Знакова атака на Севастополь та інша "бавовна": де в окупантів вибухало цього тижня
Знищення Україною російського підводного човна у Севастополі військові експерти вже назвали історичною подією. Але, крім атаки на Севастопольську бухту, ЗСУ організували рашистам ще чимало вибухів, як на території РФ так і в тимчасово окупованих регіонах України.
Більше про "бавовну" в Росії та на тимчасово окупованих територіях у тижневому огляді Еспресо.
Історична атака на Севастополь
У ніч проти 13 вересня Україна провела масований ракетний удар по судноремонтному заводу в Севастополі. В українській розвідці підтвердили поразку великого десантного корабля та підводного човна РФ.
-
Після 03:00 середи, 13 вересня, очевидці повідомили про щонайменше 7 вибухів у Севастополі. У тимчасово окупованому місті здійнявся дим.
-
Гауляйтер Севастополя Михайло Развожаєв звинуватив Україну в ракетному ударі по окупованому росіянами місту. Він заявив про пожежу на Севастопольському морському заводі. За його словами, нібито постраждали 24 особи. У міноборони РФ заявили , що Севастополь нібито атакували 10 крилатими ракетами.
-
Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук у соцмережі прокоментував удар по Севастополю. За його словами, ймовірно, нічна атака на місто здійснювалася за допомогою авіації.
-
За інформацією Sky News, Україна застосувала для масштабного удару по флоту Росії в окупованому Криму британські крилаті ракети Storm Shadow. "Це хороший приклад того, що можна зробити за допомогою інноваційного мислення та готовності піти на ризик", - заявив командувач британського Королівського флоту адмірал сер Бена Кі.
-
Удари по ремонтних доках у Севастополі матимуть суттєві наслідки для боєздатності чорноморського флоту РФ, пишуть в Інституті вивчення війни. Знищення двох суден призведе до того, що сухий док стане непрацездатним, доки росіяни не зможуть розчистити уламки, що може зайняти багато часу.
-
Британська розвідка повідомляє, що будь-які спроби повернути в дію підводний човен і корабель, які вразили українські спецслужби 13 вересня, ймовірно, займуть багато років і коштуватимуть для Росії сотні мільйонів доларів.
Ще трохи "бавовни" на тимчасово окупованих територіях
Крім атаки на судноремонтний завод у Севастополі, ЗСУ провели ще кілька вдалих операцій, завдяки чому на тимчасово окупованих територіях було голосно, а російський флот поменшав.
-
10 вересня у тимчасово захопленому Донецьку пролунали сильні вибухи. В результаті нібито пошкоджено будівлю магазину.
-
Того ж дня, в день так званих виборів, які влаштували окупанти, щонайменше один вибух пролунав у тимчасово окупованому Мелітополі. "Мешканці Мелітополя та навколишніх населених пунктів на півночі та сході міста повідомляють про потужний вибух. Деякі відчули вібрацію", - йдеться у повідомленні мера Івана Федорова.
-
12 вересня у тимчасово окупованому місті Енергодар Запорізької області українські дрони-камікадзе атакували "відділ паспортизації" та радіокомунікаційний пункт зв'язку. "Подарунок" було доставлено прямо під час святкового застілля, організованого у приміщенні обладнаному під "відділ паспортизації", - йдеться у заяві ГУР.
-
У середу, 13 вересня, Сили оборони знищили російський катер "Тунець".
-
Вранці 14 вересня у тимчасово окупованій Євпаторії у Криму місцеві жителі чули сильні вибухи. Згодом стало відомо, що СБУ спільно з ВМС провели унікальну спецоперацію та вдарили по російському комплексу ППО "Тріумф". Знищення системи С-400 "Тріумф" поблизу Євпаторії вказує на проблеми російської ППО у тимчасово окупованому Криму, зазначили у ISW.
-
14 вересня Сили оборони завдали удару двом патрульним кораблям ВМС РФ: суду отримали пошкодження.
-
Крім того, 14 вересня український експериментальний дрон Sea Baby підвів російський ракетний корабель "Самум" поблизу Севастопольської бухти. Він потрапив у задню праву частину російського судна, завдавши значних ушкоджень, корабель втратив хід. окупанти відбуксували "Самум" на ремонт. На той момент російське судно було схилено, а також мало на правий борт.
Удари по території РФ
Цього тижня географія "бавовни" була досить широкою. Атаки зазнали Москва та її околиці. Вибухи чули у Курській, Волгоградській, Калузькій, Тверській та інших областях.
-
12 вересня губернатор Курської області Росії Роман Старовойт повідомив про атаку безпілотників на місто Рильськ. За годину після першої атаки Старовойт повідомив про повторну атаку безпілотника на вулиці Леніна. В адміністративній будівлі було пошкоджено дах та вибито скло у вікнах.
-
У той же день Міноборони Росії підтвердило, що при виконанні планового навчально-тренувального польоту у Волгоградській області зазнав аварії літак Су-24. Політ проходив без боєкомплекту, літак упав у безлюдній місцевості. Доля екіпажу невідома.
-
У ніч з 12 на 13 вересня неподалік Останкінської вежі в Москві нібито пролунали вибухи. Про них повідомили російські ЗМІ. Британська розвідка заявила, що останніми тижнями Росія перебудувала свою протиповітряну оборону навколо Москви, намагаючись "ефективніше" захищатися від атак безпілотників, які місто зараз часто відчуває.
-
Міністерство оборони Росії заявило, що ввечері 13 вересня та вночі 14 вересня сили ППО збили безпілотники у Брянській та Білгородській областях. У жодному з випадків чиновники не повідомляли про постраждалих та руйнування. У жодному з випадків чиновники та міністерство не повідомляли про постраждалих та руйнування.
-
Також мінооборони РФ повідомляло про збиття двох дронів над Калузькою та Тверською областями в ніч на суботу, 16 вересня. "Припинено спробу київського режиму зробити терористичну атаку двома БПЛА літакового типу по об'єктах на території Російської Федерації", - зазначили там. Того ж дня росіяни повідомили про атаку дроном Білгородської області.
-
Росіяни переконують, що 17 вересня запобігли атакі на Москву. "Безпілотник, який намагався здійснити атаку на Москву, збитий сьогодні вночі силами ППО в Раменському районі Московської області. Руйнів і постраждалих після падіння уламків попередньо також немає", - заявив мер Москви Сергій Собянін.
-
Того ж дня у російському Орлі збитий безпілотник упав на нафтобазу, викликавши пожежу. Губернатор області Андрій Кличков переконував, що на ранок 17 вересня відкрите горіння резервуару з паливом усунули.
Думки експертів
Військово-морський експерт Defense Express, капітан першого рангу у відставці Володимир Заблоцький в ефірі "Еспресо" заявив, що українська армія має кошти, щоб атакувати ворога будь-де в Чорному морі, зони комфорту у рашистів більше немає.
Ще один військовий експерт Іван Ступак припустив, що кораблі Чорноморського флоту РФ у Севастополі були атаковані з акваторії моря.
"На мою думку, спочатку була проведена операція ГУР МО зі знищення технічних засобів розвідки РФ на так званих "вежах Бойка", а потім здійснена атака по Севастополю. Це лише моє припущення, проте цілком імовірно, що атаку здійснили наші літаки з акваторії Чорного моря Наші літаки могли пролетіти над "вежами Бойка", зробити гачок, вийти в напрямку Севастополя і здійснити пуски ракет. Зокрема, це могли бути ракети Scalp, або Storm Shadow”, – додав він.
Директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що Україна інтегрує всі технічні можливості військ, щоб завдавати ворогові неприйнятних збитків. Він також підкреслив, що Україна точно обрала мету, вдаривши по ремонтних доках у Севастополі, адже ЗСУ ефективно знищують ключові військові об'єкти РФ, які використовуються для атак на нашій території.
"Таких сухих доків, де можна проводити ремонтні роботи, у росіян дуже мало. Цей удар відчутно позначиться на подальших процесах обслуговування російських військових кораблів. Надзвичайно точно обрана мета, яка була знищена і має мультиплікативний ефект. як база та сховище інших складових, які потрібні для військових дій РФ. Не виключаю, що сталися додаткові удари, що спричинили руйнування російських запасів та боєприпасів РФ", - зазначив Згурець.
Представник ГУР МОУ Андрій Юсов в ефірі телеканалу "Еспресо" зазначив, що знищення великих десантних кораблів РФ ускладнює окупантам можливу евакуацію з тимчасово окупованих причорноморських територій.
"Знищення ВДК є з одного боку незворотною втратою для росіян. Тому що такого типу кораблів вони зараз не роблять. А з іншого боку, ускладнює навіть самі думки про майбутні десантні операції проти українських міст і портів. А також ускладнює операції можливо евакуаційного харакетра окупаційного корпусу з тимчасово окупованих причорноморських територій. Тобто це все має сенс", – розповів Юсов.
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що Україна отримає більше безпілотників і зможе частіше атакувати російські кораблі. Міністр зазначив, що у 2023 році виробництво безпілотників в Україні зросло більш ніж у 100 разів у порівнянні з минулим роком.
Щодо посилення Україною атак на Росію в Криму, The New York Times пише, що заяви про пошкодження російських засобів протиповітряної оборони та військових кораблів відображають зростаючу стратегію України щодо зниження здатності Кремля використовувати регіон як життєво важливий плацдарм.
"В останні тижні Україна різко прискорила темпи ударів на Кримському півострові та навколо нього, критично важливому центрі для російської армії, де вона накопичує війська, пальне, боєприпаси та інші припаси та спрямовує їх на поля боїв на півдні України. На півострові також розташована основна база Чорноморська боротьба за подолання російського вторгнення тягнеться в багатьох регіонах і на сотні миль, але українські військові вже давно стверджують, що її неможливо виграти, не націлившись на російські активи та операції в Криму. певною мірою безпечний коридор для цивільних вантажних суден, частково шляхом знищення російського флоту та змушуючи його триматися обережно", - пишуть The New York Times.
Бен Баррі, старший науковий співробітник з вивчення сухопутних воєн Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Британського аналітичного центру, написав, що успішна "глибока битва" України проти цілей далеко за лінією ворога може "налаштувати сили України на успіх прориву або, принаймні, значно зменшити бойову міць" Росії".
- Актуальне
- Важливе