Аналітика

Дивна інтрига розгортається навколо можливої передачі Україні шведських винищувачів Gripen. Колонка Сергія Згурця

15 липня, 2024 понедiлок
20:37

Днями міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем повідомив про те, що усі заходи щодо отримання Gripen призупинені на прохання української сторони

Зміст

Інтрига щодо передачі Україні літаків Gripen

Дивна інтрига розгортається навколо можливої передачі Україні шведських винищувачів четвертого покоління Gripen. Днями міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем повідомив про те, що усі заходи призупинені на прохання української сторони. І це рішення було ухвалено тому, що важко мати одночасно дві системи винищувачів - F-16 і Gripen, - адже для цього треба забагато зусиль. 

Тепер експертів поставила в глухий кут заява заступника керівника Офісу президента України Ігоря Жовкви. Він сказав, що ніколи не чув, щоб Україна відмовлялася від винищувачів Gripen, а навпаки дану тему президент України постійно підіймає перед керівництвом Швеції.

Раніше міноборони Швеції оголошувало про ймовірну передачу Україні десь 16-18 винищувачів Gripen. Потім ця тема зійшла з інформаційних радарів. Але згодом Швеція зробила крутий крок і ухвалила рішення про передачу нам 2 літаків дальнього радіолокаційного виявлення ASC 890 на базі літаків Saab, які суттєво посилюють Повітряні сили України та набагато потужніші за Gripen.

З приводу Gripen можна стверджувати, що Київ і Стокгольм готові вести мову щодо можливої передачі цих літаків, проте з іншого боку питання в доцільності розпорошення зусиль та можливостей. Тому що ми знаємо, що на тлі саміту НАТО Україна заявила про прагнення отримати 128 винищувачів F-16. В ідеальному варіанті до кінця року ми отримаємо до 20 машин. Проте знаємо, що в нас поки що підготовлено 20 пілотів. І саме кадрові, технічні питання та питання обслуговування є головними у тому, аби було розширено парк літаків F-16. 

Саме такі проблеми стосуються і Gripen. Наразі виглядає нераціонально одночасно проштовхувати два типи літаків. Скоріш за все, це буде послідовно зроблено, що буде цілком логічно.

Але цю логіку порушує сьогоднішня заява посла Франції в Україні, який сказав про те, що Франція і далі чітко йде по плану щодо передачі нам літаків Mirage 2000. Таких літаків у Франції 27. Не всі вони у гарному стані, але посол Франції заявив, що Париж пришвидшує передачу Mirage 2000 Києву, і це може відбутися впродовж декількох місяців. Але ми знаємо, які проблеми були зі строкатим парком бронетехніки для Збройних Сил України. І зараз ця історія повторюється з літаками, які є набагато дорожчим видом озброєння. Звісно, концентрація F-16 виглядала б більш логічною та більш правильним кроком, але час покаже, хто мав рацію в цій історії.

Сирський збирається відвідати 59-ту ОМБр

А далі поговоримо про те, чому командувач Сирський збирається відвідати 59-ту мотопіхотну бригаду. Річ у тім, що ми бачили низку заяв колишніх військових, волонтерів про те, що командування цієї бригади діє так, що бригада зазнає значних втрат на лінії зіткнення. Ми знаємо, що 59-та бригада захищає Красногорівку. І Сирський ухвалив рішення, що він особисто відвідає зону відповідальності 59-ї окремої мотопіхотної бригади. Також там буде працювати комісія з начальником військової служби правопорядку. 

Що варто відзначити? Складається таке враження, що міцніє тренд, коли, користуючись суспільним тиском, можна впливати на зміну командування військових частин, начебто це суспільний контроль. Але було б набагато краще, якби кадровий підбір на ті чи інші посади відбувався раніше, а також відбувався достатньо якісніше, аби не виникали такі ситуації, як ми зараз маємо з приводу 59-ї бригади. Хоча до завершення роботи комісії будь-які висновки є передчасними.

Однак, якщо зібрати до купи різні дані, то за останній час було змінено щонайменше 7 командирів бригад у короткий проміжок часу. Сподіваюсь, що не всі вони були здійснені шляхом суспільного тиску. Але необхідність підбору командирів, які дійсно можуть забезпечити ведення бойових дій з прицілом на те, аби знищувати максимальну кількість ворогів і забезпечувати збереження особового складу, є тим викликом, який сьогодні стоїть перед кожним командиром в умовах, коли ворог має перевагу в чисельності на лінії фронту.

Ситуація на фронті

А далі поговоримо про фронт. Насамперед про найбільш насичений напрямок - Покровський. Якщо подивитися на зведення Генерального штабу ЗСУ, то майже половина боєзіткнень припадає на цю ділянку фронту. Там є декілька напрямків, через які ворог намагається просуватися.

До речі, пресслужба 47-ї окремої механізованої бригади "Магура" показала відео, як воїни спеціального батальйону "Шквал" доводять свою ефективність на полі бою. Чому така увага прикута до цього відео? Тому що батальйон "Шквал" складається з громадян, які відбували покарання в місцях позбавлення волі, і сформований з добровольців, що самі прийняли рішення захищати нашу країну. 

Це відео показує, наскільки швидко бійці опанували техніку. Вони на БМП Bradley здійснюють зачистку ділянок, де ворог намагався її утримувати. Цей батальйон діє окремо в штаті бригади. Хоча в деяких бригадах, зокрема в 3-й штурмовій бригаді, колишні ув'язнені будуть воювати поруч з військовими з інших батальйонів, тобто в одних лавах. Бачимо, що потенціал ЗСУ посилюється різними варіантами, й цей шлях є достатньо ефективним.

Олександр Ширшин, військовослужбовець 47-ї окремої механізованої бригади "Магура" з Покровського напрямку, зазначив, що в останні тижні змін у тактиці окупантів немає, вони продовжують наступати піхотою, переважно великою чисельністю. Також противник застосовує артилерію та FPV-дрони, тобто його тиск не зменшується. Зазвичай відбувається кілька ворожих штурмів за добу, у перервах між ними російська артилерія завдає з великою інтенсивністю ураження по наших позиціях.

Загарбник намагається шукати пункти управління, скупчення техніки та військових і відповідно застосовує КАБи, пуски яких робить 3-4 за день, можливо, трошки більше. Росіяни використовують у великих кількостях розвідувальні БПЛА, у нас є деякі речі, які працюють проти "ланцетів", також є можливість впроваджувати певні хитрощі.

Військовослужбовець додав щодо кількості використання FPV-дронів з обох сторін, то приблизно застосування однакове. Але є нюанси, тому що противник ці дрони постійно переобладнує, змінює частоти. Час від часу є загроза для наших тилів, коли вночі або в день залітає ворожий FPV-дрон. Це говорить про те, що ми маємо проблеми з РЕБом та й взагалі з розв'язанням цього питання. На місцях ми шукаємо рішення, намагаємося щось обходити, щось тестуємо, але у нас немає глобального стратегічного рішення на рівні ЗСУ. Поки цього рішення нема, ми будемо зазнавати певних втрат.

Ширшин розповів, що є команда, яка займається рекрутингом до бригади, проводяться співбесіди та певні заходи для залучення людей. Однак результат побачимо не так швидко, тому що люди мають пройти відбір, навчання, потім потрапити у підрозділ, пройти розподілення – весь цей процес займає певний час. Щодо фахівців, то є багато посад, на які бригада потребує людей. Найважливіше – піхота, також екіпажі БМП Bradley, оператори ПТРК, кулеметники, тобто посад вистачає. Головне, щоб було бажання у людей йти служити та захищати країну, а місце їм 100% знайдеться.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
8 вересня
00:06
Оновлено
Віктор Циганков (праворуч), Україна - Албанія
Ліга націй: результати усіх матчів 7 вересня
2024, субота
7 вересня
23:57
Інфографіка
Збірна України з плавання, естафета, Паралімпіада-2024
Паралімпіада-2024: який вигляд має медальний залік після 10-го дня Ігор
23:43
Оновлено
Юхим Конопля (праворуч), Україна - Албанія
Україна програла Албанії на старті Ліги націй
23:43
Владислав Кабаєв (ліворуч), Україна - Албанія
Україна - Албанія 1:2: онлайн-трансляція стартового матчу Ліги націй
23:37
Іранський президент Масуд Пезешкіян
Столицю Ірану перенесуть ближче до Перської затоки
23:32
вогонь, полум'я, пожежа
Росія вдарила по цивільній інфраструктурі Полтави
22:29
Окупанти, Донеччина
"Вхід через сарай": партизани виявили командний пункт росіян на Донеччині
22:18
Кирило Буданов
Буданов: переламу в цій війні ще немає для жодної зі сторін
22:02
Із тимчасово окупованої території повернули 12-річного хлопця
21:47
Оновлено
Атака на Херсонщину
Ворог від ранку атакує Херсонщину КАБами, дронами та артилерією: є загиблий та поранені
21:47
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц звернувся до українських біженців, просить знайти роботу
21:42
Жителька Білгородщини знайшла у російських солдат вкрадений у неї квадроцикл
"Й до хати залізли, прикинь!" Жителька Білгородщини побачила у солдат РФ вкрадені в неї речі
21:41
Курська область
Жителям підконтрольних ЗСУ населених пунктів Курщини показують новини, заборонені на росТБ
21:23
Хвіча Кварацхелія, збірна Грузії, Ліга націй
Грузія розбила Чехію у матчі суперників України у Лізі націй
21:11
На узбережжя Одещини винесло мертвих дельфінів: яка причина
20:41
Андрій Трусов, Паралімпіада-2024
Україна завоювала ще 2 золота на Паралімпіаді: у плаванні та дзюдо
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Російсько-українські перемовини про закінчення війни в принципі неможливі, - Портников
20:36
Вільям Бернс
Директор ЦРУ Бернс: восени 2022 року існував реальний ризик застосування РФ ядерної зброї
20:08
OPINION
Про типові помилки інфантильних громадян
20:02
світло
Відключень електроенергії на 8 вересня не прогнозується, - Укренерго
19:51
Рубен Брекельманс
Міністр оборони Нідерландів пояснив, чому Альянс не закриває небо над Україною
19:21
Португалія
Португалія закликала ЄС почати підготовку до вступу України
19:00
Партнерський матеріал
відновлення деокупованої Сумщини
Відбудова України: як відбувається відновлення деокупованої Сумщини
18:54
Окупанти атакували Нікопольщину важкою артилерією: загинула жінка, є поранена
18:36
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Параолімпіаді-2024
Українська дзюдоїстка Анастасія Гарник здобула "золото" на Паралімпіаді-2024
18:28
Ексклюзив
Віталій Капранов
"Головний крючок, за який ми чіпляємо глядача": письменник і блогер Капранов розкрив секрет своєї творчості
18:08
OPINION
Ніхто з нас не обирав цей жах. Його обрав Путін
18:05
Паверліфтер Бабинець здобув першу в історії України медаль у цьому виді спорту на Паралімпіаді-2024
17:34
Україна повернула з окупованих територій двох жінок похилого віку
17:28
Барельєфи ордена Леніна і "Золоті зірки": в Одесі активісти зняли комуністичні символи з пам'ятника "Крила перемоги"
17:16
Іран
Очільник британської МІ6 Річард Мур оцінив ймовірність іранської помсти Ізраїлю у відповідь на вбивство командира ХАМАС
17:06
В Офісі президента заявили, що Україна готова створити Вищий спеціалізований суд в межах партнерства з МВФ
17:04
ЗСУ війна фронт
На фронті від початку доби відбулося 101 боєзіткнення: росіяни найактивніші на Покровському та Курахівському напрямках
16:45
Ніколас Мадуро
Аргентина просить МКС видати ордер на арешт президента Венесуели Мадуро
16:39
Оновлено
безпілотник, дрон
Дрони СБУ знищили склад з північнокорейськими ракетами у Воронезькій області РФ
16:33
Оновлено
У Луцьку стався вибух: є постраждалі, причетного затримали
Росіяни вдарили по середмістю Харкова 7 вересня: зафіксовано 2 прильоти, спалахнула пожежа
16:30
Ексклюзив
Глен Грант
Якщо ми далі воюватимемо радянською доктриною, то програємо війну, - полковник Грант
16:30
Українці почали застосовувати на фронті дрони-підпалювачі "Дракони", - CNN
16:07
OPINION
"Захист від дурня" для системи
16:01
Оновлено
Україна вимагає скасувати показ стрічки Russians at war на кінофестивалі у Торонто
Більше новин