Оновлено

Польща, Угорщина та Словаччина вийдуть із "зернової" платформи через позов України проти заборони експорту, - ЗМІ

18 вересня, 2023 понедiлок
19:12

Заступник міністра економіки, торговий представник Тарас Качка заявив, що у понеділок, 18 вересня, Київ подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову скасувати заборону на українську сільськогосподарську продукцію

Зміст

Про це агенції PAP повідомило джерело в ЄС.

"Польща, Угорщина та Словаччина відмовляються від роботи в межах платформи через процедурну обережність і той факт, що Україна може використати інформацію, надану в межах координаційної платформи, проти цих трьох країн у розгляді в СОТ" - повідомило джерело.

За даними джерела, ці три країни мають обережність щодо України, яка може використовувати дані, отримані через координаційну платформу, для захисту своїх інтересів у СОТ проти них.

Крім того, Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія та Болгарія - висловили незгоду з українським планом дій щодо заходів нагляду за експортом зерна, який Україна запропонувала на заміну односторонніх обмежень на ввезення нашої продукції.

Раніше торговий представник Тарас Качка сказав в інтерв’ю виданню Politico Brussels Playbook, що Київ готується відповісти на експорт польських овочів і фруктів.

"Важливо довести, що ці дії є юридично неправильними. І тому завтра ми почнемо судові процеси", – заявив Качка.

Після того, як Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що введуть власні заборони на українське зерно після рішення Єврокомісії скасувати обмеження, заступник міністра економіки сказав, що ці заходи сусідніх країн "є заявою про повну недовіру до Європейської комісії".

Качка стверджує, що відкрита непокора Брюсселю з боку Польщі, Угорщини та Словаччини була не лише внутрішньою справою ЄС, але викликала "найбільше системне занепокоєння" тим, чи можуть міжнародні торгові партнери довіряти, що Брюссель говорить від імені ЄС.

"Протягом багатьох років Європейська комісія була організатором торговельних переговорів та інституцією торговельної політики для всього ЄС. І ми раніше працювали на цій основі. Системний підхід Будапешта і Варшави щодо ігнорування позиції інституцій ЄС у торговельній політиці, я думаю, це буде проблемою для ЄС загалом, тому що там немає єдності", – наголосив торговий представник України.

Також зазначається, що Київ планує судитися з країнами у Світовій організації торгівлі, а не через власну торговельну угоду з ЄС.

"Я думаю, що весь світ повинен побачити, як країни-члени ЄС поводяться стосовно торгових партнерів і власного Союзу, тому що це може вплинути й на інші країни", - заявив Качка.

Він назвав заборони країн "смішними". На думку заступника міністра економіки, політична заява Угорщини про плани заблокувати торгівлю з Україною, а також повністю ігнорувати Брюссель, є дуже сміливим кроком.

"Якщо Варшава не скасує ці додаткові заборони, ми будемо змушені вжити заходів у відповідь на додаткові продукти та заборонимо імпорт фруктів і овочів з Польщі", - сказав Качка.

Він також відповів на заяву урядів в Будапешті та Варшаві про те, що вони діють, аби захистити своїх фермерів від сплеску українських продуктів, який знизив ціни, що ця аргументація помилкова. За його словами, заборона Польщі не допоможе фермерам, вона не вплине на ціни, тому що ціни є глобальними.

"Україна готова взяти на себе відповідальність за те, щоб експорт з України не створював цунамі в сусідніх країнах, і запровадить систему експортних ліцензій на зерно в реальному часі", - констатував торговий представник.

Що відомо про заборону на імпорт агропродукції з України

2 лютого польські фермери почали блокувати пункти пропуску на кордоні з Україною. Це було пов'язано із тим, що польські аграрії обурені, що через неконтрольований приплив українського зерна до Польщі обвалились ціни на їхню продукцію. Тамтешні фермери стверджують, що українське зерно мало б транспортуватись територією Польщі лише до портів, однак воно потрапляє на польський ринок. 16 та 17 лютого польські аграрії відновили протести на кордоні з Україною.

7 квітня стало відомо, що Україна погодилася припинити експорт зерна до Польщі, а 15 квітня країна затвердила заборону на ввезення українського збіжжя та інших харчових продуктів до Польщі. 

У квітні БолгаріяСловаччина та Угорщина також вирішили в односторонньому порядку заборонити імпорт агропродукції з України. 

29 квітня Єврокомісія домовилася з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною про транзит виробленого в Україні продовольства їхньою територією. 

12 травня Польща, Болгарія, Румунія, Словаччина та Угорщина закликали Єврокомісію продовжити ембарго на агропродукцію з України до кінця року. Чотири країни ЄС наполягатимуть на продовженні обмежень імпорту зерна з України до жовтня. Водночас Угорщина хоче продовження обмежень до 2024 року.  

5 червня Європейський Союз ухвалив рішення продовжити заборону на імпорт окремих видів сільськогосподарської продукції з України для п’яти членів ЄС до 15 вересня, але пообіцяв поступово їх скасувати.

У травні з'явилася інформація, що уряд Болгарії пообіцяв скасувати заборону на імпорт агропродукції з України після того, як почнуть діяти заходи ЄС щодо стабілізації ринку сільського господарства.

24 серпня стало відомо, що Угорщина просить ЄС продовжити заборону на імпорт українського зерна.

Пізніше міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс заявив, що країна вимагатиме від Євросоюзу продовжити заборону на імпорт зерна з України, а в разі відмови – введе свої обмеження. За його словами, такі наміри також мають Словаччина, Болгарія, Румунія та Угорщина. 

Згодом у Міністерстві закордонних справ України відреагували на плани Словаччини, Болгарії, Польщі, Румунії та Угорщини продовжити заборону на імпорт українського зерна до кінця 2023 року: дії 5 країн ЄС назвали неприйнятними.

12 вересня Рада міністрів Польщі ухвалила резолюцію, в якій закликала Єврокомісію продовжити заборону на імпорт українського зерна після 15 вересня. У документі наголошено: якщо цього не станеться, Польща запровадить таку заборону на національному рівні.

13 вересня парламентський комітет з питань економічної політики та інновацій Болгарії прийняв проєкт рішення, у якому йдеться, що країна не підтримує продовження після 15 вересня заборони на імпорт деяких сільгосптоварів з України. 14 вересня в парламенті країни проголосували за зняття заборони на імпорт українського зерна з 15 вересня незалежно від рішення Єврокомісії.

Міністерство закордонних справ України у коментарі щодо експорту українських зернових до Євросоюзу наголосило: Україна розраховує, що після 15 вересня європейська сторона скасує будь-які обмеження на українську сільськогосподарську продукцію.

Європейська комісія у п'ятницю, 15 вересня, вирішила не продовжувати заборону на експорт українського зерна до ЄС: Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що пролонгують ембарго в односторонньому порядку.

Того ж дня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив, що рішення ЄС не лише допоможе українському експорту та економіці в умовах блокування чорноморських портів, а й сприятиме глобальній продовольчій безпеці. Він закликав окремі держави-члени ЄС утриматися від неправомірних односторонніх обмежень щодо української агропродукції.

Водночас заступник міністра економіки, торговий представник Тарас Качка сказав, що переговори по сільському господарству перейшли в агресію зі сторони Польщі та натяки на вплив під час вступу України до ЄС.

18 вересня міністр сільського господарства Іспанії Луїс Планас Пучадес заявив, що одностороння заборона будь-якої держави-члена Європейського Союзу на імпорт українського зерна є незаконною. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+5.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.13
    Купівля 42.13
    Продаж 42.73
  • EUR
    Купівля 43.77
    Продаж 44.5
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
7 січня
16:48
Будинок Волтера Вайта з серіалу "Пуститися берега" виставили на продаж за $4 млн
16:47
Андрій Ярмоленко, Динамо
Лідер "Динамо" Ярмоленко відновився від травми перед фінальними матчами ЛЄ
16:41
Іран
Іран у 2024 році стратив рекордну кількість жінок, - правозахисники
16:36
Данило Гетманцев
Україна у 2024 році отримала від "податку на Google" учетверо більше за очікуване, - Гетманцев
16:03
фейкові новини, fake news
ЦПД спростував фейкове відео, де журналісти зі США нібито насміхаються над втратами українських військових
16:00
OPINION
Хто ж найкрутіший у світі перемовник?
15:52
Петер Сіярто
Очільник МЗС Угорщини Сіярто звинуватив Україну в тому, що газ в Європі подорожчав після припинення транзиту
15:49
На фото: Wellboy
Wellboy випустив кліп та live-версію пісні "Себе немає"
15:47
Ексклюзив
ЗСУ
"У зоні відповідальності бригади ситуація стабілізована": в 14-й ОМБр розповіли про бойові дії на Купʼянському напрямку
15:47
Тисяча гривень
Зимова єПідтримка: виплати за програмою отримали понад 8 млн українців
15:30
нафта танкер корабель
У ВМС Швеції підтвердили підняття з дна Фінської затоки якоря танкера Eagle S, який пошкодив кабелі у Балтійському морі
15:21
На Херсонщині 5 січня росіяни дроном убили жінку на цвинтарі
15:02
Командувач Сухопутних військ Драпатий відреагував на ситуацію у 155-й бригаді
14:57
Жан-Марі Ле Пен
У віці 96 років помер французький праворадикальний політик і екскандидат у президенти Жан-Марі Ле Пен
14:54
Китай та США
США внесли до "чорного списку" найбільшу судноплавну компанію Китаю через зв'язки з армією
14:51
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:44
Пресреліз
Волонтерство Еспресо
Волонтери.Еспресо: підсумки 2024 року
14:17
Придністров'я
Єврокомісія закликала невизнане Придністров’я прийняти допомогу уряду Молдови після припинення постачання газу з РФ
14:00
Російські військові
РФ на війні проти України за 2024 рік втратила майже вдвічі більше військових, ніж за 2023 рік, - британська розвідка
14:00
OPINION
Персональних санкцій для Портнова забагато не буває
13:52
На вокзалі в Дніпрі перехожий відмовився надавати документи представнику ТЦК і вдарив правоохоронця ножем
13:43
Олександр Лукашенко
Лукашенко заявив, що владі Києва "дали команду втягнути Білорусь у війну", якої держава може не витримати
13:42
Торгердур Катрін Гуннарсдоттір
Перший візит на посаді міністерки: в Київ прибула очільниця МЗС Ісландії Торгердур Катрін Гуннарсдоттір
13:41
Сектор Гази
ОАЕ ведуть переговори зі США та Ізраїлем про створення перехідного уряду для післявоєнної Гази, - Reuters
13:40
Оновлено
Кіт Келлог
Спецпредставник Трампа Келлог відклав поїздку в Україну до інавгурації
13:38
Amazon зніме документальний фільм про Меланію Трамп 
13:29
Забирав у підлеглих 30% з бойових виплат: в Одесі затримали командира військової частини
13:23
Кажанна прокоментувала фінансову нестабільність і заперечила, що перебуває "в рабстві лейблу Jerry Heil"
13:02
Володимир Зеленський
Опитування КМІС: 52% респондентів довіряють Зеленському, 39% - не довіряють
13:01
вірус X
Британські вірусологи закликали Китай надати більше даних про вірус HPMV на тлі спалахів у Великій Британії
12:55
В Україні пілот F-16 уперше в історії знищив одразу 6 крилатих ракет за один бойовий виліт
12:51
Ексклюзив
Вибори в США. Застравка спецпроєкту Еспресо
"Немає дієвих пропозицій": політолог-міжнародник пояснив, чому спецпредставник Трампа Келлог відклав поїздку в Україну
12:48
Оновлено
Уряд звільнив заступницю міністра у справах ветеранів Величко-Трифонюк після образ і приниження підлеглого
12:31
Оновлено
Херсон
РФ 6 січня вдарила дроном по маршрутці в Херсоні: є загиблий, кількість поранених зросла до 8
12:29
сніг, мокрий сніг
Де буде вітер, а де випаде мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 8 січня
12:20
Херсонська область
Росіяни від ранку атакують Херсон та область: загинув чоловік, є поранені
12:18
Фінляндія
Фінляндія завершує перевірку затриманого танкера, що пошкодив кабелі у Балтійському морі
12:17
Краків, Польща
У Польщі заявили про готовність збільшити постачання електроенергії для України
12:10
Токмак
Окупанти почали видобувати українську руду за 15 км від Токмака, - Андрющенко
12:02
OPINION
Матюки та сенси
Більше новин