Огляд

Було два вибухи, а в тих, хто рятувався, стріляли: що відомо про теракт в Оленівці після року трагедії

28 липня, 2023 п'ятниця
13:54

Рік тому, проти ночі на 29 липня, росіяни скоїли масове вбивство українських військових в окупованій Оленівці: 53 загиблих та понад 130 поранених. Низка країн вже визнали РФ терористичною державою. Але досі на місце події не може потрапити жодна міжнародна місія, аби встановити причини теракту. Що відбулося у страшну липневу ніч в колонії №120 та що було після, читайте у нашому огляді

Зміст

Теракт в Оленівці

Оленівка – звичайне селище міського типу в Кальміуському районі на Донеччині. У серпня 2014 року російські бойовики спробували невдало наступати на Оленівку з Донецька. Але у вересні селище таки опинилося під повним контролем збройних формувань так званої "ДНР" й дотепер перебуває під російською окупацією. 

Після початку повномасштабної війни неподалік від Оленівки на базі колишньої Волноваської виправної колонії №120 росіяни облаштували фільтраційну тюрму. Саме сюди в травні 2022 року, після захоплення Азовсталі в Маріуполі, окупанти відправили 211 полонених українських військових. Генштаб Міноборони України заявляв, що звідти захисників повернуть додому через процедуру обміну, однак загарбники оголосили про підготовку трибуналу над полоненими.    

Після ночі на 29 липня 2022-го про Оленівку дізнався весь світ. Близько 02:00 Росія здійснила терористичний акт на території виправної колонії. Моторошні фото, які згодом побачили всі, вражають: обвуглені тіла лежали серед купи двоярусних металевих ліжок. Зовні, на бетонній плиті, тіл було ще більше. Тоді від вибуху зруйнувало приміщення, в якому перебували полонені українці: 53 людини загинули та понад 130 зазнали поранення. 

Теракт стався на території промзони у новозбудованому приміщенні, яке готували саме для утримання полонених з Азовсталі. Облаштування будівлі було завершено за два дні до того, як туди перевели частину українців. У колонії окупанти організували катівню, де протиправно утримували цивільних та військовополонених. Тисячі українців досі тримають в Оленівці. 

Оленівка

Фото: Фото з відкритих джерел

Що відбувалося після Оленівської трагедії 29 липня 2022 року

У здійсненні теракту Росія звинуватила Україну: нібито удар здійснили реактивною системою залпового вогню Himars, яку Київ отримав від США. Загарбники навіть продемонстрували уламки, за їхніми словами, боєприпасу, нібито знайдені на місці події. Міноборони РФ запросило експертів, фахівців з ООН і Червоного Хреста в колонію в Оленівці. Однак доступ представникам міжнародних організацій до місця трагедії не надали

Згодом ГУР повідомляло, що теракт здійснили найманці Вагнера за особистою вказівкою їхнього лідера Євгена Пригожина. При тому проведення масового вбивства не було узгоджено з керівництвом Міноборони РФ. Головною метою, за даними розвідки, було приховування фактів розкрадання коштів, які виділялися на утримання українських військовополонених. Власне 1 серпня в Оленівку планувалося прибуття комісії з Москви для перевірки витрат й умов перебування полонених.

Самі ж російські бойовики не вірили в те, що обстріл колонії могла здійснити Україна, про що свідчить перехоплена СБУ розмова. Росіяни могли влаштувати трагедію за допомогою вибухівки, яку вони розмістили у приміщенні колонії. Зокрема, жоден з очевидців не чув, як до виправної установи підлітає якась ракета. Не було характерного свисту, а вибухи відбувалися самі по собі. 

За даними розвідки, допити полонених проводили слідчі з так званої ДНР спільно з вагнерівцями та працівниками російської ФСБ. Вони намагалися вибити з українців зізнання у нібито скоєнні злочинів щодо мирних жителів. Окупанти не планували обмінювати полонених, яких катували, і вбили їх, щоб приховати факти тортур. 

Із заяв української влади та оприлюдненого Росією списку загиблих виглядає, що більшість загиблих й поранених були з полку "Азов". 30 липня 2022 року Україна розпочала процедуру повернення тіл загиблих під час теракту в Оленівці. У жовтні начштабу полку "Азов" Богдан Кротевич заявив, що відомо про 41 вбитого українського військового в Оленівці, але точних даних ще не було. 

11 жовтня 2022 року Україна змогла повернути тіла 62 військових, серед них – загиблі під час масової страти в Оленівці. Однак точну кількість жертв цього злочину та список загиблих можна буде визначити лише після ідентифікації.

Київ вважає, що Росія організувала масове вбивство українських полонених, щоб звинуватити й дискредитувати українські сили (зокрема, щоб зашкодити постачанню ефективної зброї в Україну). За даними Офісу генпрокурора України, попередньою причиною вибуху в будівлі могла бути термобарична зброя. 

У відповідь на російський теракт Верховна Рада закликала світ визнати РФ державою-спонсором тероризму і посилити санкції у зв'язку з вбивством українських військовополонених. Зазначимо, що вже визнали Росію державою-спонсором тероризму Литва, Латвія, Польща, Естонія, Чехія, Нідерланди, Словаччина, Європарламент, Парламентські асамблеї Ради Європи, НАТО та ОБСЄ.

Оленівка, обстріл колонії

Фото: з загальнодоступниї джерел

23 серпня 2022 року було створено місію ООН, яка мала з'ясувати обставини вбивства українських військовополонених в Оленівці. Однак цьогоріч 5 січня Генсек ООН Антоніу Гутерреш розпустив місію: причиною назвали те, що вона не змогла розгорнутися на місці нападу на українських військовополонених. Пізніше в ООН заявили, що місія до колонії в Оленівці все ще можлива.

Крім того, вранці 18 вересня 2022-го колонія в Оленівці знову була обстріляна. Як повідомляла російська сторона, в результаті обстрілу загинув один український полонений.

Після розпуску місії уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив на тому, що ООН навіть не засудила Росію, яка зробила все, щоб не допустити в окуповану Оленівку місію міжнародної організації щодо розслідування загибелі українських військових. Омбудсмен зазначив, що від початку ставився скептично щодо можливості роботи цієї місії.

Українська влада також неодноразово закликала Міжнародний комітет Червоного Хреста відправити до Оленівки гуманітарну місію. В Офісі президента України наголосили: якщо ця організація не виконуватиме свої функції, то українська сторона порушуватиме питання про розпуск організації. У самому Міжнародному комітеті Червоного Хреста кажуть, що готові направити представників до Оленівки, але їх не допускали.

Крім того, за кілька днів після теракту в Оленівці в Червоному Хресті заявили, що комітет не гарантував безпеку українським військовим, які виходили з "Азовсталі", а потім опинились у російському полоні. В організації наголошували, що тоді її представники були лише нейтральним посередником у координації зі сторонами конфлікту.

26 червня цьогоріч уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що у колонії в Оленівці досі перебувають українські військовополонені. Україні вдалося ідентифікувати більшість тіл військовополонених, які загинули в Оленівці. 

25 липня Верховний комісар ООН із прав людини Волкер Тюрк спростував твердження Росії про те, що Оленівську в’язницю нібито обстріляли з ракетних систем HIMARS, та засудив відсутність відповідальності за вбивства українських військовополонених.

Що спричинило вибух в колонії: думки іноземних експертів

На супутникових знімках, зроблених наступного дня після трагедії, видно одну будівлю, яка була дуже пошкоджена внаслідок вибуху. Колишні полонені розповідали, що ця будівля розташована у промисловій зоні, далеко від основних бараків, де їх утримували. Також аналітики, які займаються складанням мап із супутникових знімків, вказали на ще один доказ, який був ще до вибуху, – це розкопана земля. Українські чиновники зазначали, що на цих знімках видно сліди викопаних могил і що в'язниця готувалася до поховання загиблих. Однак лише цих зображень недостатньо, щоб підтвердити будь-яке поховання чи намір зробити це.

Оленівка

Фото: Reuters

BBC писало, що висновки фахівців були напрочуд послідовними. За словами головного технічного фахівця британської армії з боєприпасів Боба Седдона, неможливо, щоб причиною вибуху була реактивна система залпового вогню. На фото видно руйнування, які були занадто сконцентровані. Попри невимовні жахи всередині, сама будівля залишилася відносно неушкодженою. Експерт пояснював, що РСЗВ на кшталт Himars завдасть значно більшої шкоди. 

Крім того, як зауважував провідний хірург та головний травматолог Імперського коледжу Лондона Шехан Хеттіарачі, видно, що тіла всередині будівлі були цілими, а не розлетілися на шматки. Його колега, британська лікарка Салейха Ахсан додала, що натомість там, схоже, застосовували якийсь метод спалювання. 

Деякі фахівці робили висновок, що вибуховий заряд, можливо, підсилений пальним, розмістили всередині будівлі. За їхнім твердженнями, такий пристрій міг бути використаний для завдання шкоди внаслідок пожежі або знищення доказів судової експертизи. 

Ті, що повернулися з пекла: що розповіли про полон звільнені з Оленівки

"Я абсолютно впевнений, що трагедія в Оленівці – це черговий терористичний акт з боку РФ, також геноцид українського народу, героїв Азовсталі та Маріуполя. І я маю всі підстави, щоб так вважати. Перший факт – будівля, що була підірвана, розміщувалась у промисловій частині колонії, ніколи раніше там людей не утримували. На момент мого перебування у колонії та виходу з неї в тій будівлі не передбачалося утримання людей, ніяких умов там не було, бо це колишні цехи з виробництва різного обладнання, і взагалі, ця частина була повністю розкрадена та зруйнована. А потім раптом туди напихали ліжок та перегнали полонених, де відбувся цей вибух", – казав волонтер з Маріуполя Костянтин Величко, який пройшов Оленівську колонію. 

З його слів, при поселенні до колонії над ув'язненими відбувалися розправи, людей проганяли через стрій, били арматурою, палицями, особливо страждали артилеристи та командний склад. 

"З появою азовців у колонії допити та фізичні тортури стали закритими, а не відкрито, як це було раніше, коли людей забивали до смерті на наших очах. Тобто їх поселяли у дисциплінарний ізолятор, одиночні камери, гучно вмикали музику, і крики чи звуки ударів могли чути тільки ті люди, які перебували у сусідніх камерах. Все було дуже приховано", – розповідав Костянтин Величко.

Величко згадав, що за два дні до приїзду азовців, а їх приїхало понад дві з половиною тисячі, над колонією підняли російський прапор, також практично всі "деенерівці" з колонії були прибрані й заїхали працювати росіяни з різних регіонів РФ.

Боєць "Азову" Денис Манго Чепурко, який ще під час перебування на заводі "Азовсталь" втратив руку, розповів, що російські загарбники на допитах хотіли скинути на захисників Маріуполя всі свої злодіяння.

"Під час допитів мене били. Росіяни хотіли, аби я підписав різні покази проти свого командування. Окупанти хотіли скинути на нас свої злодіяння: що ми розбомбили Маріуполь і т.д. Коли я казав, що цього не робитиму, росіяни били мене палицями. Окупанти погрожували розстрілом", – говорив Чепурко.

Російські окупанти в Оленівці не дотримувалися жодних Женевських конвенцій та катували полонених по 2-3 дні, а води давали лише 600 грамів на дві доби, хоча ця вода взагалі не була питною. Військовополонених змушували бігати, а медицина була просто відсутня.  

Оленівка - наша Катинь

Фото: Reuters

Було чути два вибухи – зовні та всередині: нові деталі розслідування

В ніч трагедії українці у колонії чули два вибухи: один – зовні, інший – всередині. Ввечері 28 липня головний по бараку, де утримувалися українські військовополонені, обійшов всю територію, перевірив хлопців, поспілкувався з черговим і пішов спати. На годиннику була приблизно 23:15.

"Перший вибух, який почули люди, стався десь за територією колонії. Його почули не всі. Хтось прокинувся, зрозумів, що це десь за територією, подивився, що все нормально, що нічого не сталося, шибки всі на місці – і ліг назад спати. Однак приблизно о 23:30-24:00 пролунав повторний вибух уже всередині самого бараку", – днями розповіла авторка розслідування, журналістка Медійної ініціативи за права людини Марія Климик.

Ті військовослужбовці, які перебували в основній частині барака, яку зачепило вибуховою хвилею, загинули одразу ж. Згодом почалася пожежа і їх тіла вигоріли. В іншій частині будівлі люди зазнали тяжких поранень, але вижили. Частину дверей просто винесло. Зазначалося, що цей барак стикується з іншою будівлею, і внаслідок одного з вибухів частина стіни провалилася в сусідню будівлю.

Відтак частина з утримуваних прокинулися від того, що на них упав дах. Деякі ліжка та людей винесло вибуховою хвилею, тож частина тіл просто застрягли між цими ліжками. Хлопцям доводилося перелазити всю цю конструкцію, щоб дістатися виходу.

"Дорогою вони також бачили інших людей. І тому навіть бувши пораненими, але, маючи ще сили стояти на ногах, вони забирали тих, хто самостійно не міг вибратися", – сказала Марія Климик.

Військові не розуміли, що відбувається, у багатьох із них був больовий шок і дезорієнтація. Вони не розуміли, куди бігти. Представниця МІПЛ висловила думку, що дехто з цього барака міг задихнутися від диму, бо побіг не туди й вже не міг самостійно вибратися.

Відомо, що напередодні вчинення росіянами теракту в Оленівці окупанти не випускали з барака людей, а у самій будівлі вікна були міцно зачинені. Ввечері 28 липня їх перевірили й завели назад у барак. Хоча військові просилися залишитися на вулиці, бо в приміщенні було дуже спекотно.

Як розповіла розслідувачка, за тиждень до цієї події колонією почали ходити чутки про певні списки, які, як виявилося згодом, стосувалися саме цих 198 азовців, котрих згодом перевели у цю промзону, про існування якої до цього ніхто не знав. Самі ж азовці до останнього не знали, за яким принципом їх відібрали, вони й досі цього не знають.

Після того, як у колонії в Оленівці, де тримали українських військових, стався теракт, охорона закладу відкрила вогонь по тих, хто вибрався з барака. Військові напередодні трагедії обійшли всю територію місця, де їх утримували, і знайшли деякі слабкі місця у паркані, що і врятувало частину людей.

Оленівка

Фото: Reuters

За даними розслідування, після того, як військові вже нічого не могли зробити у самому бараці й не могли через вогонь витягнути тіла інших людей, вони почали вибиратися звідти. Жоден представник охорони чи адміністрації колонії не наблизився до будівлі та не допомагав витягувати поранених, надавати меддопомогу чи гасити пожежу – всім займалися самі військові, які робили перев'язки із залишків одягу, який був на них.

Натомість полонені медики, які почули вибухи, одразу зібрали всі нечисленні медичні засоби, які у них були, і чекали, коли до них прийде охорона, щоб їх забрати для надання допомоги. Але ці медики чекали десь 2-3 години, поки за ними хтось з'явився. За даними правозахисників, із моменту вибуху до того, коли азовців почали евакуйовувати звідти, пройшло 6 годин.

Йдеться про те, що військові були у важкому стані, але на це ніхто не зважав, і дорогою до лікарні у першому КамАЗі загинуло ще двоє або троє людей – імовірно, через те, що вони перевозилися у неналежному стані. За словами Марії Климик, наступного дня, 29-го липня, одного з військовослужбовців "Азову", який не був у цьому бараці, змусили проводити упізнання тіл своїх побратимів.

Росія вчиняє масові вбивства, а світ… відмовчується?

Після подій в Оленівці в ніч на 29 липня 2022 року певний перелік міжнародних організацій, зокрема й тих, що спеціалізуються на захисті прав людини, висловили свою стурбованість. Це були відкриті листи, офіційні заяви у соцмережах та на сайтах. Проте, профільні організації такі, як МКЧХ чи система органів ООН, на думку української сторони, проявила певну пасивність та інертність щодо подій в Оленівці, про це через 40 днів від теракту заявляла адвокатка захисників Маріуполя Анна Калинчук. Однак подія такого ґатунку вимагає суттєвішої реакції, аніж публічне засудження факту самої події.

Тепер, через рік після трагедії, нічого не змінилося – представники Міжнародного комітету Червоного Хреста та Організації Об'єднаних Націй так жодного разу й не потрапили на територію виправної колонії №120 в Оленівці. 

Під час презентації розслідування про масове вбивство бійців полку "Азов" в Оленівській колонії правозахисник Андрій Яковлєв наголосив, що необхідно змусити Росію надати міжнародним розслідувачам доступ до території колонії в Оленівці, де рік тому загинули кількадесят українських військовослужбовців. Водночас уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець висловив сподівання, що найближчим часом буде створена місія, яка буде ретельно розслідувати обставини теракту в Оленівці.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
06:38
Щоб приховати смерть дитини, тримали тіло в морозилці: в Одесі підозру отримала матір і його співмешканець
06:25
Вибори в США. Застравка спецпроєкту Еспресо
Пем Бонді стала новою очільницею генпрокуратури США
06:08
Оновлено
корабель рф
РФ утримує у Чорному морі один ракетоносій
05:53
окупанти
Російський призов не компенсує втрати на фронті, - ISW
05:34
Дональд Трамп
Трамп заявив, що США візьмуть під контроль Сектор Гази, а палестинців запропонував переселити
04:48
У Краснодарському краї РФ сталася пожежа на нафтобазі після атаки БПЛА
04:28
Чотирьох співробітників "виправної колонії ДНР" підозрюють у жорстокому катуванні українського військовополоненого
04:17
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакує Україну дронами у ніч на 5 лютого: "шахед" влучив у адмінбудівлю в Харкові, у Києві працювала ППО
03:59
Трамп
Сальвадор пропонує приймати ув’язнених за "надважкі злочини" зі США: Трамп вивчає можливість угоди
03:38
Дональд Трамп
Трамп підтвердив, що його адміністрація веде перемовини з російською та українською сторонами
02:59
Китай та США
"Це добре": Трамп відреагував на запровадження мит Китаєм на американський імпорт
02:30
Російські браконьєри завдали Азовському морю збитків на понад 4 млрд грн
02:13
нафтовий танкер
Росія придбала 230 європейських та американських танкерів за $6 млрд для "тіньового флоту", – розслідування
01:54
Сили Оборони України відновили позиції біля Надіївки на Донеччині, - DeepState
01:47
ЗАЕС
Гендиректор МАГАТЕ Гроссі пообіцяв ушосте відвідати Запорізьку АЕС
01:37
вугілля
Син Януковича продає вугілля з окупованого Донбасу до Туреччини, - розслідування росЗМІ
01:12
Дональд Трамп і Тулсі Габбард
Комітет Сенату США підтримав кандидатуру Габбард на посаду директора нацрозвідки
00:58
Рада Європи
Спецтрибунал для РФ: у Брюсселі сформулювали основні елементи юридичного тексту
00:37
Снайпер ЗСУ
На фронті відбулось 80 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Покровському, Торецькому та Курському напрямках
00:31
указ
Зеленський змінив склад РНБО
00:19
На фронті загинув 18-річний доброволець із Великої Британії Джеймс Вілтон
2025, вiвторок
4 лютого
23:35
Віктор Орбан
Лідер партії влади в парламенті Угорщини звинуватив Україну в дискредитації Орбана
23:16
Володимир Зеленський
"Хто нас захищатиме?": Зеленський назвав умову скасування воєнного стану та призначення виборів
23:12
ЗСУ загиблі
На війні з РФ загинуло понад 45 тис. українських воїнів, - Зеленський
22:58
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що готовий сісти за стіл перемовин з Путіним
22:58
стрілянина у шведській школі
У шведській школі сталася стрілянина, загинули близько 10 людей
22:26
Дональд Трамп
Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини, - Reuters
22:20
Володимир Зеленський в Давосі
"Візит був би не дуже доречним": Зеленський заявив, що Трамп запрошував його на інавгурацію
21:58
Збірна України, футзал
Україна з рахунком 9:0 розтрощила Німеччину у відборі на ЧЄ з футзалу
21:56
Ексклюзив
"Причина - провалена мобілізація": нардеп Костенко про напади на працівників ТЦК
21:49
Марк Рубіо
США продовжать ту іноземну допомогу, яка "має сенс", - держсекретар Рубіо
21:21
Азербайджан має докази, що його літак у грудні збила російська ППО, - Reuters
21:04
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 52 поранено
20:50
Дональд Туск
Туск: ЄС готовий впродовж години відповісти на будь-які дії США із запровадження мит
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Зміни у побудові війська: що ми прагнемо досягнути реформою ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:20
Партнерський матеріал
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП
Адаптація захисників до цивільного життя: у МХП запровадили посаду фахівця із взаємодії з військовими та ветеранами
20:09
Зеленський анонсував індексацію пенсій з 1 березня
20:05
OPINION
Не служити Великому Ображеному...
19:58
Огляд
USAID під загрозою: чому Трамп і Маск хочуть закрити програму допомоги та що це означає для України. Пояснюємо
19:57
"Нема підстав": КМДА не може відсторонити звинуваченого у домаганнях Білоуса від посади керівника Молодого театру
Більше новин