Ексклюзив

Щоб поставити крапку в існуванні російської церкви в Україні, потрібні ефективні дії уряду, - Княжицький

20 серпня, 2024 вiвторок
20:12

Народний депутат України Микола Княжицький прокоментував прийняття Верховною Радою законопроєкту про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у Росії

Зміст

Про це він розповів у етері Еспресо.

"Мені приємно, що ми досягли успіху в парламенті, але для того, щоб, як ви кажете, поставити крапку в існуванні російської церкви в Україні треба, щоб, вже маючи в руках закон, діяв ефективно уряд. От коли вони припинять діяльність в Україні, в мене буде полегшення, а поки що мені здається, треба ще більше працювати, хоча це досягнення, справді, є надзвичайно великим", - зазначив він.

Микола Княжицький зокрема розповів про роботу над законопроєктом, який 20 серпня підтримав парламент.

"Цей документ, який подав уряд, спочатку був дуже слабким, ми перенесли туди досить багато ефективних положень з мого законопроєкту, з якого власне почалася ця дискусія про заборону діяльності російської церкви в Україні 8221, як загрози національної безпеки. Це якраз була філософія мого закону, законопроєкту мого і колег, які зі мною його підписали й адвокатували, це були представники різних фракцій, нашої “Європейської Солідарності”, але не тільки, закону колеги Констанкевич про спрощення переходів до ПЦУ і закону, який ініціювала Служба безпеки України. Всі ці закони ми по суті об’єднали в такий один, він не обмежує діяльності жодної з українських церков, він забороняє діяльність російської церкви, а також тих, хто їм підлеглі, чи мають з ними зв’язки, чи їм підпорядковуються. Тому що ця структура, яка називається церквою в Росії, насправді це не церква - це ворожа громадська організація, яка працює з метою знищення незалежності України, допомагаючи ФСБ і армії, і очевидно, що її діяльність в Україні мала бути припинена", - сказав нардеп.

Він зауважив, що в законопроєкті не говориться про Томос.

"Поправок дійсно було дуже багато, дві ключові тези туди не увійшли з мого закону, я вважаю, це помилкою, але ми на це погодились поки що як компроміс. Я був переконаний, що Томос необхідно внести в закон, бо за Томосом зверталася не церква, тоді президент Порошенко звернувся до парламенту, парламент звернувся до Святійшого Варфоломія, це була ціла процедура. І Томос надається і державі, і церкві, і народу, і суспільству, і мав би бути закон, який це регулює, і те, що в Україні православ’я єдине й одне це ПЦУ, з їхнього благословення чи дозволу можуть виникати та діяти якісь інші православні церкви, якщо вони будуть вважати це за потрібне. Так говорить канонічне право і так це працює у багатьох європейських країнах на підставі законів. Ці пункти не були враховані, через це ми будемо мати ще проблеми якісь певні, я думаю, колись ми обов’язково це зробимо так, як зробили інші європейці, але дуже багато інших поправок і моїх, і моїх колег були враховані", - зазначив Микола Княжицький.

Шлях до заборони в Україні УПЦ МП

Проукраїнські політичні сили та громадські рухи виступали з вимогою зупинити функціонування УПЦ МП ще з перших років Незалежності. Але тільки після повномасштабного російського вторгнення, коли правоохоронці почали масово документувати факти сприяння ворожій армії з боку структур та ієрархів церкви Московського патріархату, за це питання предметно взялася влада. 1 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, пов'язаних із центрами впливу в Росії. Підготовка та розгляд відповідного урядового законопроєкту зайняли майже рік.

Найбільший спротив відповідний законодавчий процес мав з боку депутатських груп "Платформи за життя та мир" і "Відновлення України", куди входять колишні "регіонали" Януковича і Медведчука, та певних середовищ всередині "Слуги Народу".

Зрештою в жовтні 2023 року законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій" (№8371), що забороняє УПЦ МП, проголосували в першому читанні.

У березні 2024 року комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні та в цілому законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією

21 квітня депутати від двох фракцій заблокували трибуну, вимагаючи винести на голосування парламенту, зокрема, законопроєкт про заборону УПЦ МП.

2 травня Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики звернувся до апарату парламенту з вимогою пояснити відсутність на сайті ВР тексту законопроєкту про заборону московського патріархату. 3 травня в апараті ВРУ заявили, що кінцевий варіант порівняльної таблиці до законопроєкту про заборону Московського патріархату надали 1 травня Головному юридичному управлінню.

Народний депутат Микола Княжицький, коментуючи в ефірі Еспресо затягування голосування закону щодо заборони УПЦ МП, зазначав, що  це пов'язано з лобізмом проросійських депутатів.

28 травня представники українських громадських організацій і рухів виступили зі спільним закликом до керівництва парламенту та владної більшості невідкладно ухвалити закон про заборону РПЦ і постанову про деколонізацію назв населених пунктів України.

Наприкінці червня спікер Ради Руслан Стефанчук сказав, що в парламенті триває збір підписів щодо закону про заборону Московського патріархату, тож законопроєкт внесуть до залу, коли зберуть 240 підписів. 

21 липня 2024 року стало відомо, що 70 депутатів Верховної Ради України виступили з ультимативною вимогою до керівництва парламенту і президентської фракції щодо остаточної заборони УПЦ МП. Серед них були й представники партії влади "Слуга Народу".  

22 липня у Верховній Раді деякі представники партії "Слуга Народу" й ОПЗЖ у коаліції відмовилися ставити законопроєкт стосовно заборони УПЦ (МП) в Україні. 23 липня нардепи з різних фракцій заблокували трибуну Ради, вимагаючи прийняти законопроєкт про заборону діяльності російської церкви.

1 серпня комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики заявив про кампанію з дискредитації законопроєкту №8371 про заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ.

10 серпня Зеленський анонсував "рішення, яке зміцнить нашу українську духовну незалежність". 

Народний депутат Володимир В'ятрович зазначив, що законопроєкт про заборону УПЦ (МП) планують проголосувати в серпні. А нардеп Микола Княжицький 16 серпня повідомив, що законопроєкт №8371, який забороняє діяльність УПЦ (МП), розглянуть на найближчому пленарному засіданні Ради.

17 серпня Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) підтримала законодавчу ініціативу щодо заборони діяльності релігійних організацій, повʼязаних з Росією.

Верховна Рада у вівторок, 20 серпня, проголосувала у другому читанні та в цілому за законопроєкт №8371, що передбачає заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі.

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.31
    Купівля 41.31
    Продаж 41.8
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
19 вересня
18:46
За день росіяни атакували Нікопольщину понад 20 разів: пошкоджені будинки та господарські споруди
18:40
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:35
путін
Путін заявив, що РФ цьогоріч планує збільшити виробництво дронів майже вдесятеро
18:29
застосунок Дія
Особистий кабінет і чатбот: Дія.Бізнес оновив портал
18:28
Ексклюзив
ракета "Довгий Нептун"
У зоні потенційної досяжності засобів Сил оборони є ще близько 7 схожих арсеналів: Defense Express про удар по складу РФ
18:14
Оновлено
РФ атакувала Сумський геріатричний пансіонат: одна людина загинула, 12 поранено
18:05
OPINION
В Україні діють ботоферми на кшталт кремлівських
18:04
Будапешт повінь
У Будапешті Дунай почав затоплювати вулиці: пік повені очікують 21 вересня
17:54
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія Ізраїлю атакувала об'єкти "Хезболли" в Лівані
17:40
швидка
У Херсоні окупанти скинули вибухівку з БПЛА: один із постраждалих у важкому стані
17:40
iPhone 16
У Росії запустили попередні продажі нового iPhone 16, попри експортну заборону Apple
17:36
Книги
Цьогоріч Україна вперше візьме участь в одному з найбільших книжкових ярмарків світу Liber
17:36
В Грузії затримали підозрюваного в жорстокому вбивстві трансгендерної моделі
17:29
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог намагався проводити штурми навіть на мотоциклах: боєць ЗСУ Барна про Сіверський напрямок
17:23
Українська співачка Dakooka записала пісню з російським гуртом "Аигел", що написав саундтрек до "Слова пацана"
17:15
на фото ситуація на фронті
На фронті від початку доби відбулося 95 боєзіткнень: на Покровському та Курахівському напрямках ворог атакує найбільше
17:10
Огляд
Атака дронів, яка викликала землетрус у РФ, або черговий натяк про надання дозволу на удари західними ракетами. Пояснюємо
17:02
Бєлгород
Росіяни в Білгородській області замінували дамби, - ОТУ "Харків"
16:57
"Болісні дні": донька хворого на деменцію Брюса Вілліса розповіла про стан актора
16:56
Оновлено
Радослав Сікорський
Глава МЗС Польщі Сікорський запропонував передати Крим під мандат ООН для підготовки референдуму. Меджліс відреагував
16:52
На фото: Репер Diddy
Вдруге відмовили в заставі: звинувачений у секс-торгівлі репер Diddy залишиться за ґратами
16:43
прапор Росії
Впродовж року з Росії виїхали понад 2 млн іноземців
16:35
сонячні батареї
В YASNO розвінчали три найпоширеніші міфи про сонячні електростанції
16:22
В Україні взимку можуть вимикати світло до 18 годин на добу, - місія ООН
16:03
вогонь, полум'я, пожежа
Окупанти завдали подвійного удару по медзакладу на Сумщині: поранено двох людей
16:03
OPINION
Віктор Каспрук
"Курський синдром" як ознака розпаду путінізму
15:55
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Українська сторона вирішила зіграти на випередження: політолог Фесенко про план перемоги України
15:53
National Media Talk
Українські медіа є агентами змін, попри війну, - президентка Internews Network
15:53
Микола Тищенко, суд
Миколі Тищенку продовжили запобіжний захід на два місяці
15:46
ПриватБанк попередив про нову шахрайську схему
ПриватБанк розширив перелік країн, у які безоплатно доставлятиме картки
15:44
КМДА
Пораненим на війні киянам місто виплачуватиме 45 тис. грн одноразової допомоги
15:43
Верховна Рада
Рада підтримала в першому читанні реформу Рахункової палати. Нардеп Фролов розповів подробиці змін
15:30
Верховна Рада
Рада ухвалила в цілому законопроєкт про реформування митниці. Це структурний маяк МВФ
15:23
Урсула фон дер Ляєн
У ЄС є план енергетичної допомоги Україні, - фон дер Ляєн
15:23
Олександр Мережко
"Я сповнений оптимізму": голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики Мережко про переведення Безуглої
15:09
Оновлено
Марʼяна Безугла
Рада звільнила Безуглу з посади заступниці комітету з питань нацбезпеки й оборони. Нардепка прокоментувала
14:58
Танки Leopard, самохідні гаубиці та дрони: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
14:25
Німеччина уряд
Німеччина готує екстрений пакет допомоги Україні на майже €400 мільйонів, - Reuters
14:24
На фото: Гарві Вайнштейн
Ще одна жінка висунула звинувачення в сексуальних домаганнях проти Гарві Вайнштейна
14:19
Руслан Стефанчук
Рада не давала Одарченку жодних дозвільних документів на перетин держкордону, - Стефанчук
Більше новин