Аналітика

Нарешті Україна почала відновлювати розробки озброєння, які дійсно мають військовий потенціал. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
4 грудня, 2023 понедiлок
20:46

Серед головних завдань на наступний рік є збільшення виробництва ракет, боєприпасів, озброєння й військової техніки на підприємствах українського оборонно-промислового комплексу

Зміст

Завдання для українського ОПК

Почну з важливих новин, але з майбутнього, тому що вони спираються на заяви нового заступника міністра оборони з озброєння генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка. Він сказав про те, що серед головних завдань на наступний рік є збільшення в рази виробництва ракет, боєприпасів, озброєння й військової техніки на підприємствах нашого оборонно-промислового комплексу. Серед прикладів Гаврилюк сказав про те, що буде створена нова модифікація ракети для протикорабельного комплексу "Нептун". І зараз ведеться робота щодо створення так званого довгого Нептуна, кажуть у Міноборони.

З великою ймовірністю можна припустити, що йдеться про розвиток ракети Р-360, яка розроблена, як і сам комплекс, у КБ "Луч" і має дальність десь у межах до 300 км, зі збільшеною дальністю до 400 км, а можливо й більше. Також можна припустити, що для цієї ракети будуть розроблені нові системи наведення, зокрема головка самонаведення, щоб можна було вражати й наземні цілі. Саме з початку цього проєкту передбачалося, що будуть варіації з розвитку цього комплексу.

Ракетний комплекс Нептун

Фото: defence-ua.comНаразі бачимо, що до цього дійшли руки, і це вкрай важливо. Тому що поява такого вітчизняного далекобійного озброєння критично важлива на тлі того, що наші партнери, коли передають далекобійні системи на кшталт Storm Shadow, SCALP, ATACMS, кажуть, що наші військові не можуть нищити обʼєкти на території РФ.

Також серед пріоритетів Міноборони, про які говорить заступник міністра оборони, є посилення протиповітряного щита України. Тут головна увага приділятиметься виробництву засобів ППО - від ПЗРК до систем ЗРК на кшталт комплексу ЗРК "Корал". Нагадаю, що в останнє про цей комплекс згадували у 2021 році, коли його розробник - генеральний директор КБ "Луч" Олег Петрович Коростильов - у інтерв’ю для Defence Express казав, що вся необхідна документація ще у 2021 році була передана на ухвалення Міноборони України. Нагадаю, що у 2021 році цей комплекс не був замовлений. І зараз ми в умовах війни намагаємося компенсувати втрачене. Комплекс повинен мати дальність знищення ворожих цілей до 30 км. Час виконання робіт перед війною оцінювався у два роки. Зараз ми бачимо, що це треба буде робити набагато швидше та в набагато складніших умовах. Нарешті ми почали відновлювати ті розробки, які дійсно мають потенціал для того, щоб підіймати ефективність ЗСУ на полі бою. Але, якщо ППО - це наш щит, то артилерія - це меч.

Ситуація на фронті

Зараз левову частину завдань на полі бою виконують ракетні війська й артилерія на будь-якій ділянці фронту. Артилерія є головним фактором у вирішенні ситуації на полі бою. І це стосується ситуації під Бахмутом, де ворог намагається протискати нашу оборону.

Денис Нагорний, майор НГУ, начальник штабу артилерії 4-ої бригади "Рубіж" зазначив, що це війна артилерії, але не тільки, а ще й піхоти. Тому що ворог застосовує свій піхотний склад, зокрема під Кліщіївкою, Андріївкою, Хромовим, Богданівкою.

Майор НГУ розповів, що наразі противник почав застосовувати не тільки штурмові атаки хвилями піхоти, а й використовує по 3-4 одиниці бронетехніки за підтримки артилерії. Окупанти гатять цілодобово по наших позиціях, кидають хвилями свою піхоту. Сили оборони знищують одну хвилю ворожої піхоти, а слідом йде наступна. Росіяни йдуть по своїх трупах. Якщо вони відступають, то їх розстрілюють.

Начальник штабу артилерії 4-ої бригади "Рубіж" зауважив, що ситуація на Бахмутському напрямку дійсно важка. Позиції переходять із рук у руки по кілька разів на день. Буває так, що артилерія противника стирає своїм вогнем наші позиції вщент. Тому ЗСУ наразі ведуть активну оборону, намагаючись забезпечити позиції так, щоб логістику не вражали FPV-дрони ворога. Попри контрбатарейну боротьбу, росіяни підтягують і підтягують сили. Вони намагаються копати траншеї крізь мінні поля до наших позицій. У таких випадках росіяни дійсно зазнають до 95% втрат. Попри такі втрати, окупанти женуть свою піхоту по власних мінних полях. Ці люди бувають одягнені у форму літнього зразка. Іноді за день знищуються цілі батальйони противника, і це фактичні цифри.

Системи захисту і боротьби з ворожими дронами

Денис Нагорний говорив, що противник активно використовує дрони, аби атакувати наші підрозділи. І далі ми будемо говорити про цей аспект боротьби з російської військовою загрозою. У нас є низка українських компаній, які виготовляють системи захисту і боротьби з FPV та іншими дронами.

Ярослав Філімонов, СЕО та співвласник компанії "Квертус", зазначив, що на сьогодні загроза від ворожих дронів-камікадзе є найбільшою, мабуть, після артилерії противника. Цих дронів у ворога достатньо, що навіть можуть атакувати окремих людей. Компанія "Квертус" не стоїть осторонь цієї проблеми й ще влітку запропонувала ринку рішення протидії FPV дронам-камікадзе під назвою "КонтрFPV". Цей засіб перекриває частоти, на яких літає переважна більшість FPV-дронів та утворює купол до 300 м, що може захистити позицію або техніку. Також ми зробили рішення у рюкзаку, аби піхота, яка виходить на завдання чи штурм, мала змогу бути захищеною.

Філімонов гадав і "ланцети", які є теж поширеною проблемою, однак, на жаль, на сьогодні ефективна зброя проти них – суто фізичне знищення. Компанія працює над ефективним рішенням проти "ланцетів", але поки немає готового розв'язання цієї проблеми.

Співвласник компанії "Квертус" додав, що компанія має засіб РЕБ, розроблений з нуля. До цього питання підійшли ще рік тому, а з лютого 2023 року йде проєкт створення розробки компанії. По суті це є сканер ефіру частот від 60 до 6000 МГц і цей засіб у радіусі 15 км виявляє все те, що рухається в цій смузі частот. Тобто це можуть бути і БПЛА, і квадрокоптери, і крила. Одночасно засіб компанії може супроводжувати до 200 цілей. На сьогодні у своєму класі – це є топова розробка, по співвідношенню ціна-якість займає місце №1 у світі. Усі випробування пройшли, підтвердили характеристики, які заявлялися, та навіть перевершили їх. Засіб називається "Азимут" і в січні вже піде в серію, по ньому багато передзамовлень. Компанія нарощує виробничі потужності та готується до державних замовлень.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.23
    Купівля 41.23
    Продаж 41.78
  • EUR
    Купівля 44.64
    Продаж 45.36
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 березня
10:01
безпілотник, дрон
У РФ заявили про збиття майже 50 дронів: під ударом могли опинитися нафтобаза під Ростовом і підприємство у Самарській області
10:01
OPINION
"Удосконалена" Нацгвардія: Януковичу це не допомогло
09:24
Оновлено
Атака РФ на Запоріжжя
Армія РФ атакувала Україну: у Києві пошкодження, у Запоріжжі є загиблі, серед поранених - немовля
09:20
Огляд
Карта бойових дій за 15-22 березня
Карта бойових дій за період 15-22 березня: перед переговорами із Трампом зс РФ ідуть ва-банк
09:18
Огляд
Як розмовляти зі шпигунами, з ким одружитися та де заробити грошей – 5 книг, які підкажуть вірні рішення
09:09
Естонія
Безпілотники, плавзасоби і не тільки: Естонія надасть Україні військову допомогу на €100 млн
08:44
ППО
Сили ППО за ніч знищили 100 російських безпілотників
08:32
Джордж Форман
Помер легендарний боксер Джордж Форман
08:15
Оновлено
Минулої доби на фронті відбулося 142 бої: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 37 штурмів
08:08
OPINION
блог Євген Найштетік
Макрон та "ядерна парасолька" для Європи
07:48
втрати окупантів
Сили оборони за добу ліквідували 9 танків, 20 артсистем і 1210 військових армії РФ
07:37
Франція
Франція закликає ЄС розглянути потужну відповідь на можливі мита від Трампа, - Bloomberg
07:14
NASA на вимогу Ілона Маска запустило застосунок щотижневих досягнень співробітників, - Bloomberg
06:46
Дональд Трамп
Трамп позбавив 530 тисяч жителів Латинської Америки дозволу на перебування у США
06:29
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
Росіяни вивели два ракетоносії у Чорне море
06:25
"Едельвейси" показали, як готуються до боїв молоді добровольці
"Холодний Яр" і 3-тя штурмова: Сили оборони розширили список бригад, які набиратимуть добровольців за контрактом "18-24"
04:59
Стів Віткофф
Метою поточних переговорів є 30-денне припинення вогню між РФ і Україною, - Віткофф
04:14
гільза
Консульство Іраку у Стамбулі обстріляли невідомі
03:39
Микола Тищенко, суд
Інцидент з Тищенком й ексвійськовим у Дніпрі: суд продовжив нардепу запобіжний захід
02:51
Оновлено
аеропорт, Велика Британія, транспорт
Лондонський аеропорт "Хітроу", який закрили через пожежу на електропідстанції, частково відновив роботу
02:33
Ірина Кормишкіна
Справа про незаконне збагачення на 20 млн грн: суд виніс вирок екснардепці Кормишкіній і її чоловіку
02:01
рідкісні артефакти IV-V століття
Національному музею історії України передали рідкісні артефакти IV-V століття: їх вилучили з "чорного" ринку
01:32
Угорщина
На військовому полігоні в Угорщині стався нещасний випадок: є постраждалі
00:56
Барт де Вевер
Прем'єр Бельгії вважає, що конфіскація заморожених активів РФ буде "актом війни"
00:23
Кіт Келлог
Зеленський "грав на публіку": Келлог про конфлікт з Трампом у Білому домі
00:04
Роберт Левандовські, збірна Польщі, ЧС-2026
ЧС-2026: стартувала європейська кваліфікація. Результати й розклад матчів 1-го туру
2025, п'ятниця
21 березня
23:36
Нафтогаз
Україна може втратити 1,6 млрд гривень через бездіяльність Нафтогазу, - заява НАБУ і САП
23:31
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Промоутер дав невтішний прогноз на бій Усика за титул абсолютного чемпіона світу
23:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Є межа, до якої ми можемо грати у переговори. Трамп і Путін можуть звинуватити нас у будь-чому: аналітик Горбач про зустріч у Саудівській Аравії
22:33
Велика Британія домовилась про виробництво понад 5 тис. ракет для України
22:03
україна німеччина
Бюджетний комітет Німеччини погодив виділення додаткових €3 млрд військової допомоги Україні
21:37
військові США
У США оголосили нові вказівки щодо заборони трансгендерам проходити військову службу
21:37
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Антикорупційна рада б'є на сполох через закупівлю мін: що не так із новими контрактами Міноборони. Колонка Сергія Згурця
21:22
"Не допомагайте ворогу полювати на наших пілотів": Командування ПС звернулося до українців
21:19
Ексклюзив
Відстежити режим припинення вогню за допомогою технічних засобів майже неможливо, - військовий експерт Cнєгирьов
20:56
"Схеми" показали супутникові знімки з наслідками атаки на російський аеродром "Енгельс"
20:50
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль заявив про ліквідацію голови розвідки ХАМАС
20:46
Керсті Ковентрі
Нова президентка МОК Ковентрі оголосила про намір розпочати переговори щодо повернення збірної Росії на Олімпійські ігри
20:37
Ексклюзив
Володимир Цибулько
"Повʼязаний зі страхами влади": політолог Цибулько про законопроєкт, що надає Нацгвардії право застосовувати зброю під час "масових заворушень"
20:13
Володимир Зеленський
Україна вже повернула 4306 громадян із російського полону, - Зеленський
Більше новин