Аналітика

Страта українського полоненого та ядерний шантаж Путіна. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
12 квітня, 2023 середа
22:59

Ворог вкотре намагається залякати наших воїнів і нас з вами. У соцмережах з'явилося відео, на якому російські агресори катують українського полоненого

Зміст

Про відео страти українського полоненого

Ворог вкотре намагається залякати наших воїнів і нас з вами. Учора,11 квітня, ввечері у соцмережах з'явилося відео, на якому російські агресори катують українського полоненого і відрізають йому голову поки він ще живий. У Міністерстві оборони України закликали не розповсюджувати це відео, а СБУ повідомила про початок розслідування за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Також було заявлено, що питання про страту українського полоненого має розглянути й комітет ООН з прав людини. Хоча до того вже є низка значних і кричущих фактів порушення ворогом усіх можливих і неможливих норм та правил введення війни. Зараз противник знову вдається до акції залякування і демонстраційної страти українського військового. Протягом тижня з'явилося два таких відео, на яких показано обезголовлення українських солдатів. Зняті вони у різний час, під час окремих подій - одна влітку, а друга, можливо, у Бахмуті. Зазвичай вороги публікують такі відео, коли у росіян все дуже погано, коли вони мають поразки на лінії фронту, коли у них закінчуються сили та коли вони бояться наступу.

Подібна жорстокість окупантів є їхньою системно-психологічною зброєю з метою терору та залякування українців. Але це має лише зворотну реакцію з нашого боку, йдеться зовсім не про страх. Питання у тому, щоб на це зреагував світ і остаточно зрозумів, що Росія – це держава-терорист. До речі, про це сказав президент України Володимир Зеленський та наголосив на тому, що кожен лідер країни повинен реагувати, не чекати, що це забудеться, що пройде час і про це не будуть пам'ятати. Про це будуть пам'ятати! Ніхто не зрозуміє, якщо лідери не зреагують. Зараз потрібно діяти! І нам потрібно максимально зосередитися на лінії фронту, наголосив президент.

Зосередитися на фронті, як на мене, означає завдати максимальних збитків ворогу. Це те, що зараз роблять наші Сили оборони. А цивілізований світ має допомагати Україні зброєю та фінансами, стискати зашморг санкцій навколо Росії.

Достатньо складно перебудуватися на іншу тему з огляду на жорстокі дії, які чинить Росія над нашими полоненими, але спробую.

МАГАТЕ неспроможне захистити ЗАЕС

Росія сьогодні провела випробування нової ядерної ракети. Крім того, країна-агресорка тривалий час фактично тримає у заручниках увесь світ, захопивши ЗАЕС. Тиждень тому керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку атомну станцію і заявив, що гарантувати безпеку станції вже неможливо. Кількість російських військових поблизу станції збільшилась, її неможливо захистити. Але так і не визнає, що у цьому винні саме російські військові. Може МАГАТЕ працює на окупанта?

Михайло Гончар, експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", зауважив, що МАГАТЕ - це міжнародна організація під дахом ООН. А що являє собою ООН коментувати зайве, тому внутрішньо оонівська організація не може бути кращою за свою парасолькову структуру. На жаль, очікувати дива від МАГАТЕ не доводиться. Щобільше, такі заяви є аморфні. Зустріч у Калінінграді виконавчого директора з керівником Росатому Ліхачовим - це зайвий додатковий стимул для Росії продовжувати ядерний шантаж. Це прояв слабкості не просто МАГАТЕ, а прояв слабкості західного світу, який не в змозі ефективно використовувати наявний інструментарій. Наприклад, санкціонувати Росатом, тому що головний оператор ядерного шантажу - це Росатом.

Михайло Гончар сказав, що спільно зі збройними силами Росії та окупаційним контингентом, який розміщений на території ЗАЕС Росатом здійснює менеджмент ядерної ескалації у взаємодії з військовим командуванням. Зараз дуже небезпечний момент. За наявною інформацією здійснюється встановлення вибухових пристроїв, які мають спрацювати у певний час "Ч". Вони встановлюються у системі колекторів циркуляції технічної води, у системі охолодження другого контуру, яка надходить від так званих бризкальних басейнів - це басейни охолодження. Якщо щось трапляється з цим колектором, по якому вода потрапляє на чотири енергоблоки із шести, то у випадку з перебоями з постачанням води за дві-три доби чекатиме фукусімський сценарій. Коли ці речі ми спостерігаємо, це означає, що готується повторний варіант ядерного шантажу на додаток до того, що відбувається зараз на території Білорусі, де Путін й Лукашенко готують розміщення тактичної ядерної зброї.

Замисел ворога доволі легко прочитується. Якщо ЗСУ вдадуться до контрнаступальних дій, почнеться ядерний ультиматум. Він буде супроводжуватися масованою пропагандою з боку Росії, що, мовляв, це Україна обстрілює ЗАЕС, це Україна займається ескалацією. Росіяни будуть посилатися на оцінки МАГАТЕ, що навколо ЗАЕС небезпечна ситуація і вона погіршується. Потрібно бути готовими до таких сценаріїв, щоб їх унеможливити, тому необхідно закликати наших стратегічних партнерів робити тиск, щоб подібний сценарій був унеможливлений. Потрібні жорсткі санкційні дії.

Санкції проти Росатому

Експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин вважає, що ядерне лобі Росії, на відміну від газового, діяло більш тихо і непомітно, але не менш ефективно. Насправді як говорять фахівці з ядернопромислової сфери у США, заміщення російських постачань уранової сировини було б цілком логічним, і це можливо зробити й за рахунок американських постачань, і канадських, і австралійських, а головне – потрібно вичленити російські постачання, які називаються тільки російськими, бо насправді частка Росії на світовому ринку уранової сировини кілька відсотків, здається не більше 5%. Основним гравцем є Казахстан, але він продовжує перебувати під парасолькою Росатому, хоч намагається зробити певні кроки, але все-таки оглядаючись на Москву. Тому, тут потрібні динамічні дії з боку західних урядів, однак ми там не бачимо достатньої політичної волі. Вже не говорячи про троянського коня Росії в Європі Угорщини, яка блокує дії ЄС у цьому напрямку. Треба діяти, а приклад Великої Британії є показовим, коли 24 лютого були запроваджені санкції проти Росатому, кількох підприємств та низки фізичних осіб, що викликало страшенне невдоволення у Росії. Британський атомний сектор мало пов'язаний з російським. Основним блокувальником санкцій у Європі проти Росатому є Франція. На жаль, ми бачимо деструктивну позицію Франції по низці питань. Що стосується Росатому та інших деяких санкцій, то Франція стала серйозним гальмом на шляху санкційного прогресу.

Санкцій проти Росії працюють недостатньо

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" розповів про дослідницький проєкт, який виконувався спільно з Інститутом чорноморських досліджень. Завжди наголошувалося на тому, що санкційні режими, які вводяться проти Росії, недостатні. Завжди бракувало більш жорстких підходів. З одного боку, не можна сказати, що санкції не працюють, але з іншого – результат недостатній, бо вони не зупиняють агресії, але її лише пригальмовують. Виділю лише дві речі, це сировинний блок, тобто експорт нафти, газу, нафтопродуктів, а інший блок – інтегральні схеми, які необхідні для виробництва високоточної зброї. Зараз кругом пишуть, що доходи Росії від нафтогазового експорту упали протягом першого кварталу 2023 року на 45%. Але насправді, коли ми поглянемо глибше, то побачимо іншу картину. Бо це падіння на 45% відносно 2022 року, у якому Росія отримала небачені за останні 27 років доходи від енергетичного експорту, які становили $384 млрд. А для порівняння у 2021 році було $253 млрд. Тобто у 2022 році Росія отримала на 51,5 % більше доходу, а ніж за попередній рік. І тому, коли ми говоримо про падіння у першому кварталі цього року, то практично Росія за підсумками цього року вийде приблизно на рівень доходів 2021 року. А це теж були немаленькі доходи. Найменші доходи Росія отримала у 2020 році, коли упала на світовому ринку ціна нафти, і був дохід всього $167 млрд. Але це не зупинило Росію, як ми бачимо до підготовки повномасштабної війни.

Гончар зауважив, що потрібно робити кроки на пониження цінової стелі для російських енергоресурсів. Бо поки у Росії є дохід у таких масштабах, то вони можуть попри всі санкційні речі платити податки у федеральний бюджет, таким чином фінансуючи війну. Цінова стеля має бути опущена до рівня собівартості. Те, що стосується високотехнологічних речей, мікросхем, які використовуються Росією для виробництва високоточної зброї чи створення розумних бомб, які вони почали використовувати на фронті, то попри санкції проти Росії, існує достатньо лазівок. Росіяни й не приховують і відкрито кажуть, що варіанти знайдені. Потрібно створити механізм, який би унеможливлював таку операцію. Зараз постає питання створення подібної до КОКОМ (координаційний комітет з експортного контролю) структури, яка зможе ущільнити цю санкційну перфоровану стіну, через яку до Росії потрапляє все, що їй необхідно для виробництва високоточної зброї. Потрібно затягнути ласо на шиї агресора.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
08:36
Оновлено
Росія запустила "шахеди": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:34
Ексклюзив
Карта бойових дій за 13-20листопада
У Часовому Ярі з доступу до води лишилась одна свердловина, - очільник МВА
08:33
Газпром нафта
Росія поставила КНДР понад мільйон барелів нафти за військову допомогу у війні проти України, - BBC
08:30
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 32, серед них діти
08:14
Покровськ
Минулої доби на фронті відбулось 190 бойових зіткнення. Найважча ситуація на Покровському та Курахівському напрямках
08:00
OPINION
Путін грає у Карибську кризу-2
07:54
втрати окупантів
ППО, 1050 військових і 5 артсистем: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:48
біткоїн
Біткоїн виріс до позначки більше ніж $99 тис.
07:00
Жаір Болсонару
Експрезидента Бразилії Болсонару звинуватили в спробі держперевороту у 2022 році
06:48
Ілон Маск
Ілон Маск розкритикував закон Австралії про заборону соцмереж для дітей молодших 16 років
06:41
Олаф Шольц
Шольц має намір балотуватися на другий термін від СДПН, - DW
06:31
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Армія РФ утримує у Чорному морі 6 ракетоносіїв: загальний залп - до 23 "калібрів"
06:20
міни, замінований пляж
Україна використовуватиме надані США протипіхотні міни лише на власній території, - Пентагон
05:55
Анонс
Карпати, УПЛ
УПЛ: розклад матчів і трансляцій 14-го туру
05:30
Анонс
Збірна України, Грузія - Україна
Жеребкування Ліги націй: де та коли дивитись. З ким може зіграти Україна
05:26
Дональд Трамп
Трамп обрав нову претендентку на посаду генпрокурора США
04:43
Володимир Путін
"У продовженні цієї війни зацікавлена лише РФ": МЗС України відреагувало на заяву Путіна щодо використання "Орешніка"
03:34
вогонь, полум'я, пожежа
Партизани допомогли знищити російський підрозділ БПЛА на Донеччині
03:07
Кріштіану Роналду, збірна Португалії, Ліга націй
Знаменитий тренер запропонував Роналду повернутись до європейського футболу
01:27
Роман Яремчук (ліворуч), Албанія - Україна
Українського футболіста можуть вигнати з грецької команди після вдалого матчу за збірну
01:04
МЗС
"Вважаємо вибір Бразилії неправильним": МЗС України про відсутність запрошення на саміт G20
00:47
на фото Верховна Рада України
Засідання Верховної Ради 22 листопада скасували через загрозу удару, - нардеп Батенко
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
Більше новин