Аналітика

Чинники, які визначатимуть ситуацію на лінії фронту у 2024 році. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
8 січня, 2024 понедiлок
20:52

Проаналізуємо, чи є насправді глухий кут або патова ситуація, про яку свого часу говорив Валерій Залужний, коментуючи, що обидві сторони досягли максимального технологічного рівня

Зміст

Ракетна атака РФ 8 січня

У ніч на 8 січня РФ здійснила чергову ракетну атаку по Україні, і відмінність від ворожих нападів 29 грудня та 2 січня полягала у більшій кількості ракет, що летять по балістичній траєкторії. Загалом ворог цього разу використав 25 балістичних чи квазібалістичних ракет. При цьому, такі цілі, як "кинджали", Х-22, балістичний "Іскандер-М" та ракети від комплексів С-300 чи С-400, наша ППО може збивати лише системами Patriot або SAMP/T, яких недостатньо для прикриття усієї території країни з однаковою щільністю.

Ворог цього разу намагався влучити не в цілі на Київщині, де розміщені Patriot, як це було минулого разу, а у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій та Хмельницькій областях, тобто там, де прикриття Patriot немає. Тож балістичні ворожі ракети не були збиті. Хоча, як повідомило командування Повітряних сил, не всі ворожі ракети, які не вдалося збити, досягли своїх цілей.

Щодо крилатих ракет Х-101, то цього разу ворогом було запущено їх менше, ніж у попередніх атаках, лише 24. А 18 з цих крилатих ракет було знищено, так само як і всі 8 Shahed-136. Можна припустити, що противник і далі буде комбінувати різні підходи для завдання ударів. У повітряному просторі буде й далі відбуватися протистояння і засобів нападу, і засобів захисту. А успіх наших Повітряних сил буде залежати від найбільш ефективного поєднання сил, засобів та навичок розрахунків ЗРК з використанням оптимальних алгоритмів протидії. І ці алгоритми потрібно вдосконалювати для боротьби вже з носіями балістичних ракет і на території РФ. Це насправді може посилити наші можливості для того, аби менше балістичних ракет долітало до наших міст на території України. Ці алгоритми чи тактики протидії ворогу наразі опрацьовуються в небі, на морі й на суходолі.

Сценарії протидії ворогу

А коли ми говоримо про бойові дії на землі, то це лінія зіткнення десь 750 км, і тут загарбник робить ставку насамперед на кількісну перевагу у живій силі. А ми у відповідь говоримо про потреби у мобілізації, і це правильно. Але мобілізація - це не стільки збільшення кількості піхоти чи штурмовиків в окопах, тому що шлях до збільшення живої сили, коли за найдешевший ресурс РФ ми повинні платити найдорожчим, нашими людьми, то це зовсім не наш сценарій. Треба думати над тим, як не дозволити ворогу мати зиск від кількісної переваги на полі бою. Проаналізуємо, чи є насправді глухий кут, патова ситуація, про яку свого часу говорив Валерій Залужний, коментуючи, що обидві сторони досягли максимального технологічного рівня.

Пару днів тому вийшла велика публікація в журналі Foreign Policy, де оцінювалися сценарії. Один з авторів, який представляє британський інститут RUSI, що займається дослідженням проблем українсько-російської війни, зробив кілька важливих висновків. Вони полягають у тому, що наразі немає жодного глухого кута, тому що і Москва, і Київ зараз перебувають у гонитві за відновленням наступальної бойової сили. У конфлікті такого масштабу важливе значення має час. І все буде залежати від того, хто у першій половині 2024 року краще й більше забезпечить, накопичить та підготує резервів, хто більше завдасть ураження противнику на лінії фронту.

Ці чинники будуть певним чином визначати ситуацію на лінії фронту. Коли ми говоримо про ймовірні сценарії, то експерти RUSI припускають, що з одного боку Україна матиме всі можливості для відновлення наступальних операцій та забезпечить деградацію російських військових сил і потужностей до того рівня, що можна буде потім говорити про якісь переговори з кращими важелями впливу на Росію для навʼязування міцного миру. А є інший варіант, коли затримки постачання озброєнь і підготовка персоналу відбуватиметься достатньо повільно, і це негативно вплине на спроможності України діяти у війні на виснаження. Виходячи з цих двох сценаріїв, було відокремлено основні напрямки посилення української військової потужності. І це насамперед покращення підготовки особового складу, підвищення постачання необхідних зразків озброєнь і насамперед боєприпасів.

Вибудовування військово-промислової бази в Україні

Павло Верхняцький, директор та керуючий партнер СOSA, член співкоординатор Робочої групи з питань безпеки та аерокосмічної галузі Американсько-української ділової ради (USUBC), вважає, що підтримка США України буде продовжуватися, а також паралельно має нарощуватися наша спроможність виробляти зброю у себе. Великий фінансовий пакет від США у $61 млрд має бути затверджений Конгресом. Події останніх днів також підтверджують, що це має відбутися. На його думку, політика США щодо України не змінюється.

Директор та керуючий партнер СOSA зазначив, що вибудовування військово-промислової бази в Україні має не тільки підтримати нас самих, а у перспективі можемо і підтримувати наших партнерів. Якщо ми подивимося зараз, наскільки вистачає зброї, боєприпасів у Європі та у США, то для великих глобальних якихось подій цього може бути недостатньо. Не буде дивним, якщо Україна стане одним з гравців на цьому полі, це може звучати зараз наївно, але треба дивитися ширше. Все залежить від потреби світу у зброї, на жаль, така потреба зростає. Авторитарні країни підіймають голови, демократичний світ має цьому протистояти, тому масштаб потреби у зброї наростає. Звичайно, американські компанії мають замовлення по всьому світу, але на сьогодні ці потреби для великих подій не задовольняються.

Верхняцький зауважив, що має бути оцінка з боку Генштабу та Міноборони, що нам потрібно та яка зброя показала себе добре у тих умовах, в яких воюють ЗСУ. Саме з цього має випливати, що нам потрібно, та підбирати під проєкти іноземних партнерів. Треба не хаотично обирати проєкти, а системно та відповідно до наших потреб.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.17
    Купівля 42.17
    Продаж 42.75
  • EUR
    Купівля 43.38
    Продаж 44.15
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
17 січня
00:51
Новий прем'єр Молдови Доріан Речан
Прем'єр Молдови мав розмову з псевдоочільником Придністров'я на тлі газової кризи
00:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну безпілотниками в ніч на 17 січня: на Київщині працювала ППО
00:27
Війна з РФ, Курахівський напрямок, Донбас
Росія окупувала Піщане, Словʼянку та Ясенове на Донеччині, - DeepState
2025, четвер
16 січня
23:43
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 131 боєзіткнення: ворог найактивніший на Покровському та Курському напрямках
23:32
Зеленський зустрівся з делегацією ООН у Києві
22:57
TikTok
Генеральний директор TikTok планує відвідати інавгурацію Трампа, - Axios
22:46
Ексклюзив
танк AMX-10 RC
Європа за цей рік прокинеться остаточно, інакше буде наступною у війні проти РФ, - дипломат Чалий
22:44
Скотта Бессент
Кандидат у міністри фінансів США Бессент заявив, що підтримає посилення санкцій проти РФ, якщо Трамп погодить це
22:13
Оновлено
"Мир завдяки силі": очільник МЗС Нідерландів оголосив про нову допомогу в Києві
21:35
сектор Гази
ХАМАС і Ізраїль уже підписали угоду про припинення вогню. - Al Arabiya
21:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Угода з Британією: нова фінансова допомога та відправка миротворців в Україну - що відомо. Колонка Сергія Згурця
21:09
Оновлено
Кароль Навроцький
"Україна має знати, що політика керується правилом взаємності": кандидат у президенти Польщі Навроцький відреагував на слова Зеленського
21:05
Порошенко
Порошенка знову не випустили за кордон
20:34
Помер видатний режисер Девід Лінч
20:30
Низку поїздів в Одесу прискорять: люди прибуватимуть на 2 години швидше
20:12
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після виводу Байденом військ з Афганістану Трамп не хоче мати програш у вигляді поразки України, - нардепка Устінова
20:00
OPINION
Юзаючи Telegram в Україні, ти сприяєш спецслужбам країни-агресора
19:59
На прикордонні Сумщини росіяни дронами атакували авто поліції
19:43
ID-картка, паспорт
Понад 80 тис. українців у Польщі отримають "застряглі" паспорти, - Верещук
19:27
Доступ до полонених і повернення цивільних: Лубінець зустрівся з Москальковою, українськими та російськими представниками Червоного Хреста
19:23
Роберт Фіцо
"Шукаємо іншу дату": Фіцо заявив, що може зустрітися з Зеленським "найближчими днями"
19:16
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
Навряд чи Москва погодиться на миротворців в Україні, - очільник Інституту світової політики Шлінчак
19:02
Донецька область
З небезпечних районів Донеччини поліція евакуювала 13 350 дітей
18:51
У Запоріжжі встановлять 17 нових модульних бетонних укриттів
18:47
Міністерство оборони України
Нардепка Радіна звинуватила Міноборони в порушеннях щодо закупівельних агенцій. У міністерстві озвучили свою позицію
18:39
"єПідтримка"
У Дії заяви на "Зимову єПідтримку" подали понад 10 млн українців
18:36
Оновлено
ООН цьогоріч планує залучити понад $3,32 млрд для гуманітарної допомоги Україні
18:34
Леонардо Ді Капріо
Леонардо ді Капріо пожертвував $1 млн на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
18:02
OPINION
Кінець нафтової імперії Ігоря Коломойського
18:00
У Дії відновили замовлення цифрових копій для установ та підприємств
17:45
Україна отримає від Британії та Швейцарії $500 тис. на гуманітарне розмінування Харківщини
17:41
Ексклюзив
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
Рівень довіри українців до США та Заходу знизився, - виконавчий директор КМІС Грушецький
17:39
Ексклюзив
У росіян дедалі менше засобів для протидії ударам Сил оборони по нафтобазах РФ, - Defense Express
17:12
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни використовують канал Сіверський Донець - Донбас, щоб прорвати оборону Часового Яру, - ОТУ "Луганськ"
17:08
Поліція біля гімназії в місті Спішска Стара Вес, східна Словаччина, 16 січня 2025 р.
У Словаччині учень напав із ножем на вчителя та однокласників: двоє загиблих
16:58
Театральний фестиваль-премія "ГРА" оголосив старт прийому заявок та нову номінацію - за найкращий текст
16:26
національний кешбек
За програмою "Національний кешбек" українці накопичили 1 млрд грн
16:24
Ексклюзив
Карта бойових дій за 1-8 січня
Загарбники прагнуть розширити плацдарм у напрямку Борової, - депутат Харківської райради Ткачук
16:12
Дональд Трамп
У Трампа розробляють стратегію санкцій проти РФ, аби сприяти угоді між Києвом і Москвою, - Bloomberg
16:08
У Повітряних силах створили комісію, яка вивчає переведення військових ПС в інші роди та види ЗСУ
Більше новин