Аналітика

Скільки ATACMS залишилось у ЗСУ, щоб завдати ударів по РФ. Колонка Сергія Згурця

18 листопада, 2024 понедiлок
20:45

Скоріше за все, ATACMS використовуватимуть проти російських і північнокорейських військ для захисту позицій ЗСУ в Курській області. Щодо інших ділянок, ймовірно, обмеження залишатимуться в силі

Зміст

Про дозвіл Україні бити вглиб РФ

Найголовніша тема сьогодні - про те, що президент США Джо Байден вперше дозволив Україні використовувати американські ракети для ударів по території Росії. Про це написала американська газета The New York Times. Йдеться про американські балістичні ракети ATACMS з дальністю 300 км. Але станом на зараз ні в Білому домі, ні в Пентагоні цю інформацію офіційно не підтверджують. І, чесно кажучи, я взагалі волів би, аби спочатку були удари по ворогу, а потім якісь пояснення або оголошення про дозволи.

Журналісти стверджують, що ATACMS, скоріше за все, спочатку використовуватимуть проти російських та північнокорейських військ для захисту позицій ЗСУ у Курській області. Щодо інших ділянок, то, ймовірно, якісь обмеження будуть зберігатися. І виникає питання: чи вплине це на хід бойових дій? Дійсно, вплине, якщо ATACMS будуть використовуватися на всій ширині фронту, а не на ділянці, скажімо, 30 км на 20 км у тій же Курській області.

Нагадаю, що у вересні, під час візиту до США, Зеленський говорив про певний перелік цілей, які потребували узгодження зі Сполученими Штатами. І саме це було одним з елементів, зокрема, Плану перемоги, який презентував Володимир Зеленський, але американська сторона уникала надання такого дозволу. 

Міністр оборони США Ллойд Остін сказав про те, що з одного боку, немає достатньої кількості цілей для ATACMS, з іншого боку - ATACMSів у американців недостатньо, аби покрити всі ці цілі, які оголошувала українська сторона на цих перемовинах. Те, що казав Остін було лише частково вірним. Бо за оцінками американського Інституту вивчення війни (ISW) в глибині території противника у 300 км є щонайменше 230 цілей різного рівня, які можуть суттєво вплинути на характер бойових дій. Це і летовища, і командні пункти, і сховища, і запаси боєприпасів. Щонайменше близько 12 летовищ, які можуть підпадати під дію ATACMS на глибину до 300 км.

Дійсно, ворог відтягнув частину військових цілей, а частину літаків перекинув на ділянки за 300 км, але є і командні пункти, і склади, й інші цілі, які можуть бути достатньо ефективно уражені ракетами ATACMS. Це в ідеальному варіанті, коли не буде жодних обмежень на їхнє використання.

До речі, виникає питання: скільки взагалі ATACMS є у нас і може бути? Точної інформації ми не знаємо. Хіба що в одному з американських пакетів, коли передавалася техніка для України, наголошувалася на тому, що передано понад сотню далекобійних високоточних ракет. І це було першим кількісним орієнтиром щодо кількості ATACMS, якою може оперувати українська армія. Це було в березні минулого року. Відтоді, ймовірно, левова частина цих ATACMS вже використана. 
Зараз можна очікувати подальше надходження ATACMS у межах тих пакетів, які нинішня адміністрація США обіцяла передавати швидко і в значній кількості.

Ми підрахували й можемо стверджувати, що загалом зараз в арсеналах американської армії зберігається в межах 2,5 тис. ракет ATACMS. Це осколково-фугасні, і ті, що мають касетну бойову частину, яку американська армія не використовує. Ймовірно, певна кількість цих ракет може бути передана Україні, якщо ці публікації, які зараз ми жваво обговорюємо, дійсно матимуть під собою реальне підґрунтя, де остаточне рішення про передачу ATACMS та їхнє використання по території противника нарешті буде ухвалено.

Також нагадаю про те, що коли ми говоримо про використання далекобійної зброї, то у міжнародному праві немає жодних обмежень на використання зброї по таких діапазонах. І за законами війни Україна має право завдавати ударів по військових цілях без будь-яких обмежень. 

Рішення США обмежувати дальність використання Україною американської зброї означає, що Сполучені Штати невиправдано покладають односторонні обмеження на самооборону України, що виходить за межі будь-яких вимог міжнародного права. Це, до речі, стосується також і Франції, і Британії, які обіцяли передавати нам певну кількість ракет Storm Shadow і SCALP.

До речі, сьогодні, 18 листопада, коли глава МЗС Франції коментував публікацію в Politico про те, що Франція і Британія так само готові надати дозвіл на використання своїх крилатих ракет для ударів по території РФ, то однозначно не випливало з його відповіді, що Франція дійсно дала дозвіл на використання своїх ракет SCALP по території РФ. Тобто ситуація далі залишається невизначеною до того часу, коли ми не побачимо першого факту використання ATACMS для ударів по об'єктах на території РФ.

Ситуація на фронті – Торецький напрямок

Насамперед поговоримо про Торецький напрямок, де в місті Торецьк тривають активні міські бої. Там втрати противника сягають до 50-70 російських вояків щодня. Про це повідомляла речниця ОТУ "Луганськ" Анастасія Бобовнікова. Ворог робить спроби захопити Торецьк, а також намагається реалізувати свої плани - просуватися до Костянтинівки, Дружківки й Краматорська, але це неможливо без захоплення Торецька. Проте плани окупантів руйнуються через мужність та ефективність оборони наших захисників.

Євген Алхімов, пресофіцер 28-ї окремої механізованої бригади Лицарів Зимового Походу з Торецького напрямку, розповів, що ворог постійно намагається накопичуватися, щоб малими групами проводити штурмові дії, але українські оборонці не дають йому цього зробити. Противник часто використовує багато дронів, щоб ускладнити нашу логістику, і це є основною проблемою. Однак підрозділ ударних безпілотників "KURT and COMPANY" та батальйон безпілотних систем 28-ї бригади щоденно виявляють та знищують окупантів. Можливо, для цивільних ця робота здасться рутинною, але саме завдяки їй українські бійці продовжують утримувати свої рубежі.

Військовослужбовець додав, що вже стикалися з ворожими дронами на оптоволокні. Противник намагається збільшувати кількість дронів, аби завдавати ударів по нашій піхоті та логістиці. Основна робота противника саме на це і направлена.

Пресофіцер зазначив, що ворог переважно атакує вдень, бо для проведення штурму вночі потрібна високоякісна піхота з відповідними засобами, як прилади нічного бачення, тепловізори. Ми називаємо такі підрозділи як "друга піхота". Навіть Росія не може собі дозволити часто використовувати таку дорогу піхоту, тому вночі найбільшою небезпекою є скиди з дронів, які оснащені тепловізорами.

Алхімов, зауважив, що сьогодні в Україні відзначають День сержанта, і розказав, що в бригаді є потужний кістяк сержантів, які почали проходити службу ще до повномасштабного вторгнення. Найбільш талановиті солдати відправляються на курси, щоб навчитися і потім стати сержантами. Однак для цього треба пройти не один навчальний центр. Люди, які обирають шлях сержанта, - титани, бо на позиціях з бійцями завжди перебуває саме сержант.

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:19
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
21:15
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Партизани "Атеш" зафіксували, як РФ перекидає техніку на Курахівський напрямок
20:56
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі, серед поранених – українка
20:48
Роман Кокошко
Українського легкоатлета-рекордсмена відсторонили через допінг
20:47
Укрзалізниця прибрала російську мову із залізничних квитків
20:12
Протиракетний комплекс THAAD
У ЗС Австрії пояснили, якою зброєю Україна може збивати російські ракети "Орєшнік"
20:02
OPINION
Чи потрібне нам "бен-гуріонівське чудо"?
19:33
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
"Якщо Путін нападе, ми повинні бути в змозі вести війну": очільник міноборони Німеччини Пісторіус закликав збільшити витрати на оборону
18:56
Ексклюзив
Володимир Путін
"Не дозволить Путіну почати війну знову": політик Фейгін про розміщення військ країн НАТО в Україні
18:55
Володимир Зеленський і Білл Бернс
Директор ЦРУ Білл Бернс відвідав Україну з останнім візитом на посаді
18:50
Ісландія
В Ісландії затвердили новий уряд на чолі з лідеркою соціал-демократів Фростадоттір
18:44
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Путінська армія буде намагатися в будь-який спосіб форсувати Дніпро: полковник ЗСУ Селезньов про Херсонщину
18:42
Росіяни близько 15 разів атакували Нікопольщину: двоє людей поранені
18:26
У Південній Кореї одночасно пройшли мітинги прихильників і противників імпічменту президента Юн Сок Йоля
18:05
морські піхотинці РФ
Окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні, – Сили оборони
18:01
OPINION
Українці давно не вірять своїм політикам
17:16
ГУР
"Ми дихаємо в спину РФ скрізь": командир спецпідрозділу ГУР Лютий розповів про полювання за кордоном на російських воєнних злочинців
17:09
Польща передала Україні три гелікоптери Мі-8 і Bell 412-HP
16:54
Ексклюзив
Facebook PeабіЦентр
"РеабіЦентр" надає безкоштовні послуги з реабілітації військовим та консультації для лікарів
16:50
Юлія Гнатюк
Кабмін призначив Юлію Гнатюк т.в.о. голови Українського інституту національної пам’яті
16:26
SpaceX Falcon 9
Ракета Falcon 9 SpaceX вивела на орбіту військовий розвідувальний супутник Південної Кореї
16:23
ГУР та МЗС евакуювали 34 людини з Сирії, серед них – 15 дітей
16:19
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 110 бойових зіткнень: найбільше боїв на Курському напрямку
Більше новин