Аналітика

Коли на лінії фронту можуть з'явитися винищувачі F-16. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець
11 березня, 2024 понедiлок
20:41

Навчання пілотів на сучасних винищувачах відбувається блискавично, але процес підготовки просувається дещо повільніше, ніж очікували Україна й союзники

Зміст

Про підготовку пілотів та F-16

Почну воєнну рубрику з низки тем, які прокотилися у закордонних ЗМІ та які варті уваги з огляду на важливість нашої безпеки. Насамперед щодо підготовки українських пілотів до довгоочікуваних винищувачів F-16. Американське видання The New York Times сьогодні, 11 березня, повідомило, що 12 українських пілотів будуть готові до бойових дій на F-16 влітку цього року, після 10 місяців підготовки в Данії, Великій Британії, Сполучених Штатах.

US Department of DefenseАле тут є низка цікавих подробиць. Видання відзначає, що навчання пілотів на сучасних винищувачах відбувалося, за оцінками інструкторів, блискавично, але все одно процес підготовки просувається дещо повільніше, ніж очікували Україна та союзники. Головне тут питання у тому, що певний час був витрачений на підготовку щодо опанування технічної мови, технічних подробиць. Умовно кажучи, почали підготовку в серпні, а до польотів приступили лише в січні 2024 року.

Щодо самих винищувачів, то на час закінчення підготовки цих 12 пілотів може бути поставлено в Україну лише 6 винищувачів F-16. Загалом ми знаємо, що Данія, Нідерланди, Норвегія й Бельгія зобовʼязалися відправити в Україну близько 45 літаків, це на 3 ескадрильї. Але фактично постачання цих літаків буде йти згодом, 13 прибудуть лише наприкінці року. Решта десь у 2025 році, але перші 6 будуть раніше. Тобто фактично зараз у нас пілотів буде трохи більше, ніж літаків, які прибудуть влітку.

Щодо обслуговування F-16, тут теж є цікаві подробиці. Виявилось, що на кожен з літаків нам потрібно від 8 до 14 технічних спеціалістів-техніків. Зараз близько 50 українських військових як техніків проходять навчання в Данії. І це так само лише на 6 літаків.

Ще одна тема - підготовка смуг. Тут ми розуміємо, що зараз командування Повітряних сил вирішує це питання. Речник Повітряних сил Юрій Ігнат казав про те, що ми не будемо будувати нові аеродроми, а будемо використовувати ті, що є. Це досить непросто, тому що ворог зараз намагається здійснювати атаки по всіх наших летовищах. Відповідно, забезпечення цих летовищ - важливе питання. І це значуща складова щодо часу передачі літаків до України.

Як на мене, то цей матеріал не про зраду, а про унікальну історію, тому що жодна країна, яка переходила на F-16, не робила це так швидко, як зараз робить Україна. Вважаю, що після передачі перших літаків та першого досвіду буде надолужено темп передачі літаків і підготовки коштом використання інших потужностей.

Пам'ятаємо, що в Румунії є новий навчальний центр, який має стати основною базою для підготовки наших військових. Думаю, що все буде за планом, навіть швидше, але головна інтрига - це перелік озброєння, тому що жодна закордонна публікація поки що не згадує, з яким саме озброєнням будуть передаватися винищувачі F-16 для України. Сподіваюсь, що цей перелік буде достатній для того, аби виконувати місії для протиповітряної оборони й для підтримки наших сил, які здійснюють бойові дії на суходолі.

Про ураження російського командного пункту

А зараз наші Повітряні сили здійснюють удари по противнику, використовуючи літаки Міг-29, Су-27, Су-24. Сьогодні, 11 березня, від командувача Повітряних сил зʼявилася вкрай цікава інформація. Командувач Олещук подякував пілотам за прицільне ураження російського командного пункту. Він написав про те, що дякує за успішну роботу. Жодних інших деталей генерал не навів. Але йдеться про те, що цей пункт управління був розташований на баржі, яка стояла на мілині.

Бойова робота велася 11 березня на Херсонщині. Цікаво, що зараз у російських пабліках шириться істерика, що, ймовірно, на цьому командному пункті був генерал Теплинський. Це, з одного боку, командувач повітряно-десантних сил РФ, а з іншого - людина, яка відповідала за угруповання військ на лівому березі Дніпра. Вважається, що Теплинський - це високодосвідчений генерал. Якщо дійсно на цій баржі був Теплинський, то це буде унікальна ситуація, щоб підтвердити можливості нашої розвідки й можливості наших засобів ураження.

Про боєприпаси для України

Президент Чехії Петер Павел сказав, що найближчими тижнями в Україну почнуть надходити боєприпаси, які були знайдені Чехією в інших країнах. Йдеться про 800 тис. боєприпасів, з яких 500 тис. калібру 155 мм, а решта 122 мм. Петер Павел не називає країни, де будуть ці боєприпаси викуповуватися. Хоча експерти робили припущення, що це може бути Південна Корея, країни Африки та Туреччина. 800 тис. боєприпасів - це достатньо потужна кількість, тому що для потреб здійснення оборони нам потрібно щонайменше 90 тис. боєприпасів на місяць для проведення більш активних дій, а включно з наступальними діями нам потрібно десь понад 200 тис. боєприпасів на місяць.

Щодо імпорту озброєння та техніки, то сьогодні, 11 березня, були оприлюднені дані Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI), у яких відзначається, що Україна стала найбільшим європейським імпортером зброї у 2019-2023 роках. Також Україна є четвертим за величиною імпортером зброї після того, як почалася російська широкомасштабна агресія проти України з 2022 року. У цьому дослідженні наголошується, що не менше 30 держав поставили Україні основні озброєння у складі військової допомоги. І показово, що частка нашої країни в глобальному імпорті озброєнь, коли ми міряємо весь світовий експорт та імпорт, займає 5% світового імпорту у порівнянні з 0,1%, як це було перед війною з РФ.

Основними постачальниками озброєнь для Києва, за даними SIPRI, є США, Німеччина, Польща та інші країни. Україна отримала від цих трьох держав 66% зброї, щоб чинити спротив російській агресії. Основний попит на імпорт в Європі на тлі війни з РФ є якраз на боєприпаси, артилерію та засоби ППО. Зараз попит на суходільні засоби ППО став кардинально значним, що пришвидшує у низці країн темпи виробництва засобів ППО.

Про постачання ракет Taurus Україні

Ще згадаємо новину, яка пов'язана з подіями цього дня і тижня, - це ситуація, яка відбувається у Німеччині. Пам'ятаємо, що тривалий час Україна просить від Німеччини постачання ракет Taurus. І сьогодні, 11 березня, стало відомо, що міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок підтримала пропозицію свого британського колеги Девіда Кемерона, що можна здійснити обмін крилатими ракетами між Великою Британією та Німеччиною, і від цього обміну має виграти Україна. Йдеться про те, що, якщо напряму Німеччина за певних обставин поки що побоюється постачати Taurus до України, то пропонується версія надати ці крилаті ракети Британії, а звідти до України відправлять відповідну кількість ракет Storm Shadow.

Такий обмін виглядає цілком цікавим рішенням. Але слід розуміти, що у цьому сенсі знімаються певні технічні питання, бо є складнощі з інтеграцією ракет Taurus до Су-24М, які використовує Україна. Представники компанії MBDA говорили, що це займе від шести місяців і більше. Також нам відома історія з російським підслуховуванням перемовин німецьких генералів, які визначали технічні складнощі з використанням Taurus для ударів по Кримському мосту. Але я певен, що вся ця історія не вплине, і Німеччина суттєво не відкладе постачання ракет Taurus, однак буде проміжний етап, що ці ракети можуть бути передані Великій Британії, а до України надійдуть Storm Shadow.

Тут інтрига полягає у тому, з яких винищувачів чи бомбардувальників, чи багатофункціональних літаків буде використовувати Британія ці німецькі ракети, тому що так само є проблема інтеграції до британських зразків. Але у будь-якому разі розуміємо, що вкрай важливо наполягати, аби європейські країни забезпечили подальшу суттєву підтримку України.

Ситуація на фронті

Зараз найскладніші напрямки – Новопавлівський та Авдіївський. На цих двох ділянках за минулу добу відбулося 64 бойових зіткнення. Ворог намагається здійснювати атаки навколо Новомихайлівки, але просувань у противника немає. Щодо Авдіївки та всій лінії зіткнення там, починаючи від населених пунктів Бердичі, Орлівка і далі на південь, то характерно, що українські війська проводили низку контратак на цій ділянці, а у загарбника руху не відбулося.

Сподіваюся, що зараз ситуація виглядає доволі контрольовано, особливо з огляду на те, що за останні декілька днів кількість боєприпасів, які використовує українська армія на лінії зіткнення, збільшилася. А це говорить або про постачання, або про активне використання резервів наших Збройних Сил. Це достатня передумова для того, аби знищувати ворога доволі активно по всій лінії фронту, про що і свідчить статистика Генштабу ЗСУ щодо втрат противника за кожну добу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:47
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу, міністра оборони Галланта й лідера військового крила ХАМАСу Дейфа
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:14
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 26, серед них діти
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
13:28
"Моє місце буде в ДШВ": актор Артур Логай розповів, що має бронь, але пройшов військові навчання
13:05
аеропорт "Бориспіль"
Віцепрем'єр з відновлення Кулеба назвав умови відновлення польотів у Львові й Борисполі
12:46
діти, злочини росії
Парламент підтримав за основу законопроєкт щодо захисту прав депортованих і примусово переміщених дітей
12:37
оператори БпЛА
У ЗСУ створили першу школу підготовки операторів безпілотних роботизованих комплексів
12:35
Помаранчева революція
20-річниця Помаранчевої революції у День Гідності та Свободи
12:26
Італія виділила €160 тис. для Національного інституту раку в Києві
12:20
грузія
На війні в Україні загинув 24-річний грузинський доброволець Леван Лохішвілі
12:18
Банан, приклеєний до стіни: роботу художника Мауріціо Каттелана продали за $6,2 млн
12:00
електроенергія
У регіонах діють графіки погодинних вимкнень: ситуація в енергосистемі 21 листопада
12:00
OPINION
Пекін дає зброю Москві. Як це пояснити Трампу?
12:00
Ексклюзив
Обмін полоненими
Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
11:36
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями
11:26
Угорщина розгорне додаткові засоби ППО поблизу українського кордону
11:15
Ексклюзив
Революція гідності
Результати розслідувань знищені і знищуються зараз, - адвокат родичів Героїв Небесної сотні Титич
11:10
Огляд
світ, міжнародний огляд
Ракети Storm Shadow летять у РФ вслід за ATACMS, а Зеленський чекає на смерть Путіна. Акценти світових ЗМІ 21 листопада
11:03
сніг, негода в Україні
Наталка Діденко прогнозує 22 листопада сніг і сильний вітер у більшості регіонів
10:48
На аукціоні за $121 млн продали картину Магрітта, що стало рекордом для художника
10:38
Коригували вогонь з акаунтів родичів: СБУ затримала двох агенток ГРУ
10:38
Пресреліз
GET Business Festival:
GET Business Festival: сила зростання бізнесу у часи викликів
10:33
Оновлено
Атака Дніпра
РФ здійснила масовану атаку по Дніпру: двоє постраждалих, пошкоджений центр реабілітації
10:26
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий
10:24
S.T.A.L.K.E.R. 2
В Україні знизилася швидкість інтернету через реліз гри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
Більше новин