Аналітика

Коли на лінії фронту можуть з'явитися винищувачі F-16. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
11 березня, 2024 понедiлок
20:41

Навчання пілотів на сучасних винищувачах відбувається блискавично, але процес підготовки просувається дещо повільніше, ніж очікували Україна й союзники

Про підготовку пілотів та F-16

Почну воєнну рубрику з низки тем, які прокотилися у закордонних ЗМІ та які варті уваги з огляду на важливість нашої безпеки. Насамперед щодо підготовки українських пілотів до довгоочікуваних винищувачів F-16. Американське видання The New York Times сьогодні, 11 березня, повідомило, що 12 українських пілотів будуть готові до бойових дій на F-16 влітку цього року, після 10 місяців підготовки в Данії, Великій Британії, Сполучених Штатах.

US Department of DefenseАле тут є низка цікавих подробиць. Видання відзначає, що навчання пілотів на сучасних винищувачах відбувалося, за оцінками інструкторів, блискавично, але все одно процес підготовки просувається дещо повільніше, ніж очікували Україна та союзники. Головне тут питання у тому, що певний час був витрачений на підготовку щодо опанування технічної мови, технічних подробиць. Умовно кажучи, почали підготовку в серпні, а до польотів приступили лише в січні 2024 року.

Щодо самих винищувачів, то на час закінчення підготовки цих 12 пілотів може бути поставлено в Україну лише 6 винищувачів F-16. Загалом ми знаємо, що Данія, Нідерланди, Норвегія й Бельгія зобовʼязалися відправити в Україну близько 45 літаків, це на 3 ескадрильї. Але фактично постачання цих літаків буде йти згодом, 13 прибудуть лише наприкінці року. Решта десь у 2025 році, але перші 6 будуть раніше. Тобто фактично зараз у нас пілотів буде трохи більше, ніж літаків, які прибудуть влітку.

Щодо обслуговування F-16, тут теж є цікаві подробиці. Виявилось, що на кожен з літаків нам потрібно від 8 до 14 технічних спеціалістів-техніків. Зараз близько 50 українських військових як техніків проходять навчання в Данії. І це так само лише на 6 літаків.

Ще одна тема - підготовка смуг. Тут ми розуміємо, що зараз командування Повітряних сил вирішує це питання. Речник Повітряних сил Юрій Ігнат казав про те, що ми не будемо будувати нові аеродроми, а будемо використовувати ті, що є. Це досить непросто, тому що ворог зараз намагається здійснювати атаки по всіх наших летовищах. Відповідно, забезпечення цих летовищ - важливе питання. І це значуща складова щодо часу передачі літаків до України.

Як на мене, то цей матеріал не про зраду, а про унікальну історію, тому що жодна країна, яка переходила на F-16, не робила це так швидко, як зараз робить Україна. Вважаю, що після передачі перших літаків та першого досвіду буде надолужено темп передачі літаків і підготовки коштом використання інших потужностей.

Пам'ятаємо, що в Румунії є новий навчальний центр, який має стати основною базою для підготовки наших військових. Думаю, що все буде за планом, навіть швидше, але головна інтрига - це перелік озброєння, тому що жодна закордонна публікація поки що не згадує, з яким саме озброєнням будуть передаватися винищувачі F-16 для України. Сподіваюсь, що цей перелік буде достатній для того, аби виконувати місії для протиповітряної оборони й для підтримки наших сил, які здійснюють бойові дії на суходолі.

Про ураження російського командного пункту

А зараз наші Повітряні сили здійснюють удари по противнику, використовуючи літаки Міг-29, Су-27, Су-24. Сьогодні, 11 березня, від командувача Повітряних сил зʼявилася вкрай цікава інформація. Командувач Олещук подякував пілотам за прицільне ураження російського командного пункту. Він написав про те, що дякує за успішну роботу. Жодних інших деталей генерал не навів. Але йдеться про те, що цей пункт управління був розташований на баржі, яка стояла на мілині.

Бойова робота велася 11 березня на Херсонщині. Цікаво, що зараз у російських пабліках шириться істерика, що, ймовірно, на цьому командному пункті був генерал Теплинський. Це, з одного боку, командувач повітряно-десантних сил РФ, а з іншого - людина, яка відповідала за угруповання військ на лівому березі Дніпра. Вважається, що Теплинський - це високодосвідчений генерал. Якщо дійсно на цій баржі був Теплинський, то це буде унікальна ситуація, щоб підтвердити можливості нашої розвідки й можливості наших засобів ураження.

Про боєприпаси для України

Президент Чехії Петер Павел сказав, що найближчими тижнями в Україну почнуть надходити боєприпаси, які були знайдені Чехією в інших країнах. Йдеться про 800 тис. боєприпасів, з яких 500 тис. калібру 155 мм, а решта 122 мм. Петер Павел не називає країни, де будуть ці боєприпаси викуповуватися. Хоча експерти робили припущення, що це може бути Південна Корея, країни Африки та Туреччина. 800 тис. боєприпасів - це достатньо потужна кількість, тому що для потреб здійснення оборони нам потрібно щонайменше 90 тис. боєприпасів на місяць для проведення більш активних дій, а включно з наступальними діями нам потрібно десь понад 200 тис. боєприпасів на місяць.

Щодо імпорту озброєння та техніки, то сьогодні, 11 березня, були оприлюднені дані Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), у яких відзначається, що Україна стала найбільшим європейським імпортером зброї у 2019-2023 роках. Також Україна є четвертим за величиною імпортером зброї після того, як почалася російська широкомасштабна агресія проти України з 2022 року. У цьому дослідженні наголошується, що не менше 30 держав поставили Україні основні озброєння у складі військової допомоги. І показово, що частка нашої країни в глобальному імпорті озброєнь, коли ми міряємо весь світовий експорт та імпорт, займає 5% світового імпорту у порівнянні з 0,1%, як це було перед війною з РФ.

Основними постачальниками озброєнь для Києва, за даними SIPRI, є США, Німеччина, Польща та інші країни. Україна отримала від цих трьох держав 66% зброї, щоб чинити спротив російській агресії. Основний попит на імпорт в Європі на тлі війни з РФ є якраз на боєприпаси, артилерію та засоби ППО. Зараз попит на суходільні засоби ППО став кардинально значним, що пришвидшує у низці країн темпи виробництва засобів ППО.

Про постачання ракет Taurus Україні

Ще згадаємо новину, яка пов'язана з подіями цього дня і тижня, - це ситуація, яка відбувається у Німеччині. Пам'ятаємо, що тривалий час Україна просить від Німеччини постачання ракет Taurus. І сьогодні, 11 березня, стало відомо, що міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок підтримала пропозицію свого британського колеги Девіда Кемерона, що можна здійснити обмін крилатими ракетами між Великою Британією та Німеччиною, і від цього обміну має виграти Україна. Йдеться про те, що, якщо напряму Німеччина за певних обставин поки що побоюється постачати Taurus до України, то пропонується версія надати ці крилаті ракети Британії, а звідти до України відправлять відповідну кількість ракет Storm Shadow.

Такий обмін виглядає цілком цікавим рішенням. Але слід розуміти, що у цьому сенсі знімаються певні технічні питання, бо є складнощі з інтеграцією ракет Taurus до Су-24М, які використовує Україна. Представники компанії MBDA говорили, що це займе від шести місяців і більше. Також нам відома історія з російським підслуховуванням перемовин німецьких генералів, які визначали технічні складнощі з використанням Taurus для ударів по Кримському мосту. Але я певен, що вся ця історія не вплине, і Німеччина суттєво не відкладе постачання ракет Taurus, однак буде проміжний етап, що ці ракети можуть бути передані Великій Британії, а до України надійдуть Storm Shadow.

Тут інтрига полягає у тому, з яких винищувачів чи бомбардувальників, чи багатофункціональних літаків буде використовувати Британія ці німецькі ракети, тому що так само є проблема інтеграції до британських зразків. Але у будь-якому разі розуміємо, що вкрай важливо наполягати, аби європейські країни забезпечили подальшу суттєву підтримку України.

Ситуація на фронті

Зараз найскладніші напрямки – Новопавлівський та Авдіївський. На цих двох ділянках за минулу добу відбулося 64 бойових зіткнення. Ворог намагається здійснювати атаки навколо Новомихайлівки, але просувань у противника немає. Щодо Авдіївки та всій лінії зіткнення там, починаючи від населених пунктів Бердичі, Орлівка і далі на південь, то характерно, що українські війська проводили низку контратак на цій ділянці, а у загарбника руху не відбулося.

Сподіваюся, що зараз ситуація виглядає доволі контрольовано, особливо з огляду на те, що за останні декілька днів кількість боєприпасів, які використовує українська армія на лінії зіткнення, збільшилася. А це говорить або про постачання, або про активне використання резервів наших Збройних Сил. Це достатня передумова для того, аби знищувати ворога доволі активно по всій лінії фронту, про що і свідчить статистика Генштабу ЗСУ щодо втрат противника за кожну добу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
1 травня
23:46
Держдепартамент США
РФ використала заборонену хімічну зброю на війні в Україні, - Держдеп США
23:24
ракета Х-59
Росіяни обстріляли цивільні об'єкти в Одесі: постраждало понад десять людей
23:23
Вадим Гутцайт
В Італії ввімкнули гімн РФ під час нагородження "нейтрального" велогонщика. Україна відреагувала
22:40
повістка
У Міноборони обіцяли запустити "електронну чергу" до ТЦК
22:37
Межигір'я
Стартував процес передачі майна "Межигір'я" у власність держави
22:20
Оновлено
протести в Тбілісі
Парламент Грузії підтримав закон про "іноагентів" у другому читанні: у Тбілісі розпочались сутички між активістами та МВС
22:06
фейк
"Бійців ЗСУ годують відходами в лікарні в Нових Санжарах": черговий вкид росіян
21:49
Фейк, Росія
"3-тя штурмова бригада відмовила Сирському зупинити прорив фронту під Очеретиним": росфейки за 1 травня
21:45
санкції проти Росії
США оголосили новий пакет санкцій проти РФ: які сфери він покриває
21:04
Ексклюзив
НАТО
Експерт Розумний вважає, що Україна не отримає запрошення для вступу до НАТО під час майбутнього саміту
20:56
Ілля Вітюк
Зеленський звільнив головного кіберрозвідника СБУ через скандал з медіа та провів інші перестановки в спецслужбі
20:55
Оновлено
на фото Золочів після обстрілу
РФ атакувала КАБами Золочів на Харківщині: є загиблі, серед поранених – дитина
20:42
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
На території РФ було уражено 13 НПЗ, що впливає на економічні та військові спроможності Росії. Колонка Сергія Згурця
20:27
Ексклюзив
гроші
Конфіскація російських активів: економіст Пендзин про потенційну загрозу для стабільності євро
20:27
На фото прапор ОАЕ
США, Британія та ЄС тиснуть на ОАЕ через співпрацю з Росією попри санкції, - Reuters
20:25
Володимир Зеленський
Україна готує ще 7 безпекових угод, зокрема зі США, - Зеленський
20:04
OPINION
Костянтин Корсун
Чи звільнять "Вікторію ШІ" з МЗС?
19:56
на фото: Майк Джонсон
Республіканці планують ініціювати відставку спікера Палати представників США Джонсона
19:24
ЗСУ
Українська авіація вдарила по пункту управління росіян, на фронті відбулося 100 боєзіткнень
19:22
Київ Цифровий
У "Києві Цифровому" з'явився учнівський проїзний
19:01
Вчені знайшли докази того, що континенти утворилися в результаті ударів гігантських метеоритів
Учені пояснили, що за яскраві спалахи могли бачити українці вночі
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 798-го дня війни: ГУР атакувало нафтопереробний завод в Рязані, а у Повітряних силах очікують перші F-16 після Великодня
18:56
алкоголь
Росіяни на ТОТ планують відкрити мережу алкомагазинів і втричі підвищують акциз на вино, - голова Бердянської МВА
18:54
Кіліан Мбаппе, Ліга чемпіонів, ПСЖ
"Боруссія Дортмунд" - ПСЖ: букмекери дали прогноз на півфінал Ліги чемпіонів
18:26
Віола фон Крамон
Євродепутатка закликала скасувати для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС
18:19
руйнування
Від початку великої війни Україна повідомила про підозри 100 вищим офіцерам РФ
18:18
Маріуполь
У районі Маріуполя прогриміли вибухи: окупанти посилили перевірки автівок у місті
18:00
OPINION
Юрій Бутусов
Скільки триватиме війна і що таке перемога для України
18:00
нова книжка Сергія Руденка "Анатомія війни. Путін і Україна"
"Про те, як і чому сталася російсько-українська війна": у Сергія Руденка виходить нова книжка "Анатомія війни. Путін і Україна"
17:59
Інтерв’ю
Павел Коваль прибув на фронт й долучився до передачі техніки ЗСУ
Україна має провести мобілізацію: у цьому Українську державу ніхто не замінить, - польський депутат Павел Коваль
17:51
Ексклюзив
ветеран
Ветеранський бізнес: віцепрезидент ICC Ukraine Олексієнко закликав долучити до розробки законопроєкту Мінфін і Мінекономіки
17:47
Ентоні Блінкен та Іцхак Герцоґ
Блінкен відвідав Ізраїль і закликав підписати угоду про перемир’я в Газі
17:35
Мобілізація, повістки
Україна офіційно не зверталася до Польщі з проханням видати військовозобов'язаних чоловіків, – посол Зварич
17:32
Дмитро Табачник
В Україні конфіскували майно Табачника - ексміністра освіти часів Януковича
17:28
Андрій Ярмоленко, Динамо, УПЛ
Ярмоленко допоміг "Динамо" обіграти "Верес" і піднявся в рейтингу найкращих бомбардирів в історії ЧУ
17:22
Посол України в Польщі про припинення консульських послуг для чоловіків: "Вимушений крок"
17:21
Ексклюзив
ракетный корвет проект 22800 "Каракурт"
У Defence Express прокоментували підготовку в Росії до спуску на воду 2 кораблів для ЧФ
17:18
депортація дітей
Росіяни примусово виселяють українців із трьох населених пунктів на ТОТ Херсонщини, - Спротив
17:11
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ, Кубок Англії
"Йому, мабуть, дуже важко через війну": ексфутболіст "Челсі" знайшов виправдання невдачам Мудрика
17:10
На фото: Мохаммад Расулоф
В Ірані допитали творців фільму, який відібрали на Каннський кінофестиваль
Більше новин