ігор, оптимальний склад збірної України зараз виглядає наступним чином: Лунін (Трубін), Миколенко (Зінченко), Забарний, Матвієнко, Конопля, Степаненко, Судаков, Шапаренко (Зінченко), Мудрик, Циганков, Довбик.
Як Україна виступила у відборі Євро-2024
Віктор Циганков (праворуч), Фото: Getty Images
Відбиток на старт збірної України у кваліфікації чемпіонату Європи наклала невизначеність з головним тренером. Єдиний кандидат на цю посаду Сергій Ребров до літа 2023 року був пов'язаний клубним контрактом з "Аль-Айном" з ОАЕ. Через це українці розпочали відбіркову кампанію 26 березня 2023 року в Лондоні проти Англії під керівництвом в.о. головного тренера Руслана Ротаня. Наша команда поступилася з рахунком 0:2.
На червневі матчі Україну вже вивів Ребров, який розпочав роботу на чолі національної збірної з перемог над Північною Македонією (3:2) та Мальтою (1:0). 9 вересня Україна зіграла внічию 1:1 з Англією, а 12 вересня поступилась у Мілані Італії - 1:2.
14 жовтня наша команда у Празі переграла Північну Македонію - 2:0. 17 жовтня українські футболісти в гостях здолали Мальту - 3:1.
Україна в завершальному матчі групового раунду зіграла в Леверкузені внічию 0:0 з Італією. Команда Реброва набрала 14 очок та фінішувала у групі C третьою. Нашу команду, завдяки перемозі у першому особистому матчі, випередили італійці, які також здобули 14 балів.
На першому місці з 20 пунктами залишилася Англія. Четвертою із 8 очками стала Північна Македонія. Мальта не набрала жодного бала.
Україна потрапила у плей-офф відбору. Там вона у півфіналі здолала у гостях Боснію і Герцеговину - 2:1, а у вирішальному матчі у Вроцлаві переграла Ісландію - 2:1.
Як збірна України раніше виступала на ЧЄ
Артем Довбик на Євро-2020, Фото: Reuters
Загалом збірна України виступала на Євро тричі. Україна дебютувала на чемпіонаті Європи у 2012 році, коли вона приймала турнір разом з Польщею та потрапила до фінальної частини на правах господаря.
Українці під керівництвом Олега Блохіна вдало розпочали Євро-2012 та завдяки дублю Андрія Шевченка перемогла у Києві Швецію - 2:1. Однак два наступних матчі в Донецьку наша національна команда програла фаворитам групи - Франції (0:2) та Англії (0:1) і не змогли подолати групову стадію.
Якщо на домашньому ЧЄ українці залишили цілком позитивне враження та боролися за вихід до плей-офф до останнього, то Євро-2016 вони відверто провалили. До Франції збірна України приїхала в розібраному стані - на тлі конфліктів між футболістами "Динамо" і "Шахтаря" та неоднозначного призначення Українською асоціацією футболу асистентом головного тренера Михайла Фоменка Андрія Шевченка замість Олександра Заварова. У підсумку команда втратила керованість та програла усі три матчі - Німеччині (0:2), Північній Ірландії (0:2) та Польщі (0:1) і першою з 24-х учасників турніру втратила шанси на вихід до плей-офф.
Андрій Шевченко на Євро-2012, Фото: Getty Images
Найуспішнішим для збірної України виявився Євро-2020, на який їй у статусі головного тренера вже повіз Андрій Шевченко. Українці відмінно пройшли кваліфікацію, де фінішували у групі першими, залишивши позаду Португалію з Кріштіану Роналду. Проте фінальну частину турніру, яка відбувалася одразу в 11 країнах, перенесли на 2021 рік через пандемію COVID-19. Збірна України за цей час минула пік своїх можливостей і виглядала на Євро мляво.
Команда Шевченко у групі програла Нідерландам (2:3), здолала Північну Македонію (2:1) та поступилася Австрії (0:1). До 1/8 фіналу вона потрапила з третього місця, завдяки сприятливим результатам в інших групах. Зокрема, перемозі Швеції над Польщею. Саме на скандинавів українці в плей-офф і вийшли. Основний час суперники звели внічию 1:1, а у додатковий - перемогу Україні приніс на останніх секундах, коли всі уже готувалися до серії післяматчевих пенальті, Артем Довбик.
У чвертьфіналі збірна України стрибнути вище голови не змогла та без шансів програла майбутнім фіналістам з Англії (0:4).
Хто суперники та коли матчі збірної України на Євро-2024
Лідер збірної Бельгії Кевін Де Брюйне (праворуч), Фото: Getty Images
Україна розпочне виступи на Євро-2024 17 червня у Мюнхені грою з Румунією. У 2-му турі команда Сергія Реброва зустрінеться 21 червня у Дюссельдорфі зі Словаччиною. Завершать українці груповий раунд 26 червня у Штутгарті матчем проти Бельгії.
До 1/8 фіналу ЧЄ вийдуть команди, які фінішують у своїх групах першими та другими, також в плей-офф потраплять чотири з шести кращих збірних, які посядуть треті позиції.
Збірній України на Євро-2024 дісталися цілком прохідні суперники - Румунія, Словаччина та Бельгія. Усі вони, на відміну від нашої команди, потрапили до фінальної частини турніру напряму. Але, заради справедливості треба зазначити, що їм дісталися набагато легші опоненти.
Румунія фінішувала без поразок першою у групі зі Швейцарією, Ізраїлем, Білоруссю, Косовим та Андоррою. Словаччина стала другою слідом за Португалією та випередила Люксембург, Ісландію, Боснію і Герцеговину та Ліхтенштейн. Обох поразок словакам завдали португальці. Бельгія у відборі не програла жодного матчу та випередила Австрію, Швецію, Азербайджан та Естонію.
Хто буде фаворитом ЧЄ-2024
Джуд Беллінгем (праворуч), Фото: Getty Images
Жоден із суперників українців не фігурує серед фаворитів Євро-2024. Бельгія з поміж претендентів на титул з коефіцієнтом 17,00 ділить сьоме-восьме місце з Нідерландами.
Головним фаворитом турніру букмекери вважають Англію (4,10). Слідом за нею розташувалися Франція (5,00), Німеччина (6,50), Португалія (8,00), Іспанія (9,00) та чинний чемпіон - Італія (15,00). Україна у цьому списку з коефіцієнтом 67,00 лише 12-та.
Пояснити такі котирування легко. Англія, яку очолює Гаррет Саутгейт володіє надзвичайно талановитим поколінням футболістів на чолі з півзахисником "Реалу" Джудом Беллінгемом та Гаррі Кейном, який у 30 років все ще у порядку та зачекався на свій перший великий титул. Англійці на Євро-2020 дійшли до фіналу, де у серії післяматчевих пенальті програли Італії. А на чемпіонаті світу - 2022 їх зупинила у чвертьфіналі Франція.
Самі французи традиційно за підбором футболістів переважають більшість конкурентів. Чого лише вартий капітан команди Кіліан Мбаппе, який нарешті перейшов із ПСЖ до "Реалу" та прагне здобути свій перший "Золотий м'яч".
На минулому чемпіонаті світу команда Дідьє Дешама дійшла до фіналу, де лише в серії післяматчевих пенальті її перемогла Аргентина. А от на Євро-2020 французи виступили невдало та вилетіли вже у 1/8 фіналу після поразки по пенальті від Швейцарії.
Кіліан Мбаппе (ліворуч), Фото: Getty Images
Німеччина повернулася у коло головних фаворитів Євро-2024 після призначення головним тренером Юліана Нагельсманна у вересні минулого року. Він замінив на посаді Ганса-Дітера Фліка, який мав очолювати національну команду на домашньому ЧЄ, але був звільнений через катастрофічні результати у товариських матчах. Останньою краплею стало домашнє приниження у грі з Японією (1:4), яке підсумувало серію з чотирьох поразок у п'яти матчах.
Після цього команда, у складі якої вже у 21-річному віці виблискують півзахисники Джамал Мусіала та Флоріан Вірц, суттєво покращила свою гру. У 2024-му році вона переграла Францію, Нідерланди та Грецію, а єдиною командою, яка зупинила Німеччину виявилася Україна.
Та й загалом німці вже зачекалися перемог, адже на двох попередніх великих турнірах виступили під керівництвом Йоахім Льова невдало. На Євро-2020 Німеччину в 1/8 фіналу зупинила Англія. На ЧС-2022 вона взагалі не вийшла з групи. І домашній ЧЄ виглядає дуже зручною нагодою, аби виправити ситуацію.
- Актуальне
- Важливе