Аналітика

Україна розгортає власні можливості у далекобійному протистоянні з РФ. Колонка Сергія Згурця

29 липня, 2024 понедiлок
20:26

Розробки українського оборонно-промислового комплексу демонструють дивовижні результати. Яскравим підтвердженням є операція ГУР у ніч на 27 липня

Зміст

Щодо використання Україною Storm Shadow по території РФ

У Великій Британії вкотре з'ясовують, чи може Україна використовувати крилаті ракети Storm Shadow по об'єктах на території Російської Федерації. Один з парламентаріїв, тіньовий міністр оборони Великої Британії Джеймс Картлідж звернувся з запитом щодо позиції країни з цього питання. На цей запит парламентський заступник держсекретаря з питань оборони Люк Поллард офіційно відповів: "Позиція Великої Британії щодо Storm Shadow не змінилася. Ми чітко даємо зрозуміти, що обладнання, надане Великою Британією, призначене для оборони України. І я впевнений, що член парламенту зрозуміє, що я не буду вдаватись у подальші подробиці", - пояснив один парламентарій іншому.

Тобто з цієї відповіді випливає, що всупереч очікуванням України британські Storm Shadow можна поки що використовувати тільки по летовищах у Криму або на інших окупованих територіях України. Хоча в зоні 300 км вглиб РФ, зокрема у Брянській, Курській та Білгородській областях, розташовано щонайменше 20 летовищ, які використовуються як аеродроми "підскоку" або як базові аеродроми, з яких злітають російські винищувачі й бомбардувальники, а потім скидають КАБи на наші міста та наші лінії оборони з темпом близько 100 бомб за добу. Знищення літаків на таких базах є найбільш логічним способом завдати ворогу збитків і знизити наступальний потенціал противника.

Атака на три ворожих аеродроми у РФ

Україна розгортає власні можливості у далекобійному протистоянні з РФ. Розробки українського оборонно-промислового комплексу демонструють все більш дивовижні результати. Яскравим підтвердженням цього стала операція в ніч на 27 липня, що була проведена Головним управлінням розвідки, з атакою на три ворожих аеродроми - це "Енгельс" у Саратовській області, "Дягілєве" у Рязанській області та база "Оленья" в Мурманській області.

Президент України вже зазначив, що дев'ятий департамент ГУР завдав удару по об'єкту на відстані 1800 кілометрів. Очевидно, що йдеться саме про авіаційну базу "Оленья", де розміщуються російські стратегічні бомбардувальники Ту-22М3. Сьогодні, 29 липня, представник ГУР Андрій Юсов обережно підтвердив факт ураження і пошкодження одного з російських бомбардувальників. Операція була проведена за допомогою дронів. Тип дронів, який використовувався, поки що не відомий. Хоча знаємо, що Україна має цілу лінійку далекобійних систем, які здатні долати відстань до 1800 кілометрів.

Удар по аеродрому "Оленья" є показовим саме щодо дальності, тому що раніше були приклади, коли українські дрони знищували НПЗ на відстані 1000 км, потім був удар по виробництву "шахедів" на відстані 1200 км. А зараз ми говоримо про 1800 км. Якщо космічні знімки підтвердять результати влучень, то цю операцію можна повторити. Тобто можемо фіксувати нову концепцію Збройних Сил України, яка спрямована на завдання глибинних повітряних ударів по російських об'єктах. Це стає більш системним і масовим. Головне, щоб концепції української сторони підтримували наші партнери, де також є далекобійні ракети. Важливо забезпечити політичну підтримку, аби ці ракети завдавали ударів у глибину території РФ.

Ситуація на Харківському напрямку

А поки що ворог намагається використовувати свої переваги, зокрема в чисельності особового складу. Наразі на значній ділянці фронту ворог проводить штурмові дії, попри власні втрати. Розуміючи, що надання військової допомоги Україні буде збільшуватися й вікно можливостей для росіян може закритися. Зараз на різних ділянках фронту ворог намагається просуватися.

Віталій Литвин, герой України, офіцер відділення розвідки бригади "Рубіж" НГУ, розповів, що у зоні дії його підрозділу на Харківському напрямку основною проблемою є оперативно-тактична авіація ворога, яка завдає ударів некерованими ракетами та керованими авіабомбами. Противник проводить розвідку боєм відділенням 10-12 військовослужбовців. Якщо вони розуміють, що тут їм не дадуть просунутися, то окупанти шукають іншу ділянку. А коли знаходять таку ділянку, то туди відправляють більшу кількість особового складу. І саме на цій ділянці загарбник застосовує оперативно-тактичну авіацію як підготовку до повноцінного штурму. Але на даному етапі наші FPV-дрони та дрони для корегування артилерійського вогню  виявляють ще раніше ворожі штурмові групи та знищують їх, коли противник навіть не встигає провести розвідку боєм чи штурмові дії.

Офіцер зазначив, що навколо селища Глибоке ворог зараз починає проводити штурмові дії. Спочатку він проводить розвідку боєм, а потім намагається працювати більшою чисельністю своїх бійців за підтримки броньованої техніки, танків або БМП. Однак успіху на цій ділянці фронту загарбник не має. Проте, як і українські бійці не просуваються там вперед, так і противник стоїть на місці. Завдяки дозволу західних партнерів бити по території РФ, плече ворожої логістики відсунулося та ускладнилося на цьому напрямку.

Карта бойових дій: Харківщина

Військовий додав, що особливостей у використання ворогом штурмових груп немає. Противник застосовує FPV-дрони, використовує велику кількість артбоєприпасів та систем. Однак найбільшою особливістю є застосування по всій лінії бойового зіткнення понад 100 КАБів на добу, а з них близько 40% саме на Харківському напрямку. Щодо інтенсивності противника на напрямку Липці - Глибоке, то це може бути одна штурмова спроба на добу, однак використання оперативно-тактичної авіації високе. А у населеному пункті Спірне штурмові дії не припиняються, проте використання ворожої авіації там низьке. Загарбник застосовує велику кількість FPV-дронів, дронів зі скидами. На Сіверському напрямку така інтенсивність набагато більша, ніж на Харківському.

Литвин зауважив, що удосконалення РЕБ з обох сторін йде постійно. Коли удосконалюється наш РЕБ, то противник переходить на інші частоти, йому доводиться модернізувати свої БПЛА та інші засоби аеророзвідки. Так само й наші БПЛА модернізуються. Це такі собі перегони технологій, які відбуваються постійно. Нам треба дивитись у майбутнє, які частоти може ворог використовувати завтра, щоб ми вже сьогодні готували свої системи РЕБ для протидії російським БПЛА.

Тобто треба дивитися у майбутнє, фінансувати виробництво РЕБ сьогодні, щоб вони діяли завтра. Сучасна війна постійно змінюється. Наприклад, велике використання FPV-дронів вносить певні моменти у підготовку звичайного піхотинця, який має розумітися, як звучить БПЛА, FPV, "Орлан" чи Mavic, як маскуватися від дрона з тепловізором. Тобто це постійне удосконалення інструкторів, які виїжджають у зону виконання службових бойових завдань, де проводять операції з піхотою, підрозділами розвідками, а потім передають набутий досвід рекрутам. Удосконалення підготовки військового - безперервна частина самої підготовки.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
Більше новин