Скандали з яйцями по 17 грн та куртками для військових виникли через непрозорість й неякісність контрактів, - Арсен Жумаділов
Скандали із закупівлями в Міноборони з яйцями по 17 грн та куртками для військових виникли через непрозорість й неякісність контрактів
Про це в ексклюзивному інтерв'ю "Еспресо" розповів Арсен Жумаділов, очільник Агенції.
"Дизайн контрактів, які укладало Міноборони під час закупівель, був неякісним", - зазначив він.
На питання щодо скандалів із закупівлями в Мінобороні: то яйця по 17 гривень за штуку, то сумнівні куртки зимові, Жумаділов зазначив, що справа полягала в тому, що ці закупівлі проводяться в "непрозорому режимі".
"Я маю на увазі, у юридичному розумінні, а не етичному. Коли немає обов’язку нічого публікувати на "Прозорро": ані процедуру, ані звіт про укладений договір, ні самі закупівельні ціни. Такі закупівлі сприяють тому, щоб люди закладали туди свої приватні інтереси. Чи вони закладалися в цих випадках, про які ви кажете, – на це питання мають відповісти правоохоронні органи. Я пов’язую [скандали] з тим, ці закупівлі відбувалися непрозоро", - наголосив він.
Читайте також: Як Арсен Жумаділов планує змінити систему забезпечення армії. Велика розмова "Еспресо"
Також він додав, що замовник в особі структурного підрозділу Міністерства оборони був або не зацікавлений, або був не поінформований щодо того, як можна ефективніше структурувати закупівлі, аби унеможливити, наприклад, яйця по 17 гривень за штуку.
"Ці яйця по 17 гривень виникли на тлі того, що договори на послуги харчування, які укладалися у 2022 році, містили всередині себе дуже великий обсяг дискреції при виконанні цих договорів як з боку постачальників, так і з боку замовників. Тобто коли рішення приймаються на розсуд виконавців з обох сторін", - зазначив Жумаділов.
Голова Агентства ресурсного забезпечення Міноборони наголосив, що якісний контракт – це контракт, де чітко виписані дії, їхня послідовність, їхня тривалість, взаємні права та обов'язків всіх сторін в спосіб, який унеможливлює чи суттєво звужує дискрецію.
"Що стосується курток – так само. По-перше, непрозорість, прямі контракти. Ми не знаємо, звідки ці турецькі компанії, чому саме вони? Чи було дотримано принципи, наприклад, ефективності використання публічних коштів при закупівлі цих курток? У мене є щодо цього обгрунтовані сумніви. Постанова, яка регулювала на той час пряме контрактування, зобов'язувала замовника керуватись принципом ефективності використання коштів", - додав він.
Читайте також: Халяльна та кошерна їжа можуть з'явитися в армії, - головний по закупівлях МОУ
Окрім цього, він зазначив, що другий момент по куртках — це питання управління якістю, тобто як встановлення вимог щодо якості, так і контроль якості при прийманні товарів.
Довідково. Арсен Жумаділов — кримськотатарський громадський та політичний діяч. Має значний досвід у розбудові державних інституцій, реформуванні публічних закупівель. У квітні 2023 року очолив команду реформи закупівель у сфері оборони у межах Офісу підтримки змін при Міністерстві оборони України.
Скандали з закупівлями Міноборони
21 січня видання Дзеркало тижня повідомило, що Міністерство оборони закуповує продукти для військових за цінами, значно вищими, ніж у роздрібних мережах Києва. Пізніше цей скандал отримав назву "яйця по 17 грн". У Міністерстві оборони України назвали звинувачення у закупівлі продуктів для армії за завищеними цінами такими, що мають ознаки навмисних маніпуляцій.
У НАБУ розповідали, що бюро було відомо про можливі зловживання Міноборони при закупівлях продуктів для військових іще до публікацій в ЗМІ, слідство триває.
Кабмін на засіданні 24 січня ухвалив кадрове рішення звільнити заступника міністра оборони В’ячеслава Шаповалова. Також було звільнено з посади директора департаменту закупівель при Міністерстві оборони України Богдана Хмельницького: його пов'язують зі скандалом щодо продуктів для ЗСУ.
Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення понад 400 млн грн застави колишньому заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову.
Офіс генпрокурора повідомив про оголошення підозри раднику заступника міністра оборони, він фігурує у схемі розкрадання понад 1,7 млрд грн на закупівлях для ЗСУ.
Пізніше міністр оборони заявив, що протидіяти хабарництву всередині Міністерства оборони України допоможе антикорупційна рада, до складу якої увійдуть представники громадськості.
Після цього, 8 лютого, міністр оборони України Олексій Резніков заявив про перезапуск антикорупційного управління, зокрема буде запроваджено механізм громадського контролю.
9 серпня СБУ викрила чиновника з Міноборони, якого підозрюють у привласненні 16 млн грн
10 серпня журналісти опублікували розслідування, згідно з яким Міноборони уклало контракт із турецькою фірмою на постачання зимового одягу для військових. Насправді до України попрямували "камуфляжні куртки", які дорогою переоформили як "зимові повітрозахисні" – майже втричі дорожчі.
25 серпня повідомлялося, що одним із власників турецької фірми, що отримала $30 млн за скандальну закупівлю для українських військових легких курток під виглядом зимових, виявився племінник народного депутата фракції "Слуга Народу". Міністр оборони Резніков уклав парі з депутаткою Радіною і журналістом Ткачем: він піде з посади очільника МО, якщо факт поставок літніх курток замість зимових буде доведено. Якщо ж насправді були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то Радіна має скласти мандат, а журналіст "Української правди" Михайло Ткач - піти з видання і на три роки припинити працювати за фахом.
1 вересня прокурори довели у суді, що Міноборони закупило 1 млн неякісних продуктових наборів для ЗСУ.
- Актуальне
- Важливе