Аналітика

РФ готується до масового використання накопичених крилатих ракет. Колонка Сергія Згурця

11 листопада, 2024 понедiлок
21:05

Наразі армія РФ готується до масового використання накопичених крилатих ракет у тандемі з "кинджалами". Таку тактику агресор уже неодноразово застосовував раніше, але пауза триває вже понад місяць

Зміст

Повітряні атаки армії РФ

Сьогодні, 11 листопада, ворог вкотре атакував Україну і нашу столицю безпілотниками. Також була велика ймовірність використання крилатих ракет Х-101 та "кинджалів", бо противник вночі підіймав і бомбардувальники Ту-95, 8 одиниць, і МіГ-31. Ці ворожі бомбардувальники виходили на бойовий курс, на рубіж, з яких вони зазвичай запускають ракети. 

Наші Повітряні сили повідомляли про повітряну тривогу, тому що всі формальні процедури початку такої ракетної атаки були, але пусків не було. Хоча це означає, що армія РФ зараз готується до масового використання саме накопичених крилатих ракет у тандемі з "кинджалами". Таку практику загарбник неодноразово використовував раніше. Зараз пауза триває вже понад місяць.

Проте ворог зараз вкрай активно застосовує "шахеди" й інші дрони. Сьогодні по Україні було декілька тривалих тривог, починаючи з ночі. Статистику щодо збиття "шахедів" та інших дронів ще підбивають. Вчора, 10 листопада, була найбільша атака, де було використано 145 дронів, з яких 65 збито, а 67 локаційно втрачено.

З'явилося відео дронів під назвою "Пародія", які не мають бойової частини, але створюють навантаження на нашу систему Протиповітряної оборони. Дрон летить доти, доки є паливо та працює двигун, а потім падає. Тоді наші Повітряні сили повідомляють про те, що ці дрони були локаційно втрачені. 

У корпусі такого дрона є куля, яка зроблена на 3D-принтері та частково покрита фольгою. Вона відбиває сигнал від РЛС і створює на наших моніторах сигнал, який складно відрізнити від "шахеда". Це примушує ППО та мобільні групи здійснювати контроль над такими дронами, тому треба шукати рішення.

Сьогодні була Ставка Верховного Головнокомандувача, де Володимир Зеленський сказав, що ухвалено рішення збільшити кількість мобільних вогневих груп, які полюють за "шахедами" або за дронами. Також лунало питання покращення їхнього оснащення. 

До речі, мобільних груп у нас достатньо багато. Нещодавно було повідомлення посольства США про те, що вони забезпечили оснащення 800 мобільних вогневих груп в Нацгвардії та в Державній прикордонній службі. Ці 800 груп вже збили понад 200 дронів. Такі групи також працюють і в складі ЗСУ. Тобто кількість таких груп є значною, але розуміємо, що треба шукати ефективні варіанти, і це не лише мобільні групи. 

Найближчим часом наші військові будуть перевіряти пропозиції від Естонії, де пропонують нові малі ракети з дальністю до 2 км. Також ухвалені угоди з бельгійською компанією щодо використання їхніх ракет для оснащення мобільних груп, аби мінімізувати навантаження на комплекси протиповітряної оборони.

Ситуація на фронті

Найскладніша ситуація спостерігається на Курахівському та Покровському напрямках. На сьогоднішньому засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача було оголошено про ухвалення рішення щодо суттєвого посилення цих найскладніших напрямків, що, ймовірно, передбачає спрямування резервів саме на ці ділянки фронту. Насамперед мова йде про Курахове.

Зараз ворог реалізує плани з оточення Курахового з кількох напрямків. Для противника захоплення або оточення Курахового є базовою передумовою для подальшого просування на Покровськ. 

Загарбник атакує Курахове з півночі, сходу та півдня, намагаючись вийти на логістичні шляхи, що забезпечують постачання в це місто. Основним логістичним шляхом є траса Курахове-Запоріжжя. Ворожі сили намагаються просунутися від Ясної Поляни, Максимівки та Трудового до Константинополя. Від Ясної Поляни до Константинополя - десь 11 км.

Парадокс полягає в тому, що в районі Ясної Поляни немає фортифікаційних споруд. Щонайменше два тижні тому аналіз супутникових знімків, який демонстрували французькі аналітики, підштовхував до висновку, що від Шахтарська та Ясної Поляни й далі на північ фортифікацій майже не було, що, звісно, ускладнює оборону на цій ділянці.

Трохи східніше ворог намагається пробиватися до Успенівки. Там так само є транспортний вузол, через який забезпечується частина нашого угруповання в Кураховому. І найбільш небезпечна динаміка щодо флангових оточень Курахового – з півночі.

Наразі у противника є просування в Сонцівку. Це село, яке розташоване на півночі від Курахового, вище від Курахівського водосховища. Ворог заходить в це селище. Тактика відома -  накопичення малих груп, далі - спроба просуватися з півночі до траси Запоріжжя-Курахове.

Сьогодні була інформація, що поблизу населеного пункту Старі Терни підірвано дамбу, що спричинило поширення води на захід, на населені пункти Андріївка, Константинополь. Курахівське водосховище мало декілька дамб. Одна з них була підірвана ще декілька місяців тому, що вплинуло на те, що Курахівське водосховище суттєво обміліло. Його форсувати чи перетинати противнику або нашим силам було неможливо. А зараз йдеться про підрив ще однієї дамби, яка перекривала Курахівське водосховище, протяжність - десь 40 кілометрів. Це та ділянка, яка впливає на логістичну трасу далі на схід.

Ще одна ділянка фронту навколо Курахового –  схід міста, де ворог вдається до фронтальних атак тривалий час. Курахове тримає декілька наших бригад. Зараз противник зайшов у східну частину населеного пункту та намагається накопичуватися в східних ділянках і далі просуватися вглиб. Загарбника стримуємо, але розуміємо, що фронтальні атаки на Курахове зі сходу мають на меті стримувати й зв'язувати наші сили на цій ділянці, аби ускладнити протидію на флангових напрямках навколо Курахового.

Підготовка резервів ЗСУ

Питання сил, засобів та резервів стає нагальною потребою для української армії, хоч це питання завжди було актуальним. Тому перейдемо до теми підготовки цих резервів на території держав наших партнерів.

Нещодавно ми зробили велику публікацію на порталі Defense Express, де аналізували підготовку наших військових на території країн Європи. Ця публікація ґрунтувалася на аналізі американських та польських експертів. 

Знаємо, що в ЄС діє програма, яка стосується підготовки українських військових у Польщі. Це європейська програма, за якою з 2022 року пройшли підготовку 62 тис. українських військових. За 2023 рік - 10,5 тис. військових. У планах на цей рік підготувати 12 тис. військових на польських полігонах за європейською програмою щодо підготовки резервів для Сил оборони України.

Подивимося, які існують проблеми та які висновки зробили закордонні експерти, аби покращити підготовку військових. Насамперед йдеться про дуже короткий час, який виділяють на підготовку тих груп, які відправляють на територію Польщі. Більшість курсів розрахована лише на місяць або ж трохи довше, однак це фактично у три рази коротше, ніж стандартні курси в країнах НАТО. Виходить, що підготовка взводу, відділення чи роти на курсах триває по одному тижню, що вкрай мало.

Підготовка батальйонів здійснюється так само на цих полігонах. Але закордонні експерти роблять висновок, спираючись на наш досвід, що така підготовка погана тим, що батальйони, які тренують в Польщі, потім все одно розбивають на роти, і це нівелює ефективність підготовки батальйону на такому рівні.
Ще одна проблема стосується відмінностей в управлінні в країнах НАТО і в самій Україні. Ми тривалий час говорили, що високий рівень тактичної обізнаності дозволяє військовим розуміти місію виконання бойового завдання і менше деталізувати ті завдання, які має ставити командир. Але це характерно для військових, які мають достатньо гарний рівень тактичної підготовки. А мобілізовані, які потім приходять на підготовку до європейських полігонів, насправді не мають такого достатнього рівня, що примушує більше часу витрачати на їхню підготовку, щоб мати розуміння натівських процедур та рішень.

Також важливою проблемою є те, що частина наших військових навчаються на цих полігонах як інструктори, щоб потім, повернувшись в Україну,  певний набутий досвід передавали нашим військовим вже на українських полігонах. Але практика свідчить, що левова частина цих інструкторів стають бійцями штурмових підрозділів. Таким чином втрачається сенс підготовки наших інструкторів на закордонних полігонах, якщо вони потім не передають цю практику та досвід.

Всі ці ризики та виклики сформовані тим, що Україна зараз вимушена у короткий проміжок часу навчати значно більшу кількість військ, ніж раніше планувалося. Напевно, це впливає на характер самої підготовки, яка зараз здійснюється на європейських полігонах.

І головний висновок, який можна зробити з цієї ситуації, що і наші партнери, і наше військове керівництво мають удосконалити процеси цієї підготовки, аби такі програми давали максимальний ефект на лінії вогню. Нам потрібні саме навчені підрозділи, і тут допомога європейців має бути інтегрована так, аби їхні полігони, досвід, технічна база максимально ефективно використовувалися для посилення наших Сил безпеки та оборони.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
-1.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Огляд
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
13:48
Оновлено
Знешкодження леопарда у зоопарку Одеси: поліція та директор по-різному кажуть про те, чи вискочив звір за вольєр
13:32
грузія
У бою проти росіян на Курщині загинув командир "Вільної Грузії" Бадрі Кварацхелія
13:31
Дональд Трамп
Команда Трампа має намір оголосити про вихід США із ВООЗ "у перший день" після його вступу на посаду президента, - FT
13:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За добу щонайменше 6 "шахедів" залітали до Білорусі, один з них пролетів 170 км, - Беларускі Гаюн
12:54
ЗСУ загиблі
Росіяни розстріляли пʼятьох українських полонених військових: Лубінець звернеться до ООН та МКЧХ
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
Більше новин