Аналітика

Нарешті Україна почала відновлювати розробки озброєння, які дійсно мають військовий потенціал. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
4 грудня, 2023 понедiлок
20:46
Зміст

Серед головних завдань на наступний рік є збільшення виробництва ракет, боєприпасів, озброєння й військової техніки на підприємствах українського оборонно-промислового комплексу

Завдання для українського ОПК

Почну з важливих новин, але з майбутнього, тому що вони спираються на заяви нового заступника міністра оборони з озброєння генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка. Він сказав про те, що серед головних завдань на наступний рік є збільшення в рази виробництва ракет, боєприпасів, озброєння й військової техніки на підприємствах нашого оборонно-промислового комплексу. Серед прикладів Гаврилюк сказав про те, що буде створена нова модифікація ракети для протикорабельного комплексу "Нептун". І зараз ведеться робота щодо створення так званого довгого Нептуна, кажуть у Міноборони.

З великою ймовірністю можна припустити, що йдеться про розвиток ракети Р-360, яка розроблена, як і сам комплекс, у КБ "Луч" і має дальність десь у межах до 300 км, зі збільшеною дальністю до 400 км, а можливо й більше. Також можна припустити, що для цієї ракети будуть розроблені нові системи наведення, зокрема головка самонаведення, щоб можна було вражати й наземні цілі. Саме з початку цього проєкту передбачалося, що будуть варіації з розвитку цього комплексу.

Ракетний комплекс Нептун

Фото: defence-ua.comНаразі бачимо, що до цього дійшли руки, і це вкрай важливо. Тому що поява такого вітчизняного далекобійного озброєння критично важлива на тлі того, що наші партнери, коли передають далекобійні системи на кшталт Storm Shadow, SCALP, ATACMS, кажуть, що наші військові не можуть нищити обʼєкти на території РФ.

Також серед пріоритетів Міноборони, про які говорить заступник міністра оборони, є посилення протиповітряного щита України. Тут головна увага приділятиметься виробництву засобів ППО - від ПЗРК до систем ЗРК на кшталт комплексу ЗРК "Корал". Нагадаю, що в останнє про цей комплекс згадували у 2021 році, коли його розробник - генеральний директор КБ "Луч" Олег Петрович Коростильов - у інтерв’ю для Defence Express казав, що вся необхідна документація ще у 2021 році була передана на ухвалення Міноборони України. Нагадаю, що у 2021 році цей комплекс не був замовлений. І зараз ми в умовах війни намагаємося компенсувати втрачене. Комплекс повинен мати дальність знищення ворожих цілей до 30 км. Час виконання робіт перед війною оцінювався у два роки. Зараз ми бачимо, що це треба буде робити набагато швидше та в набагато складніших умовах. Нарешті ми почали відновлювати ті розробки, які дійсно мають потенціал для того, щоб підіймати ефективність ЗСУ на полі бою. Але, якщо ППО - це наш щит, то артилерія - це меч.

Ситуація на фронті

Зараз левову частину завдань на полі бою виконують ракетні війська й артилерія на будь-якій ділянці фронту. Артилерія є головним фактором у вирішенні ситуації на полі бою. І це стосується ситуації під Бахмутом, де ворог намагається протискати нашу оборону.

Денис Нагорний, майор НГУ, начальник штабу артилерії 4-ої бригади "Рубіж" зазначив, що це війна артилерії, але не тільки, а ще й піхоти. Тому що ворог застосовує свій піхотний склад, зокрема під Кліщіївкою, Андріївкою, Хромовим, Богданівкою.

Майор НГУ розповів, що наразі противник почав застосовувати не тільки штурмові атаки хвилями піхоти, а й використовує по 3-4 одиниці бронетехніки за підтримки артилерії. Окупанти гатять цілодобово по наших позиціях, кидають хвилями свою піхоту. Сили оборони знищують одну хвилю ворожої піхоти, а слідом йде наступна. Росіяни йдуть по своїх трупах. Якщо вони відступають, то їх розстрілюють.

Начальник штабу артилерії 4-ої бригади "Рубіж" зауважив, що ситуація на Бахмутському напрямку дійсно важка. Позиції переходять із рук у руки по кілька разів на день. Буває так, що артилерія противника стирає своїм вогнем наші позиції вщент. Тому ЗСУ наразі ведуть активну оборону, намагаючись забезпечити позиції так, щоб логістику не вражали FPV-дрони ворога. Попри контрбатарейну боротьбу, росіяни підтягують і підтягують сили. Вони намагаються копати траншеї крізь мінні поля до наших позицій. У таких випадках росіяни дійсно зазнають до 95% втрат. Попри такі втрати, окупанти женуть свою піхоту по власних мінних полях. Ці люди бувають одягнені у форму літнього зразка. Іноді за день знищуються цілі батальйони противника, і це фактичні цифри.

Системи захисту і боротьби з ворожими дронами

Денис Нагорний говорив, що противник активно використовує дрони, аби атакувати наші підрозділи. І далі ми будемо говорити про цей аспект боротьби з російської військовою загрозою. У нас є низка українських компаній, які виготовляють системи захисту і боротьби з FPV та іншими дронами.

Ярослав Філімонов, СЕО та співвласник компанії "Квертус", зазначив, що на сьогодні загроза від ворожих дронів-камікадзе є найбільшою, мабуть, після артилерії противника. Цих дронів у ворога достатньо, що навіть можуть атакувати окремих людей. Компанія "Квертус" не стоїть осторонь цієї проблеми й ще влітку запропонувала ринку рішення протидії FPV дронам-камікадзе під назвою "КонтрFPV". Цей засіб перекриває частоти, на яких літає переважна більшість FPV-дронів та утворює купол до 300 м, що може захистити позицію або техніку. Також ми зробили рішення у рюкзаку, аби піхота, яка виходить на завдання чи штурм, мала змогу бути захищеною.

Філімонов гадав і "ланцети", які є теж поширеною проблемою, однак, на жаль, на сьогодні ефективна зброя проти них – суто фізичне знищення. Компанія працює над ефективним рішенням проти "ланцетів", але поки немає готового розв'язання цієї проблеми.

Співвласник компанії "Квертус" додав, що компанія має засіб РЕБ, розроблений з нуля. До цього питання підійшли ще рік тому, а з лютого 2023 року йде проєкт створення розробки компанії. По суті це є сканер ефіру частот від 60 до 6000 МГц і цей засіб у радіусі 15 км виявляє все те, що рухається в цій смузі частот. Тобто це можуть бути і БПЛА, і квадрокоптери, і крила. Одночасно засіб компанії може супроводжувати до 200 цілей. На сьогодні у своєму класі – це є топова розробка, по співвідношенню ціна-якість займає місце №1 у світі. Усі випробування пройшли, підтвердили характеристики, які заявлялися, та навіть перевершили їх. Засіб називається "Азимут" і в січні вже піде в серію, по ньому багато передзамовлень. Компанія нарощує виробничі потужності та готується до державних замовлень.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
06:02
Су-34
На Харківщині на Великдень від ударів РФ загинула жінка, є поранені
2024, неділя
5 травня
23:46
Атака шахедів, ЗСУ
Росія запустила ударні БПЛА відразу з кількох напрямків
23:40
На фото: Логотип Євробачення-2024
У Швеції відбулась церемонія відкриття Євробачення-2024
23:16
Фінляндія
Основна мета - підірвати підтримку України: у Фінляндії прокоментували можливі диверсії з боку РФ
23:00
Грузія
Росія втягує Грузію у війну в Україні, - помічник держсекретаря США
22:31
Саміт ЄС, Віктор Орбан
В Угорщині тисячі протестувальників вийшли проти партії Орбана
22:05
Партизани зафіксували перекидання РСЗВ "Град" в окупованому Джанкої
21:58
Ексклюзив
Наталія Гаврилиця
Ми бачимо, що війна в Україні наблизила нас до ЄС, - експрем'єрка Молдови Гаврилиця
21:42
дощь, гроза, парасоля, негода
Можливі дощі та вітер: Наталка Діденко спрогнозувала погоду на наступний тиждень
21:23
ДТП
На Одещині сталася смертельна ДТП: загинув водій, його 5-річного сина госпіталізували
21:11
Папа Римський Франциск
Швейцарія запросила Папу Римського на український саміт миру
21:03
Ексклюзив
Олександра Матвійчук
"Держава робить взаємосуперечливі кроки щодо мобілізації", - лауреатка Нобелівської премії миру Матвійчук
20:52
Бернард Хілл
Зірка "Титаніку" та "Володаря перснів": помер актор Бернард Хілл
20:48
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 травня: скільки коштує долар, євро та злотий
20:35
Оновлено
зливи у Бразилії
Південь Бразилії потерпає від найбільшої в історії повені: 176 загиблих і зниклих безвісти
20:32
Ексклюзив
Олександра Матвійчук. Фото Юлія Вебер з фейсбук-сторінки Олександри
"Коли ми говоримо про байдужість світу, треба згадати про себе", - нобелівська лауреатка премії миру Матвійчук про Сирію та Україну
20:30
Герман Галущенко
Українську електроенергетику зараз рятують сонце й вітер: пояснення від Галущенка
20:21
Оновлено
"Динамо" - "Колос" 5:1 (5 травня 2024 року)
"Динамо" розтрощило "Колос", "Шахтар" розбив "Чорноморця": результати і розклад матчів 27-го туру УПЛ
20:16
Президента США Джо Байдена та прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху
США відмовляють Ізраїль від штурму Рафаха й призупинили поставки зброї, - Axios
20:08
Сі Цзіньпін прибув до Парижа
Сі Цзіньпін прибув на перемовини до Парижа
20:05
OPINION
Олексій Панич
Аморальна політика завжди історично програє
20:00
Інтерв’ю
Олександра Матвійчук
Українці, які не можуть виплеснути свою злість на росіян, починають виливати її на самих себе, — лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук
19:58
Артилерія ЗСУ
Rheinmetall постачатиме для ЗСУ снаряди дальністю 100 км
19:51
ЗСУ
За добу на фронті відбулося 103 боєзіткнення. Сили оборони відбили 94 ворожі атаки. 32 - на Бахмутському напрямку
19:25
Оновлено
У Великдень окупанти завдали три удари КАБами по центру Харкова
На Великдень росіяни двічі вдарили по Харкову: травмовано 15 людей
19:22
Ева Зайончковська-Гернік
"Переплутала виборчу кампанію з сайтом знайомств": кандидатку від Польщі на вибори до Європарламенту розкритикували за фото
19:04
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни обстріляли Куп'янщину: під завалами загинула жінка
18:50
Інтерв’ю
Валентина Ковальська
"Середовище вільних людей на чолі з Іваном": згадки подруги родини Миколайчуків Ковальської про осередок українського "поетичного кіно"
18:32
Інтерв’ю
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Є всі ознаки, що Путін готується до великого наступу, на який у нього немає достатньо сил, - політолог Морозов
18:26
Оновлено
Росіяни атакували на Великдень Полтавщину: поцілили елеватор
18:26
Німеччина уряд
У Німеччині міністр уперше підтримав повернення до України військовозобов'язаних
18:07
OPINION
Юрій Бутусов
Чи буде Рада підприємців захищати підприємців?
18:00
Аналітика
Байден та Зеленський зустрічаються на саміті НАТО
Максимум до вступу у НАТО: що таке безпекові угоди, з ким і чому Київ їх підписує
17:31
У Черкасах розмалювали один із соборів московського патріархату
"Приємно святити паски в осередку ФСБ?" У Черкасах на вході до храму Московського патріархату лишили написи та листівки
17:00
Інтерв’ю
Сі Цзіньпін та Джо Байден
США порушили ще одні червоні лінії РФ, але роблять це обережно, щоб не розлютити Путіна, - дипломат Брайза
16:59
Росіяни завдали удару по Слов'янській ТЕС 5 ракетами
Ворог поцілив у Слов'янську ТЕС на Донеччині 5 ракетами: наслідки
16:45
Естонія
Слід готуватися до того, щоб заблокувати Росію у Балтійському морі, - командувач ВМС Естонії
16:36
суспільство
"Прилетить туди - нічого страшного". Одеська поліцейська потрапила в скандал, прокоментувавши в соцмережах чергування на Великдень
16:35
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
У Німеччині відбулась акція протесту проти виступу пропутінської оперної співачки Анни Нетребко
16:30
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни намагаються посилювати штурмові дії в Часовому Яру: пресофіцер 26-ї артбригади Калашніков 
Більше новин