Аналітика

Проєкт "Атлас" має амбітну ціль - захистити 1300 км фронту від ворожих дронів. Колонка Сергія Згурця

10 лютого, 2025 понедiлок
21:04

Українська компанія "Квертус" представила масштабний проєкт під назвою "Атлас". Мета проєкту - створення цілісної системи для захисту військових на передовій, а також у глибині фронту від російських безпілотних літальних апаратів. Але спочатку про ситуацію на фронті

Зміст

Ситуація на фронті

Зараз російські війська дещо зменшили тиск на різних напрямках, ймовірно, перегруповуються або шукають нові сили та засоби для наступальних дій. Водночас Збройні Сили України провели кілька контратак на різних ділянках фронту, і можна стверджувати, що їм вдалося знизити темпи російського наступу.

Курський напрямок

На Курському напрямку динаміка вкрай цікава та важлива. На південь від Суджі наші війська розширили зону контролю, таким чином убезпечивши логістику для самої Суджі, до якої йде транспортна артерія від Сум. Вже на кілька кілометрів є просування, що важливо для безпеки цієї ділянки.

Ми знаємо, що контратакувальні дії ЗСУ почалися від Махнівки, до якої від Суджі 3 км. Ворог здійснював атаки на Махнівку, намагаючись прорватися до Суджі. Від Махнівки також були штурмові дії в напрямку населених пунктів Черкаська Конопелька та Уланок.  Наразі є інформація, що Збройні Сили України утримують Черкаську Конопельку і Фанасіївку. Ці ділянки для противника є небезпечними, оскільки, якщо українські війська просуватимуться далі, то можуть відсікти певне угруповання російських військ, яке проводило атаки поблизу Махнівки.

У Курській області операції тривають й на інших ділянках, тобто не лише на південному сході, також є бої на заході та півночі від Суджі. Там відбуваються зміни на мапі, якщо подивитися DeepState, йдеться про зміни приблизно на 2 кв. км. І це теж вкрай важливо, враховуючи достатню щільність оборони та наступальних дій з обох сторін.

Наразі можна говорити про те, що ворог знову повернувся до використання північнокорейських військових. Ще у п'ятницю, 7 лютого, північнокорейські військові розпочали черговий штурм на позиції 47-ї окремої механізованої бригади "Магура". Тоді бригада використовувала артилерію, HIMARS і касетні боєприпаси. Противник здійснював атаки штурмами, але всі вони були розбиті. Було кілька тривалих потужних штурмів зі значною кількістю північнокорейських військових, але всі вони були зупинені. Це підтверджує, що при наявності артилерії, дронів і системної протидії можна ефективно знищувати загарбника. І саме це продемонстрували наші військові з 47-ї, 82-ї та 92-ї бригад, які показують ефективну роботу зі знищення окупантів та захисту цього плацдарму.

А тим часом ворог намагається використовувати дрони на оптоволокні, і, що показово,  активно застосовує КАБи. Сьогодні, 10 лютого, Генштаб у зведенні повідомив, що противником загалом було використано 138 КАБів за минулу добу, з них 69, тобто майже половина, на Курщині. Зараз армія РФ намагається завдавати удари КАБами по наших населених пунктах на Сумщині, впливаючи таким чином на логістику між Сумською та Курською областями. Однак ми враховуємо такі ризики, і це не має суттєвого впливу на ефективність нашої оборони у Курській області.

Куп'янський напрямок

Наразі достатньо тривожним є Куп'янський напрямок. Останнім часом ворог здійснив у декількох місцях форсування річки Оскіл і зараз має кілька плацдармів на західному березі. Це такі населені пункти як Дворічна, де тривають бойові дії. Також загарбник намагається закріпитися в інших плацдармах - село Західне, на південь від Дворічної, а також такі населені пункти як Новомлинськ і Фиголівка, що розташовані на північ від Дворічної. 

Крім того, ворог намагається утримувати й розширювати плацдарм, розташований безпосередньо біля українсько-російського кордону - населений пункт Тополі. Зараз противник намагається об'єднати ці плацдарми, але це вкрай складно, оскільки для перекидання необхідних сил на західний берег річки Оскіл окупантам доводиться використовувати поромні переправи, які знищуються. Це суттєво ускладнює накопичення сил, хоча ворог певні сили дійсно накопичив на західному березі. Тому виникає питання щодо Тополі, оскільки це спроба з російської території забезпечити логістику цього угруповання. Сподіваюся, що в ворога цього не вийде.

Була інформація, що українські підрозділи здійснили перегрупування, і на цей напрямок відбувається перекидання резервів. Думаю, це дозволить мінімізувати ризик, який зараз виникає навколо цих плацдармів на західному березі річки Оскіл.

Курахівський напрямок

І ще один напрямок - це, звісно, Курахівський, який залишається досить проблемним. Ми говоримо про південну Курахівську кишеньку, де російські окупанти намагаються витискати наших захисників.

На мапі чітко видно позиції всіх сторін. Є траса від захопленого Курахового у бік Запоріжжя, поруч з якою розташований населений пункт Дачний, що утримується нашими військовими, хоча значна частина цього населеного пункту перебуває під контролем противника. Зараз ця кишенька має протяжність до Константинополя, близько 10 км, а північні та південні фланги мають відстань десь у межах 4 км. Тобто на відрізку 4 км х 10 км тримає оборону низка наших бригад, зокрема 37-ма бригада морської піхоти, яка вкрай ефективно знищує противника на цій ділянці, а також 5-та окрема штурмова бригада, підрозділи якої так само діють на цьому напрямку.

Що важливо - є три населених пункти: Андріївка, Костянтинопіль і Улакли. У форматі трикутника зараз тримається наша оборона, потихеньку наші військові будуть відходити від Дачного, а ворог намагатиметься захопити Андріївку, щоб з півночі пробитися до Костянтинополя й ускладнити виведення наших військ з цієї кишені.

Тривалий час 37-ма бригада та інші бригади ефективно утримують оборону, тому навряд чи плани противника здійсняться. Думаю, що буде здійснено плановий відвід наших військ, при тому, що зараз наші бригади на цій ділянці завдають значних втрат ворогу.

Нові технологічні рішення для ЗСУ

А далі ми поговоримо про технологічні речі, які можуть вплинути на ситуацію на лінії фронту. Відомо, що українська компанія "Квертус" днями представила масштабний проєкт під назвою "Атлас", мета якого - створення цілісної системи для захисту військових на передовій та на певній глибині фронту від російських безпілотних апаратів. Йдеться про протяжність лінії оборони у 1300 км, саме на такій відстані може працювати система "Атлас", якщо вона буде реалізована.

Ярослав Філімонов, СЕО та співвласник компанії "Квертус", розповів, що у проєкті "Атлас" об'єднуються як радіоелектронна розвідка (РЕР), так і радіоелектронна боротьба (РЕБ). У рамках проєкту - наш засіб РЕР "Азімут", який є пеленгатором ефіру частот і показує все, що рухається, використовуючи зв'язок у радіусі 30 км. Цей засіб дуже точно показує, має високу чутливість, і на сьогодні порівнюється з провідними аналогами американського та німецького виробництва. У 2024 році "Квертус" запустив новітню технологію РЕБ під назвою "Міраж", суть якої – інтелектуальна завада. Це не просто білий шум, який блокує смугу у 200 МГц, а цей засіб генерує перешкоду як на працюючих частотах, на яких щось летить, так і набагато глибше білого шуму та нижче рівня шумів, що ускладнює виявлення ворогом через РЕР таких приладів. Коли відбулися випробування "Азімут" і "Міраж", вирішили об'єднати ці два засоби в одну екосистему.

Співвласник компанії "Квертус" зауважив, що це перша екосистема, яка працює в автоматичному режимі: виявляє дрон противника, який рухається, і, передаючи сигнал на засіб РЕБ, знешкоджує ворожу ціль. Було проведено десятки тестів на полігонах та на різних ділянках фронту. Тому сьогодні робота цих двох засобів у комплексі показала себе надефективною, бо ця система у своїй роботі дає купольний захист від, наприклад, FPV-дронів дистанцією до 2,5-3 км залежно від рельєфу місцевості. Це РЕБ-РЕР екосистема, яка, по-перше, може керуватися віддалено з будь-якої точки України, а по-друге – на різних рівнях фахівців РЕБ та РЕР можуть надаватися різні права доступу на окремі засоби, ділянки, також доступ і до всієї мережі. Керувати можна віддалено як одним засобом, так і тисячею чи більше.

Філімонов підкреслив, що цей засіб – комплексна РЕБ-РЕР стіна вздовж лінії бойового зіткнення, яка значно зменшить відсоток уражень дронами нашого особового складу, техніки та позицій. Система може використовуватися як в ручному режимі, так і автоматизованому. Завдання фахівців "Квертус" – правильно навчити спеціалістів РЕБ та РЕР Сил оборони України користуватися цим комплексом, що в рази зменшить випадки friendly fire (дружній вогонь).

Директор українського виробництва зазначив, що логіка та філософія проєкту "Атлас" у тому, що на певному етапі стало зрозуміло, що у держави недостатньо коштів, які вона пріоритезує на засоби РЕБ. Відповідно, у "Квертус" вирішили не сидіти та чекати, а долучитися та організували процес, до якого вже залучили відомих людей, презентували та пояснили суть проєкту – реальна фізика, яка працює за певним рішенням. 

Звісно, є очікування, що держава долучиться до цього проєкту, але основний посил – об'єднати та залучити до проєкту людей, бізнеси, благодійні фонди. Щоб закрити 1300 км фронту потрібно 260 засобів "Азімут" та понад 5 тис. засобів "Міраж" – все це об'єднається в одну мережу і дасть можливість системно управляти засобами РЕР та РЕБ. Є сподівання, що, реалізуючи цей проєкт, крок за кроком будуть надходити й кошти. Найближчими днями буде оголошено про відкриття рахунків, "банок" і вже можна буде долучатися до збору коштів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.38
    Купівля 41.38
    Продаж 41.9
  • EUR
    Купівля 44.7
    Продаж 45.37
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
25 березня
16:36
Maxar опублікувала знімки авіабази в Енгельсі
Британська розвідка назвала удар по авіабазі "Енгельс-2" найуспішнішою атакою України з початку року
16:34
Від початку доби на фронті зафіксували 105 боїв: на Покровському напрямку окупанти здійснили 43 атаки
16:28
Петро Порошенко
Нардепи з "Європейської Солідарності" передали Зеленському 145 тис. підписів українців з вимогою скасувати санкції проти Порошенка
16:22
Верховна Рада
Рада підтримала створення в Україні банку фінансової інклюзії
16:13
Джуд Лоу
Джуд Лоу в ролі Путіна: зʼявилися перші кадри з фільму "Кремлівський чарівник" французького режисера Олівʼє Ассаяса
16:08
OPINION
блог Олеся Яхно
"Джетлег": звуження глобального лідерства
15:57
книжки
єКнига: заявки за програмою подали понад 100 тис. молодих українців
15:49
Гривня, гривні, гроші
Уряд у квітні проіндексує пенсії для 630 тис. громадян, котрі працюють
15:49
рубль
Нацбанк відмовився від розрахунку офіційного курсу гривні до російського рубля
15:35
Смартфон
Рада підтримала законопроєкт, який розширить покриття 4G, зокрема в селах
15:31
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:27
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
"Ми будемо чинити опір": Фредеріксен назвала тиск США на Данію та Гренландію неприйнятним
15:23
Ізраїльські поселенці побили та передали військовим палестинського режисера Баллала, фільм якого "Немає іншої землі" отримав "Оскар"
15:20
лісові пожежі в Південній Кореї
Масштабні лісові пожежі в Південній Кореї загрожують селищу зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
14:50
Ексклюзив
Петро Порошенко
Нардепи з "ЄС" передали Стефанчуку 145 тис. підписів за скасування санкцій РНБО проти Порошенка
14:16
Папа Франциск
Папа Франциск був настільки близький до смерті, що медики розглядали питання про припинення лікування
14:15
Оновлено
Дмитро Пєсков
У Москві прокоментували перемовини РФ і США в Ер-Ріяді: змісту не оприлюднюватимуть, а спільної заяви не було "через позицію України"
14:14
Дональд Трамп
Путін подарував Трампу портрет: його передав Віткофф
14:05
OPINION
блог Євген Дикий
"Сотник Кемаль" чи "Великодня капітуляція"?
13:54
вибух
У Чехії стався вибух на складі боєприпасів: постраждала людина
13:39
айфони
ДПС викрила дві відомі мережі електроніки у несплаті податків на понад 286 млн грн
12:56
Агресивна війна РФ і відновлення України: у Страсбурзі сесія конгресу місцевих і регіональних влад Європи почалася з українського гімну
12:55
Коригував удари РФ по Силах оборони на Курщині: на Сумщині викрили "крота" ГРУ - військового ЗСУ
12:54
Двом чоловікам, які на замовлення спецслужб РФ намагалися підпалити приймальню депутата Київради, оголосили підозру
12:53
Володимир Зеленський і Еммануель Макрон
Зеленський 26 березня відвідає Францію та зустрінеться з Макроном
12:51
Ексклюзив
мобілізація росія, чмобікі
Росіяни ще на рік мають живу силу без оголошення мобілізації, - Defense Express
12:48
PR
Як вибрати ліжко? Поради ортопеда
12:40
путін
Опитування КМІС: 79% респондентів назвали категорично неприйнятними вимоги РФ для припинення вогню
12:39
Данія
Данія виділила €130 млн для компаній, готових інвестувати у виробництво зброї для України
12:21
Хмарна погода
Наталка Діденко розповіла, де в Україні дощитиме 26 березня
12:20
Суд у Швейцарії зняв звинувачення у корупції з експрезидента ФІФА Блаттера та колишнього очільника УЄФА Платіні
12:05
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після 30-денного припинення вогню Трамп піде з процесу та скине все на Європу, - Безсмертний
12:04
Оновлено
США Україна
Делегації США й України завершили другий раунд переговорів в Ер-Ріяді, - ЗМІ
12:03
OPINION
Альтернативна реальність як результат перемовин
12:03
Оновлено
Російський удар по центру Сум 24 березня: кількість постраждалих зросла до 101, серед них діти
11:43
Агенція США з глобальних медіа виділить "Радіо Свобода" частину гранту
11:35
Олександр Лукашенко
"Пів світу мріє про нашу "диктатуру": в Білорусі всьоме "інавгурували" самопроголошеного президента Лукашенка
11:33
Boeing
Пасажирський літак зі США до Китаю розвернули, оскільки один з пілотів забув паспорт
11:17
на фото: Хав'єр Мілей
Президент Аргентини Мілей доручив розсекретити документи про нацистів, які прибули до країни після Другої світової війни
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
У Трампа не дбають про безпеку військових планів, а воєнні цілі Кремля не змінилися. Акценти світових ЗМІ 25 березня
Більше новин