Дуда розповів, за якої умови Україна отримуватиме зброю від Польщі
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна продовжить постачати Україні військову допомогу, однак мова йде лише про стару військову техніку, яка заміщатиметься коштом закупівлі нової
Про це він сказав в інтерв'ю польській газеті Super Express.
"Я зовсім інакше трактував заяву прем'єр-міністра Моравецького. Можливо тому, що нещодавно я з ним розмовляв, зокрема про передачу зброї в Україну", - прокоментував Дуда заяву прем'єр-міністра Матеуша Моравецького про припинення військової допомоги Києву.
За його словами, не може бути й мови про надсилання будь-якої нової техніки, яку зараз закупляє Польща, як-от гаубиці K2 або танки K9. Президент заявив, що ця техніка має служити посиленню польської армії.
"Але це не означає, що ми взагалі не передамо Україні зброю. Коли старе обладнання замінюють на сучасне, я без проблем відправляю його українцям. Не варто робити надто далекосяжні висновки. Ми повинні контролювати свої емоції, бо пам'ятаймо, хто найбільше виграє, якщо Польща та Україна розійдуться. Наслідки можуть бути трагічними", - наголосив Дуда.
Заборона на імпорт агропродукції з України та загострення відносин з Польщею
2 лютого польські фермери почали блокувати пункти пропуску на кордоні з Україною. Це було пов'язано із тим, що польські аграрії обурені, що через неконтрольований приплив українського зерна до Польщі обвалились ціни на їхню продукцію. 16 та 17 лютого польські аграрії відновили протести на кордоні з Україною.
У квітні стало відомо, що Україна погодилася припинити експорт зерна до Польщі, а згодом квітня країна затвердила заборону на ввезення українського збіжжя та інших харчових продуктів до Польщі.
Того ж місяця Болгарія, Словаччина та Угорщина також вирішили в односторонньому порядку заборонити імпорт агропродукції з України.
У червні Європейський Союз ухвалив рішення продовжити заборону на імпорт окремих видів сільськогосподарської продукції з України для п’яти членів ЄС до 15 вересня, але пообіцяв поступово їх скасувати.
Пізніше міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс заявив, що країна вимагатиме від Євросоюзу продовжити заборону на імпорт зерна з України, а в разі відмови – введе свої обмеження. За його словами, такі наміри також мають Словаччина, Болгарія, Румунія та Угорщина. У МЗС дії 5 країн ЄС назвали неприйнятними.
Єврокомісія 15 вересня вирішила не продовжувати заборону на експорт українського зерна до ЄС: Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що пролонгують ембарго в односторонньому порядку. Того ж дня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль закликав окремі держави-члени ЄС утриматися від неправомірних односторонніх обмежень щодо української агропродукції.
Водночас заступник міністра економіки, торговий представник Тарас Качка сказав, що переговори по сільському господарству перейшли в агресію зі сторони Польщі та натяки на вплив під час вступу України до ЄС.
Згодом Качка заявив, що Київ подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову скасувати заборону на українську сільськогосподарську продукцію. Водночас три країни заявили, що вийдуть із "зернової" платформи через цей позов.
Незабаром Шмигаль проінформував, що Україна подасть позов до СОТ та може у відповідь заборонити імпорт товарів з Польщі, Угорщини та Словаччини. Натомість президент Польщі Анджей Дуда розкритикував дії України щодо польського ембарго на українське зерно і заявив, що він та його уряд захищатимуть інтереси польських фермерів.
20 вересня посла України Василя Зварича викликали до МЗС Польщі через заяви Зеленського про те, що блокування експорту зерна деякими країнами на руку РФ.
Прем'єр Моравецький заявив, що Польща більше не передає зброю для України. Анджей Дуда відреагував на ці слова та сказав, що вони були інтерпретовані найгіршим чином та вирвані з контексту.
Також президент Польщі сказав, що не вірить, що дрібна суперечка між Україною та його країною щодо українського агроімпорту може перекреслити усі здобутки польсько-українських відносин і додав, що його країна підготувала транзитні коридори, якими Україна зможе експортувати своє зерно країнам, що потребують цього. Проте Варшава не скасовує свою заборону на продаж агропродукції.
- Актуальне
- Важливе