США, ЄС та ще 12 країн підтримали заяву Кислиці щодо ворожих обстрілів Херсона під час евакуації мешканців регіону
Сполучені Штати, Європейський Союз і ще 12 країн підтримали заяву постійного представника України при ООН Сергія Кислиці щодо обстрілу Херсона під час евекції мешканців районів, що їх затопило після того, як Росія підірвала Каховську ГЕС
Про це інформує "Голос Америки".
Зокрема до підтримки приєдналися представники Албанії, Естонії, Франції, Німеччини, Італії, Литви, Латвії, Японії, Мальти, Польщі, Швеції та Великої Британії.
У заяві Кислиця засудив дії росіян, які почали обстрілювати місто Херсон під час евакуації мирного населення із затоплених районів. Так, унаслідок ворожих ударів, за даними, міської влади, було поранено щонайменше дев'ятеро людей, серед яких поліцейські, медичні працівники та рятувальники.
Після цього Україна, США, ЄС і ще 12 країн засудили російські обстріли по Херсону. Вони закликали Москву припинити атаки та дозволити евакуаційним групам допомогти постраждалим.
У заяві також закликали Росію надати гуманітарним організаціям безперешкодний доступ до районів, що постраждали він розливу води на лівому березі Дніпра та які наразі перебувають під російською окупацією. Доступ до цих районів дозволить ООН і Міжнародному комітету Червоного Хреста допомогти постраждалим.
Підрив Каховської ГЕС: заяви світу
6 червня російські окупаційні війська здійснили підрив Каховської ГЕС, її повністю зруйновано. Внаслідок трагедії підтопило населені пункти Херсонської області та сам обласний центр, також відомо про підтоплення Миколаївської області, піднявся рівень води і на Дніпропетровщині, що спричинив масовий мор риб, а також у Запорізькій області. Детальний перебіг подій - тут. Також більше новин про ситуацію, пов'язаною з підривом ГЕС, можна знайти тут.
The New York Times із посилання на інженерно-технічних фахівців та спеціалістів із боєприпасів заявило, що найімовірнішою причиною руйнування дамби Каховської ГЕС є вибух зсередини. Про ймовірність підриву ГЕС зсередини також заявляла Наталя Гуменюк. За її словами, підривом загарбники намагаються зупинити контрнаступ ЗСУ.
Своєю чергою Володимир Зеленський наголосив, що РФ замінувала дамбу ГЕС ще минулого року і Україна була готова до вибуху. Крім цього, Зеленський обговорив з очільником МАГАТЕ наслідки підриву ГЕС та ризики для ЗАЕС і запросив його в Україну.
Після цього прем'єр Великої Британії Ріші Сунак повідомив, що розвідувальні служби Сполученого Королівства вивчають причетність Росії до підриву Каховської ГЕС.
Натомість розмовляючи з президентом України Володимиром Зеленським його колега з Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що для детального розслідування вибуху на Каховській ГЕС треба створити комісію за участю експертів з України, Росії, ООН та міжнародного товариства. Тим часом Зеленський у вечірньому зверненні 7 червня згадав про розмову з Ердоганом під трохи іншим кутом.
МЗС України відреагувало на пропозицію Туреччини, нагадавши, що місію ООН з розслідування удару по колонії в Оленівці, де утримували українських полонених, "по-тихому закрили".
Своєю чергою адміністрація президента США висловила свою думку. У Байдена покладають відповідальність на підрив Каховської ГЕС на РФ, окупаційний контингент якої контролював греблю та цю територію впродовж тривалого часу.
Натомість Північноатлантичний Альянс вважає, що руйнування дамби Каховської гідроелектростанції сталось саме в результаті вторгнення Росії в Україну.
Данія також відреагувала на підрив Каховської ГЕС та оголосила пакет гуманітарної допомоги для України.
Уже 8 червня Україна та ООН домовилися щодо організації груп для евакуації мирних жителів з окупованого лівобережжя Херсонської області щойно РФ надасть доступ. Водночас постійний представник України при ООН Сергій Кислиця заявив, що розслідувати підрив дамби Каховської ГЕС неможливо через окупацію та відсутність співпраці з загарбницькою владою.
- Актуальне
- Важливе