Аналітика

Деталі найбільш масованого удару по ворожих об'єктах у тимчасово окупованому Криму. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
21 вересня, 2023 четвер
21:08

У Саках, Євпаторії, Сімферополі, Севастополі, Балаклаві було чутно вибухи. Завдано удару по військовому аеродрому окупантів поблизу міста Саки. На цьому аеродромі базувалися літаки Су-24 і Су-30, а також ПЗРК "Панцирь"

Зміст

Ракетна атака по Україні

Сьогодні, 21 вересня, Росія вкотре продемонструвала, що є країною терористом і порушником усіх правил та звичаїв ведення війни. Вночі російські окупанти масово атакували Україну крилатими ракетами повітряного базування Х-101 і Х-555. Усього було зафіксовано 43 крилатих ракети, які були запущені з 10 літаків стратегічної авіації. Російські Ту-95 випустили по Україні місячну норму виробництва крилатих ракет Х-101. Підрозділи ППО з 43 ракет знищили 36, тобто майже 84%. І це є гарний показник, з урахуванням того, що була непроста атака.

Було декілька хвиль ракетних пусків. Ракети маневрували й постійно змінювали свій курс під час маршруту. Нагадаю, що за пару днів до того, Росією були масово використані дрони Shahed. А це також можна повʼязати зі спробою вплинути на ефективність нашої ППО перед масовим використанням крилатих ракет, які накопичувалися для цієї атаки. Деякі ракети були у такому стані, що у них майже відвалювалася бойова частина. На сайті Defence Express є відео бойової частини від ракети Х-101, яка не взірвалася. Вона відірвалася й не здетонувала. Потім цю бойову частину забрали для знищення у безпечне місце.

У деяких областях України було пошкоджено інфраструктурні об’єкти, у тому числі енергетичні. Було зазначено, що за пів року це перша атака росіян на енергосистему. Можна прогнозувати, що і взимку, і восени ворог буде використовувати крилаті ракети для ударів по нашій енергетичній структурі. Тому питання посилення ППО залишається актуальним. Про що сьогодні і говорив Зеленський - одне з питань, яке було порушено у переговорах з американською стороною, знову про системи ППО.

Удари ЗСУ по ворожих об'єктах у Криму

Своєю чергою сьогодні ЗСУ завдали найбільш масового удару безпілотними комплексами й українськими ракетами по військових об’єктах поки що в окупованому Криму. Йдеться про вибухи, які були у Саках, Євпаторії, Сімферополі, Севастополі, Балаклаві. Там всюди було чутно вибухи. Служба безпеки та Військово-Морські сили України підтвердили цю масову атаку на Крим. Серед іншого було завдано удару по військовому аеродрому в Саках. На цьому аеродромі, на той час, базувалися літаки Су-24, Су-30, а також ЗРК "Панцир".

Як повідомляли наші військові, там також розташована база підготовки операторів Mohajer - це БПЛА, які використовуються для розвідувальних і ударних місій. З українського боку використовувалися безпілотники, а потім крилаті ракети "Нептун". Ці ракети були доопрацьовані для ударів по землі. Це вже не перші пуски "Нептуна" такого суходільного скерування. Можна зробити припущення, що у варіанті "земля - земля" ця ракета має дальність до 400 км.

Щодо втрат противника після ударів по Криму, дані ще уточнюються. Однозначно відомо про значні втрати ворога у живій силі на додаток до втрат, які ворог зазнав учора після вдалого удару ракетами Storm Shadow по командному пункту Чорноморського флоту Росії поблизу тимчасово окупованого Севастополя. Вже були супутникові знімки, де видно, що влучання Storm Shadow достатньо точні. Зруйновано будівлю. Будемо очікувати даних щодо втрат у некрологах, які будуть зʼявлятися у російських виданнях.

Новий пакет військової допомоги від США

А для того, щоб ударів по противнику було ще більше й тиск був ефективнішим, США, як очікується сьогодні, оголосять новий пакет військової допомоги для України. Це оголосить президент США. Йдеться про пакет обсягом у $325 млн. Насамперед він включає боєприпаси для артилерії, HIMARS. Інтригою залишається, чи є там ATACMS.  Хоча агенція REUTERS, яка перша повідомила про пакет цієї допомоги, говорить про те, що ATACMS там немає. Але цей пакет може бути доопрацьований, можливо за підсумками перемовин президента України Володимира Зеленського і президента США Джо Байдена. Зараз ми очікуємо на підсумки цих переговорів.

Михайло Самусь, військовий експерт, директор New Geopolitics Research Networkу має свою гіпотезу стосовно інтенсивності поставок зброї Україні, і це стосується передвиборчої кампанії у США. Передвиборча кампанія набирає обертів і це набуває прямого впливу на рішення, які ухвалюються адміністрацією Байдена. Понад рік залишається до виборів, які є важливими, тому всі рішення будуть дуже вивірятися.

До прикладу, цікаво було спостерігати за тим, як ухвалювали рішення по F-16. Спочатку говорили, що це буде кілька місяців підготовки з англійської мови, після того пілоти набиратимуться майстерності. На той момент не було зрозуміло наскільки успішним буде український наступ і американська сторона хотіла бути осторонь від подій на полі бою. Як тільки з’явилася інформація, що українська армія прориває основну лінію оборони Росії на півдні, відразу пішла інформація, що F-16 будуть. І вже англійська мова начебто непотрібна. І що ці літаки вже можуть бути до Різдва або на початку 2024 року. Тобто ситуація міняється й адміністрація Байдена хотіла побачити успіхи української армії. І тут вже треба переходити до більш серйозних поставок. Якщо F-16 будуть взимку, то ракети ATACMS потрібні тоді, коли буде готуватися операція зі звільнення Криму. Тобто зараз Байден може і не оголосити про надання нам цих ракет, але буде отримана обіцянка, що, як тільки українська армія буде готова до операцій зі звільнення Криму, то такі ракети нам будуть надані.

До того ж директор New Geopolitics Research Network вважає, що призначення нового міністра оборони України свідчить про те, що президент Зеленський не тримається за окремих функціонерів чи посадових осіб. Він готовий до змін, нових ідей та підходів для формування оборонної політики та функціонування самого Міністерства оборони. Новий міністр оборони вже робить кроки, щоб синергетично працювати з Міністерством стратегічної промисловості. Це дуже важливо, щоб вибудовувати ефективну систему, коли лідером є Міністерство оборони, а Міністерство стратегічної промисловості координує діяльність оборонних підприємств. Очевидно, що 2024 рік буде вирішальний з точки зору проведення успішних операцій.

Військовий експерт зауважив: щодо тривалості війни, то обговорення серед європейської та американської бюрократій про підтримку України говорить, що будуть плануватися кошти на періоди 6-7 років. Американці та європейці готові виділяти у бюджеті достатні кошти на підтримку Збройних Сил України. Коли ми переходимо на довгострокове планування, у нас є можливість виробляти більші обсяги озброєнь, боєприпасів, систем, тобто забезпечувати всім необхідним ЗСУ, щоб продовжувати війну з РФ.

Самусь зазначив щодо визначення, дефініції - що мається на увазі війна. Річ у тому, що навіть звільнення всіх територій України, відновлення територіальної цілісності – не означатиме капітуляцію Росії. Росія буде готова продовжувати війну й у цьому випадку представники НАТО абсолютно вірно розуміють, що Україна може зачистити свою територію, але РФ збереже потенціал для ударів по Україні й навіть по території країн Альянсу. Тут треба бути готовим до розширення можливостей власне країн НАТО. Бо Україну зараз підтримують системами ПРО та ППО, а самі натівські країни, наприклад східного флангу, не дотягують до  українського рівня. Це потребує довго планування та витрачання коштів. Тому, на його думку, це позитивно, що не йде дискусія про звернення програм щодо України та замороження конфлікту. Тут, навпаки, нас готові підтримувати, навіть, якщо ми у 2024 році зачищаємо окуповані території включно з Кримом, далі буде йти зміцнення американо-європейської оборонної сфери, щоб продовжувати тиснути на Росію. Тобто добитися поразки Росії.

Пан Михайло резюмував, що перемога України може настати у наступному році, а поразка Росії не може. Бо поразка Росії відбудеться, коли буде знищений путінський режим, у якого поки ще достатньо потужний потенціал.

Вплив передвиборчої кампанії у Польщі на відносини з Україною

Аналітик додав: щодо сьогоднішніх стосунків Польщі та України, то тут забагато емоцій та політики. Бо тепер вже міністр оборони Польщі почав коментувати зерно, муку, тобто явно, що він вже виступає як політик у передвиборчій кампанії, а це немає вже відношення до допомоги. Крім того, Польща заявила, що продовжує виконання контрактів. Скоріше за все, це питання після виборів буде знято, а найближчими днями й питання зерна теж буде знято. Головне, щоб ми з поляками та словакам відновили нормальний діалог та прибрали оцей політичний аспект. Насправді передвиборча кампанія пояснює дуже багато.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.51
    Купівля 39.51
    Продаж 40.02
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
21 травня
11:08
Суспільне
Суспільне переводить мовлення на Перший, формально - як частину телемарафону
10:56
До Києва приїхав зірка "Надприродного" Міша Коллінз
Актор з серіалу "Надприродне" Міша Коллінз прибув до Києва й зізнався у коханні Україні
10:41
В Україну прибула колона автівок, переданих Лондоном у рамках програми утилізації
10:25
Іран, авіакатастрофа з Ебрагімом Раїсі
У Ірані розпочалась церемонія прощання із загиблим в авіакатастрофі президентом Раїсі
10:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 травня: скільки коштують долар і євро
10:15
Огляд
світ, міжнародний огляд
Розмови про легітимність президента та побоювання, що відключення електроенергії завдасть шкоди оборонній промисловості України. Акценти світових ЗМІ 21 травня
10:08
OPINION
Віктор Андрусів
Чи напав би Путін за іншого президента?
09:59
Copilot Plus PCs
Microsoft представила нові ноутбуки з вбудованим штучним інтелектом
09:45
Україна ЄС
ЄС планує почати переговори про вступ України в союз у червні, - POLITICO
09:43
Ексклюзив
Бронетехніка від партнерів надходить до України з великими затримками, - Згурець
09:38
Ексклюзив
чорне море, ракетоносій рф
Попри втрату ракетоносія "Циклон", РФ зберігає можливості для сумарного залпу понад 80 ракет "Калібр", - капітан запасу ВМС ЗСУ Риженко
09:30
У Криму горить нафтобаза
Безпілотник атакував нафтобазу в Білгородській області РФ, - росЗМІ
09:07
речник Держдепу США Метью Міллер
"Позиція залишається чіткою": Держдеп США ототожнив перемогу України та поразку РФ
08:59
Оновлено
Росія атакувала Україну з ночі на 21 травня: Харків атакували двічі, є постраждалі
08:48
Резерв+
Міноборони: представникам ТЦК можна буде показати свій статус в додатку Резерв+
08:34
Анналена Бербок
Очільниця МЗС Німеччини Бербок прибула в Україну
08:34
скам’яніла бабка
На півночі Китаю знайшли добре збережену скам’янілість бабки віком 165 млн років
08:04
OPINION
Костянтин Корсун
Резерв+ - це не про безпеку
08:00
ППО, обстріл, ЗСУ
Повітряні сили вночі знищили 28 з 29 "шахедів", які РФ спрямувала на Україну
07:55
КНДР, Північна Корея
Делегація ради федерації Росії прибула до КНДР: обговорюватимуть нарощення двосторонніх зв’язків
07:38
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган розкритикував Євробачення: "Неможливо зустріти нормальну людину"
07:25
втрати окупантів
Сили оборони за добу знищили 15 танків, 42 артсистеми і понад 1300 військових армії РФ, - Генштаб
07:15
Радбез ООН
Радбез ООН відхилила висунутий РФ проєкт резолюції про нерозповсюдження зброї в космосі
06:53
Дональд Туск
"Справа дуже серйозна": Туск заявив, що спецслужби арештували людей, яких підозрюють у диверсіях на користь РФ
06:35
напад з ножем
У Німеччині невідомий напав з ножем на українського підлітка: хлопця госпіталізували
06:19
Грузія протести
США можуть ухвалити пакет допомоги Грузії у разі відмови від закону про "іноагентів", - Politico
05:48
Оновлено
Карім А. А. Хан
Головний прокурор МКС Хан запросив ордер на арешт Нетаньягу. Байден назвав його обурливим
05:20
Папа Франциск
"Зупиніться, почніть переговори": Папа Римський закликав усі воюючі країни до миру
04:41
Джуліан Ассанж
Суд у Лондоні дозволив засновнику WikiLeaks Ассанжу оскаржити екстрадицію до США
03:59
Іран
Авіакатастрофа гелікоптера з очільником Ірану Раїсі: відома дата виборів нового президента
03:31
Київ, Майдан Незалежності
На тиждень пізніше, ніж зазвичай: у Києві зафіксували метеорологічне літо
03:03
Ілюстративне фото
В РФ зріс дефіцит робочої сили: британська розвідка назвала причини
02:02
ями на дорогах
У Києві на 4 місяці обмежать рух двома вулицями через реконструкцію транспортної розвʼязки. Деталі
01:31
ексмера Куп'янська Мацегору судитимуть за держзраду
Загрожує довічне: справу ексмера Куп'янська, який здав місто ворогу, передали до суду
01:17
Ілюстративне фото
"Міноборони збиратиме дані про школярів 2008 року народження для реєстру призовників": МОН спростувало фейк
00:38
Ілюстративне фото
В окупованому Донецьку є проблеми з роботою громадського транспорту через брак водіїв, - Спротив
00:32
Збірна України з хокею
Визначилися усі суперники збірної України на ЧС з хокею
00:00
окупанти Маріуполь
Росіяни під час травневого наступу планували частково оточити Харків, - The Economist
2024, понедiлок
20 травня
23:45
Олександр Усик і Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Усика після бою з Ф'юрі відсторонили від боксу до липня
23:23
Оновлено
на фото ситуація на фронті
На фронті найгарячіше на Покровському напрямку: ЗСУ відбили 25 атак, ще 7 тривають, - Генштаб
Більше новин